Şehir Tiyatrosu, Kapılarını Yeni Yeteneklere Açtı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Şehir Tiyatrosunun, 21 kişilik uzman kadrosu eşliğinde vereceği tiyatro kursu başladı. 9 ile 45 yaş arası katılımcıların oluşturduğu çocuk, genç ve yetişkin kategorilerini kapsayan kurs, her ekolden eğitmenlerle derslerine başladı.

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Şehir Tiyatrosunun, 21 kişilik uzman kadrosu eşliğinde vereceği tiyatro kursu başladı. Kursların daha çok kişisel gelişim alanında katkılar sağlayacağını söyleyen Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Hülya Savaş, “Dramalar, insanların kendilerini daha iyi ifade edebilme şansını sağlıyor. Biz onların özgüvenlerini sağlamaları ve kendilerini geliştirmeleri konusunda yol açıyoruz. Oyunlarla birlikte katılımcılar, kendilerini keşfediyor. Bu da onlara gerek aile içinde, gerek ikili ilişkilerinde doğru iletişim kurabilme yollarını sağlıyor” dedi. Katılımcıların kurs sonrası analitik bir bakış açısı kazandıklarını ve olayları değerlendirirken daha iyi analiz etmelerine de fayda sağladığını belirten Savaş, oyun yeteneğinin herkeste olduğunu ve bu yeteneğin ancak kurs sayesinde geliştiğini ifade etti.
Ders saatlerinin yaş gruplarına göre farklılık gösterdiğini, bu sürenin çocuklarda 40 dakikayı, yetişkinlerde ise 2-3 saati bulabileceğini dile getiren Savaş, kursun sağladığı faydalara da değinerek, “Mezun olduktan sonra kurslara devam edip Şehir Tiyatrosunda oyuncu olarak görev yapan arkadaşlarımız da var, konservatuar eğitimi alıp başka şehirlerde mesleğini sürdürmek isteyen gençlerimiz de var. Onlara da bir şekilde destek olup, yol açıyoruz. Gerektiğinde sınava hazırlıyoruz” diye konuştu.
“Bu sene bütün hocalarımızla eğitim vereceğiz”
Çocuk, genç ve yetişkin gruplarında olan kursiyerlere tiyatroyu sevdirmeye çalıştıklarını söyleyen Şehir Tiyatrosu sanatçısı Mehmet Naci İdişçi, “Tiyatrocu olmak isteyenlere bir kapı açıyoruz. Daha önceki senelerde bir hocamız görev üstlenip, bir sınıfı sezon boyunca eğitime alıyordu. Bu sene bütün hocalarımızla eğitim vermeye karar verdik. Çünkü her ekolden hocalarımız var. Çok güzel bir ekip olduk. Bu ekipteki herkes çok donanımlı kişiler. Herkes oyunlara gelmeli ve bizi bir de sahnede tanımalı” diyerek, tüm Mersinlileri tiyatro izlemeye davet etti.
Gençler, çocuklar ve yetişkinlerden tiyatro kuşuna büyük ilgi
Tiyatroya büyük ilgisi olan gençler grubundan Alp Emin Yaşar eğitmenlerin çeşitliliğinden söz ederek, “Bütün hocalarımız farklı üniversitelerden, farklı ekollerle yetişmiş. Bunu da bize aşılayacaklarını düşünüyorum. Farklı hocalarla çalışmak, bizim için büyük bir fırsat” diye konuştu. Ailesinin küçük yaşta kendisini keşfetmesi nedeniyle tiyatroya büyük ilgisi olduğunu söyleyen Azra Nur Soy da “Şehir Tiyatrosundaki kursu duydum ve bu kursa katılmak istedim. Tiyatro hevesimi profesyonelleştirmek için buradayım” ifadelerini kullandı. Sosyal faaliyet olması için kursa geldiğini söyleyen ev hanımı Meral Kanbur ise, “Kendimi çok iyi hissediyorum ve özgüvenim de yerine geldi. Güzel roller yapabileceğimizi, izlediğimiz dizilerden çok daha eğlenceli bir alan olduğunu görmüş oldum. Bu kursların daha da yaygınlaşmasını isterim. Özellikle kendini kenara çekmiş, depresyona girmiş bütün kadınlara tavsiye ediyorum” dedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir