ŞER İTTİFAKI “İSTEMEZÜK” TAVRIYLA AKDENİZ’İ CEZALANDIRMAYA DEVAM EDİYOR!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akdeniz Belediye Meclisinde, Millet Bahçesi’ni işletmesi planlanan Akdeniz Belediye Şirketi’ne yönelik sermaye artırım teklifi CHP ve HDP ittifak üyelerinin oylarıyla reddedildi. Teklifi reddeden meclis üyelerini eleştiren Başkan Gültak, “Tüm merkez ilçe belediyeleri şirket kurabilecek ama Akdeniz kuramayacak! Yani herkese helal, Akdeniz’e gelince haram!  Açıktır ki birileri Akdeniz Belediyesi’nin çalışmamasını istiyor. Sihirli bir el, Akdeniz’in hizmetlerini engellemek istiyor” dedi. HDP’li Ali Tanrıverdi ve Bedriye Kuş’un, “Akdeniz’e hizmet yapmadınız” yönündeki iddialarını da yanıtlayan Başkan Gültak, “Ne yaptığımızı anlatmaya kalksam sabaha kadar anlatırım. Faaliyet raporunda da halk görüyor bunları. Peki ya siz 232 milyon borcu niye yaptınız? Ben daha borç yapmadım. Siz makam arabalarının arkasında silahlar yakalattınız. Bunlar hep devlet tarafından tespitli. Teröristler taşındı bu makam arabalarında. Sizin 15 yıldır yaptıklarınız ortada. Bu halk ‘yeter’ dedi. 2024’de de bu halk bu karneyi yine ortaya koyacak.” şeklinde konuştu.

Akdeniz Belediye Meclisi, Temmuz ayı ikinci birleşimi, Mustafa Gültak Başkanlığı’nda düzenledi. Bir önceki birleşimde komisyonlara sevk edilen ve komisyonda oy çokluğuyla reddedilen Akdeniz Belediyesi tüzel kişiliğine ait Akdeniz İmar, İnşaat, Kültür, Orman Ürünleri, Tarım, Turizm, Ticaret Anonim Şirketi’nin 100 bin TL olan sermayesinin, 10 milyon TL’ye kadar çıkarılması için Başkan Gültak’a yetki verilmesini içeren komisyon raporlarının görüşüldüğü sırada mecliste gergin anlar yaşandı. Madde komisyondan geldiği şekliyle yine, Millet İttifakı üyelerince reddedilince Başkan Gültak meclis üyelerini eleştirdi.

Komisyonlardan oyçokluğu ile reddedilen rapor hakkında, meclis üyelerinin açıklamalarından sonra söz alan Başkan Gültak, reddedilen teklife ilişkin tepkisini dile getirdi. Başkan Gültak, muhalif meclis üyelerine seslenerek şöyle konuştu:

ÇİFTE STANDART UYGULUYORSUNUZ

“Yenişehir’in, Tarsus’un, Toroslar’ın ticari şirketi yok mu? Mezitli yakın tarihte ticari şirket kurmayacak mı? Yani herkese helal, Akdeniz’e gelince haram! Nasıl bir çifte standart uyguluyorsunuz? Tüm merkez ilçe belediyeleri şirket kurabilecek ama Akdeniz kuramayacak! Var mı böyle bir şey?

AKDENİZ’İN ÇALIŞMAMASINI İSTEYEN SİHİRLİ BİR EL VAR

Açıktır ki birileri Akdeniz Belediyesi’nin, Mustafa Gültak’ın çalışmamasını istiyor. Demek ki sihirli bir el, sihirli bir değnek değiyor. Burası çok açık ve net! Dün Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Seçer de bana; “İstiyorsan sana yardımcı olalım’ dedi. Evet, yardım istiyorum, belediye şirketinin sermayesinin arttırılmasını istiyorum. Hadi buyurun! Dün Sayın Seçer de öyle söyledi. Fakat aslında her şey belli. Demek ki bir el değiyor; birileri Akdeniz’in çalışmamasını istiyor.

ORTALIĞA BİR SİS BOMBASI ATILIP, ORTALIK KARIŞTIRILIYOR, KARAMBOL YARATILIYOR

Üniversiteyle protokol yapınca karşı çıkın kamu yararına göreyim sizi. Bil-Sem, Türkiye’nin en büyük kuruluşlarına biriyle öğrencilerin yararına bir iş yapacağım siz karşı çıkacaksınız öyle mi? Hadi hodri meydan. Çıkamazsınız. Bunları bana getirmeyin. Siz nerede ucu açık kritik bir nokta varsa oradan başlıyorsunuz işlemeye. Ortalığa bir sis bombası atılıp, ortalık karıştırılıyor, karambol yaratılıyor. Ama ben deneyimli bir siyasetçiyim. Bütün belediyeler şirket kuracak, oradan ticaret yapacak, belediyeye para kazandıracak fakat bize gelince yok! Ne kadar adaletlisiniz ya. Halk duysun bunları. Verdiğiniz tüm onaylar kamu yararına olduğu, bizim istediğimiz tüm onaylar da kamu yararına.

MİLLET BAHÇESİ’NİN BELEDİYEMİZE KİRALANMASINDA YASAL ENGEL YOK

Millet Bahçesi Türkiye’nin en büyük bahçelerinden biridir. Bunun sahibi de Milli Emlak’tır. Milli Emlak, hazinedir. Hazine malını istediğine verir. Hazine de malını, ister Akdeniz’e, isterse de Büyükşehir’e kiraya verir. Bu, en doğal hakkıdır. Onlar da beni tercih etmiş. Ben orada kiracıyım. Bunun önünde yasal olarak hiçbir sorun veya engel yok.

SADECE HIZ KESEBİLİRSİNİZ! SİZ İSTESENİZ DE İSTEMESENİZ DE BU MİLLET BAHÇESİ İŞLEYECEK!

Siz isteseniz de istemeseniz de bu Millet Bahçesi işleyecek. Ve güzel bir hal olacak. Biraz hız keserseniz ama bu kesilmeyi anlatırız millete. Son 4, 5 aydır grup sözcülerini arayıp bu konunun önemine değiniyorum. Bu konu aceleye gelmesin bu konuları tartışalım bir problem varsa gelin bana iletin ben size cevap vereyim diyorum. Ne değişti? Hiçbir şey değişmedi. Demek ki sizinle konuşmamın anlamı da yok. Bu bahçelerin biran önce vatandaşın hizmetine girmesi gerekiyor. Bizim amacımız neydi? Dedik ki vatandaşın burada tüketeceği her şey ucuz olsun.  Burada kurulacak işletmelerin yürütülmesi de Öğretmen Evi tarafından yapılsın ki; burası hem kamu kuruluşudur hem de Sayıştay ve diğer kurumlar denetliyor. Hizmet kaliteli, ürünler de ucuz olur dedik. Millet Bahçesi’ni, kendi imkân ve personelimizle de işletebilirdik. Fakat daha profesyonel bir yapı ile işletelim diye düşündük.”

232 MİLYON BORCU NİYE YAPTINIZ?

Yaşanan tartışmalarda ayrıca, HDP’li Ali Tanrıverdi ve Bedriye Kuş’un, “Akdeniz’e hizmet yapmadınız” yönündeki iddialarını da yanıtlayan Başkan Gültak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ne yaptığımızı anlatmaya kalksam sabaha kadar anlatırım. Faaliyet raporunda da halk görüyor bunları. Ben size bir şey soracağım siz de bunu kamuoyuna açıklarısınız. 232 milyon borcu niye yaptınız? Ben daha borç yapmadım. Size cevap veriyorum Ali Bey. Siz sordunuz ben cevap veriyorum. Bu borcu neden yaptınız? Bu işçilere 6 ayda bir ödeme yapıyordunuz. İşçi dostusunuz ya, 6 ay para ödenmedi bu belediyede. Firmalara paralara ödenmedi haciz geldi bu belediyeye. 20 yıldır asfalt yapılmayan sokaklar kaldırımlar var. Biz yapacağız bunları merak etmeyin.

SİZİN GEÇMİŞİNİZ PÜRÜ AK DEĞİL

Siz makam arabalarının arkasında silahlar yakalattınız. Bunlar hep devlet tarafından tespitli. Teröristler taşındı bu makam arabalarında. Belediyeyi öyle bir hale getirdiniz ki harcanmayan mazotları harcanmış hale getirdiniz. Ve sizler bunların hepsini yaptınız. Siz insanların iş yerlerine kepenkler kapattırdınız. Sizler ticaret yapamadınız. Siz insanları silah, sopa zoruyla oy kullandırttınız. Terörü, uyuşturucuyu desteklediniz. Bu söylediklerim mahkemenin verdiği kararlardır. Bunlar benim kararlarım değil. Bu kadar borcu neden yaptınız bana onu anlatın. İşçilerin borcunu 4, 5 ay sonraya neden ertelediniz? O dönemde yöneten sizdiniz. Sizin geçmişiniz pürü ak değil. Sizin geçmişinizde sıkıntılar var. Zamanınız vardı şimdi oylamaya geçelim diyorsunuz. Bu borçları kim yaptı? Bu halka bu sıkıntıları kimler verdi? Devletin polisine kim kurşun sıktı? Anlatın.

15 YILDIR YAPTIKLARINIZ ORTADA

Geçenlerde İş Bankasıyla promosyon imzaladık. 4 bin yardım verildi işçilere. İşçiler ‘biz eskiden bu promosyon paralarını görmezdik’ diyor. İşçiler söylüyor bunu. Sizin 15 yıldır yaptıklarınız ortada. Bu halk ‘yeter’ dedi. 2024’de de bu halk bu karneyi yine ortaya koyacak.

YILLARCA İNSANLARI KANDIRDINIZ

Karaduvar’da sahili siz yapmadınız, Hoş Geldin Bebek Projesi’ni siz yapmadınız, uzman psikolog uzman sosyologları alıp bütün ailelere hizmeti siz vermediniz. Çamlıbel’e yepyeni Marina yapılıyor.  Bunu siz yapmadınız. Çay Mahallesi’ni TOKİ yapıyor ama benim de yetkim ve imzalarım var. Bunları yapan siz değilsiniz. Barış Mahallesi’nde TOKİ’ye yapan siz değilsiniz. Hayatında hiç deniz görmemiş, kum görmemiş insanları kampa götürenler siz değilsiniz. Eş başkan ve kadın diye geçiniyorsunuz ya, Kadın Kooperatiflerini kuran, engelli kooperatifini kuran sizler değilsiniz. Sabaha kadar anlatacağım. Kadınları çok destekliyorsunuz ya, 947 kadına 3,5 milyon hibeyi bulan siz değilsiniz. Ama işçilere 4 ay sonra maaşını veren, bankalarla yapılan anlaşmalardaki paraları alıp geri verenin kim olduğunu bu halk biliyor. Yılmaz Güney Parkı’nı yaptınız evet ama ben belediye başkanı olduğumda o parkı nasıl teslim aldım biliyor musunuz? Altyapısı bitmiş. Tesis yönetilememiş. Birilerine verdiniz onlarda orayı batırdı. Ben orayı yeniden hayata geçiriyorum. Ve orayı kimseye vermeyeceğim ben işleteceğim. Bu Akdeniz’e üzülüyorum. Yıllarca insanları böyle kandırmışsınız.”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir