Şehrin kalbindeki imar sorunu başkanın bürokrasisine mi takıldı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP’nin sık sık gündeme getirerek şikayetçi olduğu bürokratik engellerin bu kez CHP’li başkan Vahap Seçer tarafından uygulamaya konulduğu kulislerde konuşulmaya başlandı.

İddiaya göre daha önce CHP’nin milletvekilleri tarafından da sık sık gündeme getirilen 1/5000 ölçekli nazım imar planına son şeklini vermek için Tarım ve Orman Bakanlığından gelen uzmanlar, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’den randevu talep etti. 

Seçer, daha önce CHP tarafından “şehrin önünü tıkıyor” diye dillendirilen şehrin kalbini etkileyecek bir konuda kapılarını kapayarak bakanlık uzmanlarını genel sekreterliğin kapısını gösterdi.

“ŞEHRİN KADERİNİ BU UZMANLAR BELİRLEYECEK”

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ise gerçekleştirdiği basın bilgilendirme toplantısında sorulan soru üzerine kulislerde konuşulan konu hakkında duyum aldığını ama bu tür konulara girmemek için çaba sarfettiğini söyledi.

Kentin sorunları üzerine çalışmalar yaptıklarını ifade eden Gültak, “Ben şehrim ile ilgili sorunları hallederim. Bu sorunuzun muhatabı Sayın Vahap Bey’dir. Görüştü mü görüşmedi mi, niçin görüşmedi bilemiyorum. Görüşmediyse iyi bir şey yapmamış. Çünkü şehrin kaderini ve imar planını bu insanlar belirleyecek.  Hepsi uzman ve tarım görüşünü bu uzmanlar verecek. Hayır burası tarım arazisi olarak kalacak dediği andan itibaren istediğiniz kadar kavga edin, alamazsınız.” dedi.

 “AKDENİZ’İN KIRMIZI ÇİZGİLERİNİ ANLATTIK”

Tarım Bakanlığı uzmanlarının kendi uğraşları sonucunda kente geldiğini belirten Gültak, “Bizim yoğun uğraşlarımızın sonucunda pandemiye rağmen geldiler. 6 veya 8 tane uzmanımız vardı. Onlarla yaklaşık 2 buçuk saatlik bir toplantı yaptık Akdeniz Belediyesi’nde. Haritaları yatırdık masaya Akdeniz’in kırmızı çizgilerini söyledim. Lojistik alanını söyledik. Kazanlı, Karaduvar bölgesinde lekeli yerleri söyledim. Ayrıca şehrin kaderini değiştirecek Mersin Hal’inden başlayıp Tarsus Hal’ine kadar giden D-400 karayolundan bahsettim. Oralar hep tarım arazisi. Bu alanların komple lojistik, ticaret ve sanayi alanlarına çevrilmesini istedim. Çünkü ilimizin içerisinde tıkanmış kalmış esnafları oralara taşımayı düşünüyoruz. Yani kritik noktaları söyledik.” diye konuştu.

“KESİNTİLERİ TEK TEK KONTROL EDECEĞİM”

Uzmanların sahada gezdiklerin,  belediye başkanlarını dinlediklerini dile getiren Gültak, şunları kaydetti: 

“Dinlediklerini harmanlayıp kendi yeteneklerine göre bir şey ortaya çıkartıp genel müdüre sunacaklar. Genel müdür ise bu planları Tarım ve Orman Bakanına sunacak. Ardından biz gideceğiz. Dolayısıyla ‘biz burada bunu istedik bunu vermemişsiniz’ diyerek kavga yapmaya başlayacağız. Biz ne istediğimizi, onlarında bize ne vermediğini biliyor olacağız. Ben bunları yaptım. Çünkü Ankara’da işleri iyi bilirim. Mutlaka keseceklerdir. O kesintileri tek tek kontrol edeceğim. “

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir