Kadınlardan adliye önünde dayanışma eylemi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Kadın Platformu bileşenleri, kocası tarafından öldürülen Emine Demir, boşandığı erkek tarafından sakat bırakılan Hatun Koç, babaları tarafından yıllarca istismar edilen 3 kız kardeş, kadına ve çocuğa karşı işlenen suçlara dikkat çekti. 

Kocası tarafından öldürülen Emine Demir, boşandığı erkek tarafından sakat bırakılan Hatun Koç ve babaları tarafından yıllarca istismar edilen 3 kız kardeşin davaları Mersin adliyesindeki farklı mahkemelerde görülüyor. 3 davanın duruşmaları aynı günde farklı saatlere denk geldi. Mersin Kadın Platformu bileşenleri de adliye önünde bir açıklama yaparak kadına ve çocuğa karşı işlenen suçlara dikkat çekti.

Platform adına açıklama yapan Zübeyde Sadırlı Akpınar, “Bugün yine Mersin kadın Platformu olarak eşi tarafından öldürülen Emine Demir, boşandığı erkek tarafından sakat bırakılan Hatun Koç ve yıllarca babaları tarafından istismar edilen kız kardeşler için buradayız. Ayrıca bize ulaşamayan, bizim ulaşamadığımız birçok şiddet mağduru ve istismara uğrayan çocuklar için buradayız. Çünkü biz biliyoruz ki her gün bu adliye koridorlarında her mahkeme solonun da şiddete uğrayan, istismara uğrayan kadınların davaları görülüyor” dedi.

 

“EMİNE, YÖNETİCİLERİN KORUYAMADIĞI BİNLERCE KADINDAN BİRİ”

Emine Demir’in 18 Aralık 2019 tarihinde evli olduğu erkek Habib Demir tarafından defalarca bıçaklanarak katledildiğini hatırlatan Akpınar, “Yıllarca Habib Demir tarafından şiddet gören Emine bu ülkenin, toplumun, yöneticilerin koruyamadığı binlerce kadından biri. Bugün ikinci duruşması görülecek. Her zaman ki gibi sanık Ceza indirimi, ağır tahrik indirimi alabilmek için erkek yargıya seslenecek ve öldürdüğü Emine Demir için kim bilir ne iddialarda bulunacak.  Biz Emine Demir için buradayız. Hatun Koç 27 Mayıs 2019 tarihinde ayrıldığı eski eşi tarafından pompalı tüfekle vuruldu ve sonucunda sakat kaldı. Sanık Özkan Yarbi mahkeme salonunda bile Hatun’u tehdit etmeye devam etti. Eğer Özkan’a caydırıcı bir ceza verilmez ise Hatun’un can güvenliği tehlikeye girmiş olacak. Biz Hatun Koç için buradayız. Yıllarca 3 kızını istismar eden S.D hala tutuklanmadı ve bu mahkemeye de tutuksuz olarak SEGBİS’ten katılacak. Şubat ayında kız kardeşler çocukluklarından beri babalarının kendilerini istismar ettiğini söyleyerek savcılığa suç duyurusunda bulundular, Mersin Kadın Platformuna da başvurarak bu konuda destek istediler. Bizler o zamanda bu konunun takipçisi olacağımızı, soruşturmanın etkin yürütülmesi gerektiğini vurgulamıştık. Biz kız kardeşler için buradayız” ifadelerini kullandı.

 

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ ETKİN UYGULAYIN”

Kadına yönelik şiddet ve istismar vakalarında sanıkların tutuklu yargılanması, dava süreçlerinde faillere ceza indirimleri, iyi hal indirimleri gibi indirimler uygulanmaması gerektiğini kaydeden Akpınar sözlerini şöyle sürdürdü: “Tahrik indirimleri, iyi hal indirimleri kadına yönelik şiddetin, istismarın, kadın cinayetlerinin artmasında etken olmakta, failleri teşvik etmektedir. Kadını şiddetten, çocukları istismardan koruyabilecek tek yasa olan 6284 sayılı yasa ve İstanbul Sözleşmesi erkekler mağdur oluyor diye uygulamayarak ve ortadan kaldırmaya çalışarak her fırsatta kadını yok sayan cinsiyetçi, ayrımcı söylemleri ile şiddeti besleyerek kadına yönelik şiddetle ve istismarla mücadele edemezsiniz. Biz Mersin Kadın Platformu olarak Kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı ile mücadele devletin ve bütün toplumun sorumluluğudur ve sorumluları göreve davet ediyoruz. Bunun için öncelikle İstanbul Sözleşmesini etkin uygulayın diyoruz.”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir