Mersin’in suçu ne?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda gündem dışı söz alan CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Mersin’in sorunlarını dile getirerek, “Mersin’in suçu ne?” dedi.

NEDEN MERSİN HAVAALANI BİTMİYOR?

Mersin’in deniziyle, yaylasıyla, ovasıyla, tarımıyla, tarihiyle Türkiye’nin en güzel illerinden bir tanesi olduğuna dikkat çeken CHP’li Başarır, “Maalesef Mersin’imiz on sekiz yıldır büyük acılar yaşıyor. Bizimle beraber temeli atılan birçok ilin havaalanı bitti ama Mersin’in ne suçu var? Ben merak ediyorum. Neden Mersin Havaalanı bitmiyor? Neden defalarca ihaleye çıkıyor? Mersinlilerin suçu ne?” dedi.

MERSİN-ANTALYA OTOBANI YILLARDIR BİTMİYOR

İkinci büyük sorunun Mersin-Antalya Otobanı olduğunu dile getiren Başarır, “Otoyol inşaatı yıllardır bitmiyor. Yıllardır bitmiyor, ilerlemiyor. Bakın, çok ciddi trafik kazaları oluyor ama ondan çok sonra başlayan yol inşaatları, köprü inşaatları bitti. Yine söylüyorum: Mersin’in ne günahı var?” ifadelerini kullandı.

MERSİN’İN AKP DÖNEMİNDE 3 BAKANI VARDI? NE YAPTI?

Mersin’e 18 yıldır hizmet yapılmadığını ifade eden Başarır, “Ama çok önemli tarihsel değeri olan bir Anamur Kalemiz var, ona plastik PVC’den pencere yapılıyor, 3 bin yıllık bir kale. Cennet-Cehennem Mağarası’na bakın, Türkiye’de ve dünyada çok önemli bir yer, asansör yapılıyor. Mersin’e ödül olarak görülenler bunlar mı Allah aşkına? Mersin’in AKP döneminde 3 bakanı vardı. Ne yaptılar?” diye konuştu.

İŞSİZLİĞİN EN FAZLA OLDUĞU İLLERDEN BİRİ MERSİN

Türkiye’de işsizliğin en fazla olduğu büyükşehirlerden bir tanesinin Mersin olduğunu söyleyen Başarır, “Her gün insanlar bizi arıyor ‘iş, iş, iş’ diye. En çok fabrikaların kapandığı yer Mersin. Ben burada özellikle Mersinli AKP’li milletvekilleri, MHP’li milletvekilleri arkadaşlarıma söylüyorum: Mersin’le ilgili lütfen, ses getirelim” diye söyledi. 

TARIM KENTİ MERSİN’E BÖYLE BİR İHANET YAPILABİLİR Mİ?

Sel felaketiyle on binlerce dönüm tarım arazisi telef olduğunu ve üreticilerin yardım alamadığını savunan Başarır, “Tarsus’tan Anamur’a kadar afet bölgesi ilan edilmedi. Muz, sebze, çilek yardım alamadı ama iktidar bununla da yetinmedi, limon ihracatını durdurdu bu dönemde. Yüz binlerce ton limon küflendi. Ya, böyle bir şey yapılabilir mi Çukurova’ya? Tarım kenti Mersin’e böyle bir ihanet yapılabilir mi?

MERSİN’E ÖDÜL OLARAK NÜKLEER SANTRAL YAPILIYOR

Mersin’e ödül olarak nükleer santralin yapıldığını ifade eden Başarır, “Taş ocakları yapılıyor, balık çiftlikleri getirilmek isteniyor, tarihî dokuları katlediliyor. Biz bunu hak etmiyoruz. Biz 13 milletvekiliyiz, Mersin’in sorunlarında her zaman bir araya gelebiliyoruz. Lütfen, havaalanımızı bir an önce bitirin. Otoban, Antalya yolu bir an önce bitsin. İnsanlar bundan dolayı çok sıkıntılı, bunu dikkate alacağınızı düşünüyorum” diye konuştu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir