TURUNÇGİL KOLEKSİYON PARKI NEREDE?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uluslararası Turunçgil Kongresi’nde, katılımcılara Mersin ve Çukurova’da yetişen turunçgil çeşitlerini tanıtmak amacıyla yapılacak olan Turunçgil Koleksiyon Parkı’nın yerinde yeller esiyor. Önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz tarafından protokolü imzalanan parkın yapımını mevcut Başkan CHP’li Vahap Seçer’in iptal ettiği kulislere bomba gibi düştü. Başkan Seçer, Mersin’in ve turunçgilin uluslararası arenada tanıtımı için böylesine önemli bir projeyi iptal ettiği için vatandaşlar ve iş dünyası tarafından “yine kendi bildiğini okudu” şeklinde eleştiri yağmuruna tutuldu.  

2017 yılı kasım ayında Mersin Büyükşehir Belediyesi, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü ve Ulusal Turunçgil Konseyi arasında, Turunçgil Koleksiyon Parkı Protokolü imzalanmıştı. Protokol kapsamında, 2020 yılında 14’ncüsü Mersin’de gerçekleştirilecek olan ve pandemi nedeniyle 2022 yılına ertelenen Uluslararası Turunçgil Kongresi’nde, katılımcılara Mersin ve Çukurova’da yetişen turunçgil çeşitlerini tanıtmak amacıyla Mersin’de Turunçgil Koleksiyon Parkı yapılacaktı.  

MERSİN İÇİN GÜÇ BİRLİĞİ YAPARAK, ELLERİNİ TAŞIN ALTINA KOYMUŞLARDI 

Protokolü imzalayan önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz ve Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Davut Keleş güç birliği yaparak, Mersin ve turunçgili her yönü ile tanıtmak için ellerini taşın altına koymuştu.  

YERİ BELİRLENMİŞTİ 
Toroslar İlçesi Buluklu Mahallesi’nde 50 bin 465 metrekarelik alana yapılması planlan Turunçgil Koleksiyon Parkı’nın içerisinde kafe, restoran, müze, hediyelik eşya noktaları da yer alacaktı. Turunçgilleri ile ünlü Mersin’in birbirinden lezzetli turunçgil meyvelerini yerli ve yabancı konuklara tanıtmak amacıyla yapılacak olan parkta turunçgil ağaçları da yer alacaktı. 

PARKIN YERİNDE YELLER ESİYOR 

2020 yılında yapılması planlanan, pandemi nedeniyle 2022 yılına ertelenmek zorunda kalan Uluslararası Turunçgil Kongresi için tüm hazırlıklar tamam ama protokolü imzalanan Turunçgil Koleksiyon Parkı eksik. Önceki başkan Kocamaz tarafından imza altına alınan protokol çerçevesinde parka yer tahsisi yapılmıştı. Fakat aradan geçen 4 yıla rağmen parkın yerinde yeller esiyor.  

BAŞKAN SEÇER YER DEĞİŞİKLİĞİNE GİTTİ 

2019 yılı Haziran Ayı Büyükşehir Belediye Meclisi’nde konuyu gündeme getiren Başkan Seçer, tahsis edilen arazinin yerinin uygun olmadığını belirterek, “Uygun bir arazi değil. Ben gidip görmedim ama sadece şeklini şemailini sordum. Burada hayatta böyle bir şey olmaz dedim. Yeni bir yer arayışı içerisinde girdik ve Yenişehir İlçesi Bahçe Mahallesindeki araziyi uygun gördük. Bir hayli masraf yapılacak buraya. Bir de sadece o etkinliğe değil, daha sonra da kalıcı olsun, güzel bir botanik bahçesi yapalım istiyoruz. Onun için de ince eleyip sık dokuduk. Bu yer değişikliğine karar verdik.” şeklinde konuştu.  

PROJENİN İPTAL EDİLDİĞİ İDDİA EDİLİYOR 

Yeni yer belirlenmesinin ardından da tam 2 sene geçmesine rağmen park için henüz bir çivi bile çakılmadı. Kulislerde ise Mersin’in ve turunçgilin uluslararası arenada tanıtımı için böylesine önemli bir projenin mevcut Başkan Vahap Seçer tarafından iptal edildiği konuşuluyor. Öte yandan Başkan Seçer’in Turunçgil Koleksiyon Parkı projesini sırf eski Başkan Kocamaz döneminde imza altına alınan bir proje olduğu için iptal ettiği iddia ediliyor. Vatandaşlar ve iş dünyası ise projenin iptalinden dolayı Başkan Seçer’i “yine kendi bildiğini okudu” şeklinde eleştiri yağmuruna tuttu.  

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir