Siz de sadece tarih vermekle mi yetineceksiniz?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır Çukurova Havalimanı yapımını Meclis gündemine taşıdı.

Geçtiğimiz günlerde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun söz konusu havalimanının açılışı için tarih verdiğini belirten CHP’li Başarır vermiş olduğu yazılı soru önergesinde ; “2013 yılında temeli atılan ve yapımı bir türlü gerçekleştirilmeyen, dönemin ilgili bakanları ve hükümet yetkilileri tarafından sadece seçim yatırımı olarak açılış tarihleri verilen Çukurova Havalimanı için bu kez de yeni Bakan Adil Karaosmanoğlu tarafından 2 yıl içerisinde açılacağı bilgisi verilmiştir” ifadelerine yer verdi.

CHP’li Başarır Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaosmanoğlu’na; “Siz de diğer bakanların ve hükümet yetkililerinin yaptığı gibi halkın gönlünü almak adına Çukurova Havalimanı’nın yapımı için sadece tarih vermekle mi yetineceksiniz?” sorusunu yöneltti.

CHP’li Ali Mahir Başarır vermiş olduğu önergesinde;

“2013 yılında temeli atılan ve yapımı bir türlü gerçekleştirilmeyen, dönemin ilgili bakanları ve hükümet yetkilileri tarafından sadece seçim yatırımı olarak açılış tarihleri verilen Çukurova Havalimanı için bu kez de yeni Bakan Adil Karaosmanoğlu tarafından 2 yıl içerisinde açılacağı bilgisi verilmiştir.

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, Çukurova Bölgesel Havalimanı için birinci etapta 8 milyon yolcuya hizmet edecek havalimanı terminali projelerini tamamladıklarını ve devamında da 12 milyon yolcuya hizmet edebilecek kapasitede bir havalimanı projelendirdiklerini belirtmiştir.

Çukurova Havalimanı için en son geçtiğimiz Mart ayında ihaleye çıkılmış, Nisan ayında ise Bakan Karaismailoğlu tarafından Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin de tavsiyesiyle ihale iptal edilmiştir.

Kütahya- Afyonkarahisar arasına yapılan Zafer Havalimanı’nı için yüklenici firmaya garanti yolcu sayısı verilmiş ancak garanti yolcu sayısının yüzde 4’ü havalimanını kullanmış ve devletin kasasından yüklenici firmaya 5 yıllık süre için 26.6 milyon Euro ödeme yapılmıştır” açıklamalarına yer vererek şu soruların yanıtlanmasını istedi:

 

  1. Siz de diğer bakanların ve hükümet yetkililerinin yaptığı gibi halkın gönlünü almak adına Çukurova Havalimanı’nın yapımı için sadece tarih vermekle mi yetineceksiniz? Yoksa söz verdiğiniz tarih içerisinde havalimanını hizmete açacak mısınız?

  2. Zafer Havalimanı’nın durumu ortadayken yine de yeni ihaleyi garanti yolcu kapsamında mı yapılacaktır? Çukurova Havalimanı’nın yapımı başka şartlarda mümkün değil midir? Mümkünse bu şartlar nelerdir?

  3. Çukurova havalimanı için geçtiğimiz Mart ayı içerisinde yapılan ihalenin iptal edilmesindeki gerekçeler nelerdir? Bu ihalenin iptal edilmesinin altında  Limak-Kalyon-Cengiz İnşaat’ın oluşturduğu ortak girişim grubu tarafından kazanılamaması mı yatmaktadır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir