3 kızını istismar eden baba tutuklandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin’de, üç kızına küçük yaşta cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan 55 yaşındaki baba S.D. Mersin 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ilk duruşmasında tutuklandı.

Babaları S.D.’nin, kendilerine küçük yaşta yıllarca cinsel istismarda bulunduğunu iddia eden S.D. (30) ve S.D.(28) ‘nin şikayeti üzerine gözaltına alınıp tutuksuz yargılandığı davanın ilk duruşması Mersin 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Yaklaşık 6 saat süren duruşmada baba S.D. tutuklandı. İkinci duruşma 16 Eylül 2020 tarihinde yapılacak.

Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezinin müdahillik talebinin mahkeme heyeti tarafından reddedildiği duruşmaya Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Av. Şirin Güner ve merkez üyesi Avukatlar Nesrin Gözen Bilek, Zahide Yıldıztekin, Pınar Dokuz ve Şifa Hüsna Özdemir, Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi üyesi Avukatlar Hatice Us, Türkan Özüm Öz, UCİM ve Mersin Kadın Platformu gözlemci olarak katıldı

 “TOPLUMSAL DAVALARDA HALKIMIZIN YANINDAYIZ”

Kararı değerlendiren Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Bir babanın 3 kızına yıllarca cinsel istismarda bulunduğu iddiası Türkiye’de infial uyandırmıştır. Babanın tutuklanması toplumun ve biz hukukçuların vicdanını biraz rahatlatmıştır. Yargılama sonucunda mahkeme olayı aydınlatacak ve kamu vicdanını tatmin edecektir. Ancak önümüzdeki süreçte ödül gibi ceza verilerek cinsel istismarın üstü bir kez daha örtülmemelidir. İstanbul Sözleşmesi’nin değiştirilmesine yönelik adımlar atılmaktadır. Bunun yerine İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için adımlar atılmalıdır. Her geçen gün artan kadına yönelik şiddetin ve cinsel istismarın önü artık kesilmeli. Mersin Borusu olarak toplumsal davalarda halkımızın yanındayız” diye konuştu.

 “KAMU VİCDANI BİR NEBZE RAHATLADI

 Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Şirin Güner ise, “3 kız kardeşin uğramış oldukları taciz nedeniyle hak arayışları ve adalet isteği olumlu sonuçlanmıştır. Mahkeme, sanığın tutuklanmasına karar vermekle kamu vicdanını bir nebze de olsa rahatlatmıştır” dedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir