Tiyatroculardan Büyükşehir’e tepki; sadaka mı veriyorsunuz?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tiyatro AGON oyuncuları, Mersin Büyükşehir Belediyesinin Dijital Platform Projesi’nden çekilmeleri ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Tiyatro AGON oyuncularından Salih Yıldırım, “Başvuru esnasında ileri sürdüğünüz kriterler yüzünden birçok tiyatro grubu, bu destekten baştan mahrum kalmıştır. Pandemi bize zaten zor bir süreç yaşatıyor, lütfen siz de o sürece yeni bir şey eklemeyin. Hiçbir sanat kurumuna sadaka verir gibi bir destek sunulamaz” dedi.

Tiyatro AGON oyuncuları, Dijital Platform Projesinden çekilmeleri ile ilgili bir basın açıklaması düzenledi. Tiyatro AGON oyuncularından Salih Yıldırım bir konuşma gerçekleştirdiği basın açıklamasında, bugüne kadar afişlerde yer almalarına rağmen son afişlerde olmamasından kaynaklı karşılaştıkları sorunları cevaplamak istediklerini dile getirdi. Yıldırım, “Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 27 Mart Dünya Tiyatro Günü dolayısıyla düzenlediği Mersin Özel Tiyatrolar Festivali kapsamında Sanata Destek Projesi’nde ilk yayınlanan afişlerde yer aldığımız halde, neden sonraki afişlerde yer almadığımızı ve neden projeden çekildiğimizi Mersin kamuoyuna açıklamayı gerekli görüyoruz. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, pandemi koşullarında zaten çok zor bir süreçle karşı karşıya kalan kentin sanatçılarına çeşitli projelerle destek olmasını çok önemsiyor, değerli buluyor ve teşekkür ediyoruz. Bu desteklerin hayat bulması için, Mersin’de 20 yıldır kesintisiz olarak sahne alan, asli kadrosunda 13, alt kadrosunda ise 7 oyuncusu bulunan, kendine ait bir sahnesi olan Tiyatro AGON olarak, biz de zaman zaman gerekli kamu kurumlarını ziyaret edip, bu projelerin hayata geçmesi için üzerimize düşeni yapma girişimlerinde bulunduk. Fakat neredeyse 100 yıllık bir kurum olan Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, bazı şeyleri hayata geçirirken hala el yordamı ile yol almasını, kervanı yolda düzmesini kabul etmiyoruz. Bu her şeyden önce, hepimizin kurumu olan Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne, sonra da bu kentin aynı zamanda birer vatandaşı olan biz Tiyatro AGON üyelerine ve diğer sanatçı dostlarımıza yakışmaz” ifadelerini kullandı.

“KATILAN GRUPLARA EŞİT VE ADİL DAVRANILMAMIŞTIR”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Daire Başkanlığı sorumluluğunda oluşturulan projenin, durumun daha anlaşılır olabilmesi için öncelikle oluş sürecinden bahsetmek gerektiğini belirten Yıldırım, “Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 2020 Ekim ayında, Adnan Menderes Bulvarı Kültür Parkı’nda bulunan Amfi Tiyatro’da, tiyatrolara destek adı altında yapılan ilk projesinde katılan gruplara eşit ve adil davranılmamıştır. Bu durum gerekli mercilerle konuşulmuş ama bir çözüm üretilmediği gibi keyfi ve üstten bir üslupla tarafımıza cevap verilmiştir. Bu tavır üzerine, etkinlik sonunda verilen Plaket Takdim Töreni’ne, böyle bir durumun bir daha yaşanmaması için uyarı niyetli boykot ederek katılmadık. Bugün ise, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Sanata Destek’ adı altında yaptığı projede, benzer bir tavır ile karşılaştık. 27 Mart haftasında gerçekleştirdiği Sanata Destek adı altında Mersin Özel Tiyatrolar Festivali için, bu kez belli kriterler getirilerek, açık bir çağrı yapılmış ve bu kriterlere uygun gruplar belirlenmiştir. O gruplardan biri de Tiyatro AGON olmuştur” dedi.

“PROJEYİ, HEMEN ANINDA BİR OLDUBİTTİYLE İLAN ETMESİ KABUL EDİLEMEZDİR”

Yıldırım, “Başvuru yapıldığı andan itibaren, o desteğin ne kadar olduğunu öğrenme hakkımızı kullandığımızda, belirledikleri kriterlerden ‘Başvuran ve Mersin Özel Tiyatro Festivali seçili kurulu tarafından onaylanan oyunlar için tiyatrolara yapılacak maddi destek miktarı, oyunun kişi sayısına, prodüksiyon harcamalarına ve tiyatroların kayıtlı, sigortalı eleman çalıştırıyor olmalarına, tiyatronun kendine ait sahnesi olup olmadığına veya vergi mükellefliği durumuna göre değişkenlik gösterebilir’ maddesini göstermişlerdir. Biz de buna hak vererek Dijital Platform için, yine belediyenin belirlediği gün ve saatte çekim yaptık. Tüm grupların çekimleri bittikten birkaç gün sonra ödemeler grup liderlerine 5 bin TL toplu yatacak bilgisi verildi. Yüzyıllık bir geçmişe sahip Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, gruplarla yazılı bir sözleşme yapmadan, gruplardan onay almadan, onlara bilgi vermeden, gerek sosyal medya hesapları üzerinden gerekse bilbordlarda bizim de afişlerimizin olduğu projeyi, hemen anında bir oldubittiyle ilan etmesi kabul edilemezdir” şeklinde konuştu.

“EN DOĞRU TAVRIN PROJEDEN ÇEKİLMEK OLDUĞUNA KARAR VERDİK”

Durumu anlamak adına Kültür Sanat Daire Başkanı’na durumu dile getirdiklerini söyleyen Yıldırım, görüşme sonunda ise çözümsüz bir durumla karşı karşıya kaldıklarını iddia etti. Yıldırım, “Başkan’ın bize verdiği cevap ‘Biz eşit ve tüm gruplara adil olabilmek adına bu miktarı belirledik’ oldu. O zaman neden en başından itibaren, o maddeyi başvuru ilanına eklediniz ve süreç içinde ne alacaklarını, oyunlarının kaç gün, kaç gösterimle sınırlı olduğunu merak eden tiyatro gruplarına, hep bu maddeyi öne sürerek doğru ve net bir cevap vermediniz diye sorunca, aldığımız cevap, özrü kabahatinden de büyük dercesine bir cevap oldu. Kültür Sanat Daire Başkanı’nın ‘Aslında biz bu miktarı en başından belirlemiştik, sadece gruplara bildirmek istemedik’ cevabı, başvuru yapan gruplara nasıl baktığını göstermesi açısından ibretliktir. Bu durum üstüne fikirlerimizi bile dinlemeden ve üslup sorunu yaşadığımız Kültür Sanat Daire Başkanı’nın, yapılanı bir lütuf gibi görmesi, göstermesi bizim açımızdan kabul edilebilir bir durum değildir. Bu durumda en doğru tavrın projeden çekilmek olduğuna karar verdik” ifadelerini kullandı.

“KAMU KURUMLARI DA TOPLUMA HİZMET SUNMAK İÇİN VARDIR”

“Hiçbir sanat kurumuna sadaka verir gibi bir destek sunulamaz” diyen Yıldırım, “Ayrıca verilen desteğin miktarı hiç önemli değil. Bu miktar, o kurumların başında bulunan kişilerin kendi cebinden çıkmadığı için, kendisi bunu lütuf gibi göremez de gösteremez de. Çünkü sanat icra eden insanlar, bunu toplum yararı için yaparlar. Aynı şekilde kamu kurumları da topluma hizmet sunmak için vardır ve kimsenin babasının çiftliği değildir. Kültür Sanat Daire Başkanı’nın bir kamu kuruluşunu temsil ettiğini kendisine hatırlatmak isteriz. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Vahap Seçer’in, bu şehir için, kişisel ve keyfi kararlar verdiğini düşünmüyoruz. Ama aynı zamanda kendisini de temsil eden bazı kişilerin böyle bir keyfilik içinde bulunmasının bizleri zor durumda bıraktığını bilmesini isteriz” dedi. Yıldırım, beklentilerini de dile getirerek konuşmasını şu şekilde sonlandırdı: “Bir kamu kuruluşu yöneticisi olan Kültür Sanat Daire Başkanı’ndan beklentimiz şudur; bir şey hayata geçirilirken, her şeyin kurallara kaidelere, belirlenen, sınırları çizilen şartlara uygun davranılmasıdır. Ortak işler yaparken, mutlaka en küçük detayın bile belirtildiği bir sözleşmenin hazırlanması ve katılımcı gruplara imzalatılmasıdır. Çünkü bu durum sadece Tiyatro AGON olarak bizi değil, Mersin’de tiyatro yapan diğer grupları da zor duruma sokmuştur. Bunu görmek için programa bakmamız yeterlidir. Mersin genelinde faaliyet gösteren 20-25 civarı özel tiyatro grubundan sadece 3 tane tiyatro grubuyla Özel Tiyatro Festivali düzenlemesi bunu yeterince açık ediyor. Sadece üç grupla yaptığınız festivali, sanki Mersin’de bir yıldır sahnelerini açamayan, salonlarını kaybeden, tiyatro mekanları kapalı olduğu için işlerini yapamayan kentin tüm oyuncularına destek veriyormuşçasına, ‘Mersin’de 16 Tiyatro Sanatçısına Destek’ üst başlığıyla ulusal ve yerel basına lanse etmeniz, bizce Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne yakışmayan bir tutumdur. Bu ayrıca yukarda özellikle belirttiğimiz kervanı yolda dizme anlayışınızın da en güzel göstergesidir. Çünkü başvuru esnasında ileri sürdüğünüz kriterler yüzünden birçok tiyatro grubu, bu destekten baştan mahrum kalmıştır. Pandemi bize zaten zor bir süreç yaşatıyor, lütfen siz de o sürece yeni bir şey eklemeyin.”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir