Tarımda Leonardit Mucizesi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ÖZEL HABER

Afel-Elleo Leonardit Mersin Temsilcisi Murat Berat Bilen, tarımda Leonardit kullanımının faydalarını ve verimliliğe etkisini anlatıyor.

Leonardit’in 1930’lu yıllarda Amerika’nın Kuzey Dakota eyeletinde Dr. Leonard tarafından bulunan bir maden olduğu bilgisini veren Bilen, “Kömür katmanını hemen üzerinde bulunan Leonardit, zengin organik maddelere sahip bitki ve hayvan fosillerini içinde barındırıyor. Linyitin kömürleşme sürecinde oksidasyona uğramış hali olan Leonardit, tarım, hayvancılık ve sanayide kullanım alanları bulunan kıymetli bir maden.” dedi.

ORGANIK BESLEYICILERLE DOLU

Murat Berat Bilen Leonardit’in toprakta çözünerek toprağın vasfını iyileştirdiğini, karbon içeriği düşük olduğu için hayvan gübresi yerine kullanılabildiğini söylüyor. Bilen, “Toprak sağlığı için değerli bir maden olan Leonardit yapısında hümik asitler, karbon, makro ve mikro besin elementlerini barındırıyor, yüksek miktarda fosfor içeriyor. Bu özellikleriyle Leonardit bitkisel üretimde toprak besleyici ve düzenleyici olarak kullanılıyor. Tamamen steril olduğu için içinde yabancı otların tohumu, böcek yumurtası, kurt ve hastalık sporları gibi zararlılar bulunmuyor. Tuz içeriği de güvenilir sınırlarda olduğu için toprağı tuzlandırma riski açısından hayvan gübresinden daha avantajlı” şeklinde konuştu.

TOPRAĞI IYILEŞTIRIYOR

Leonardit’in bitkinin değil toprağın gübresi olduğunun altını çizen Bilen, “Doğrudan bitkileri değil, toprağı geliştirerek bitkilerin yetişmesini etkiliyor ve güçlendiriyor. Uluslararası literatürdeki tanıma göre Leonardit en az yüzde 50 oranında hümik asit içeriyor. Fakat Türkiye’de Tarım ve Orman Bakanlığı’nın belirlediği sınır yüzde 40. Linyit, turba ve gitya adı verilen maddeler de Leonardit madeninden çıkıyor, ancak içerdikleri hümik asit miktarı yüzde 30’u geçmiyor ve Ph değerleri çok yüksek.”diye konuştu.

YÜZDE 50 VERIM ARTIŞI

Murat Berat Bilen farklı bölge ve iklim yapılarında buğday, pamuk, mercimek, nohut, mısır, ay çiçeği, yonca, fiğ, elma, armut, şeftali, kayısı, ceviz, badem, zeytin, domates, marul, karnabahar, sarımsak ve soğan bitkilerinde yapılan Leonardit uygulamalarında toprağın içinde organik madde miktarının arttığını, toprak kalitesini yükselmesinin yanında üzerinde yetişen bitkinin gelişimi ve meyve kalitesini her yönden arttırdığını belirtiyor. Leonardit kullanılan topraklarda şeker pancarı, mısır ve hububat grubu bitkilerinden beklenen verimi yüzde 50 civarında artırdığına dair bulguları da hatırlatıyor.

Bilen, Leonardit’in toprak ıslahı ve toprak vasfının arttırılması için kullanılabilecek en iyi madde olduğunu söylüyor. Birol “Çiftçilerimizin Leonardit kullanımına bakış açısının ‘gereksiz masraf’ , ‘ben atamdan dedemden böyle bir şey duymadım’ veya ‘bizim köyde kullanan yok ki ben kullanayım’ olduğu şu ortamda işimiz mümkün olduğu kadar fazla kişiyi bu konuda bilgilendirmektir. Lütfen doğru ürünü, doğru zamanda, doğru miktarda ve doğru uygulama şekli ile uygulayın” diyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir