YÖRÜK MÜZESİ ÇADIRINA YOĞUN İLGİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Büyükşehir Belediyesi, bu yıl Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 2.’si gerçekleştirilen ‘Uluslararası Yörük Türkmen Festivaline katıldı. 3 gün boyunca süren festivalde Mersin’deki Yörük kültürünün ve yöresel lezzetlerinin tanıtıldığı ‘Yörük Müzesi’ çadırı, yerli ve yabancı pek çok turist tarafından yoğun ilgi gördü. 

Geçtiğimiz yıl Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ilkini gerçekleştirdiği ve bu sene 2.’si düzenlenen ‘Uluslararası Yörük Türkmen Festivali’ne destek veren Mersin Büyükşehir Belediyesi ‘Yörük Müzesi’ çadırı ile festivalde yerini aldı. Yörük kültürü değerlerinin tanıtılması, yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için düzenlenen festivalde, ülkemizin yanı sıra dünyanın dört bir yanından gelen Yörük ve Türkmen konuklar çadırda ağırlandı. Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilen Yörük çadırında Mersin’de yerli halkın önem verdiği Yörük kültürü, yöreye özgü yöresel lezzetleri ve Mersin’in tarihi ve turistik pek çok yeri tanıtıldı. 3 gün boyunca devam eden festivalde, el sanatlarından halk danslarına, atlı sporlardan cirit oyunlarına, dans gösterilerinden konserlere kadar Yörük kültürü tüm yönleriyle tanıtıldı. Ziyaretçilere, binlerce yıllık geçmişe sahip olan Yörük kültürünü temsilen halı, kilim dokumacılığı, dericilik ve keçecilik, geleneksel kıyafetler gibi Yörük değerlerini yakından tanıma imkânı sağlandı.

 Mersin’in yöresel değerlerinin ve yöreye özgü lezzetlerinin tanıtıldığı çadırda, ziyaretçilere Mersin’in meşhur lezzetlerinden cezeryesi, Silifke’nin tarımsal ürün kuruları, Coğrafi İşaret Tescilli ürünlerinden Bozyazı kavutu ve Tarsus Bandırması, muz pestili, kavurga ve kaynar gibi pek çok ürün  ziyaretçilere ikram edildi. Çadırı ziyaret eden konuklara Mersin’de önemli bir yere sahip alternatif tarım ürünlerinden lavantaya özgü lavanta kolonyası, lavanta kesesi, iğne oyası bileklikler ve Yörük bebek magneti gibi ürünler hediye edildi. Yörüklerin geleneksel yaşantılarının anlatıldığı çadırların yanı sıra ziyaretçilerin eğlenmesi ve güzel zaman geçirmesi için düzenlenen konser ve etkinliklerle konuklar keyifli anlar yaşadı. Festivalde, Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Dansları Topluluğu; Anamur, Mut, Silifke ve Tarsus yörelerine özgü gösteri sergilerken ziyaretçiler tarafından da yoğun ilgi gördü.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir