MESKİ’NİN SU ZAMMINA CUMHUR İTTİFAKI GEÇİT VERMEDİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP’li Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in su faturalarına 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek şekilde yıllık yüzde 30’a yaklaşan TEFE-TÜFE’den kaynaklı zamma ek olarak yüzde 10 zam talebine Cumhur İttifakı Meclis Üyeleri geçit vermedi. 

Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü’nün Kasım ayı olan genel kurul toplantısı ikinci birleşimi Kongre ve Sergi Sarayında yapıldı. CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yüzde 10’luk zam talebi Cumhur İttifakı’ndan tepki çekti. Enflasyon farkının yansıtılmasını kabul eden Cumhur İttifakı Meclis Üyeleri zamma ise geçit vermek istemedi.

“DAR GELİRLİ İNSANLARIMIZIN SIRTINA YENİ BİR YÜK TAŞIMAYALIM”

Cumhur İttifakı Meclis Üyeleri zam talebine; “TEFE – TÜFE’den dolayı gelecek yük vatandaşın faturasına her ay zaten yansıyacak. Bu da yıllık bazda yüzde 25 civarında olacak. Artı yüzde 10 zam yapılması doğru değil. Dar gelirli insanlarımızın sırtına yeni bir yük taşımayalım. Sosyal belediyecilik diyorsunuz. Ama şuanda ülkenin şartlarının ağır şekilde devam ettiği şu günlerde yüzde 10-15 gibi bir zammın doğru olmadığını ifade ediyoruz. Komisyondaki arkadaşlar karar almadan siz konuyu resen getirdiniz. Komisyon kararını beklemediniz. ‘Komisyon kararını saymıyorum, tanımıyorum’ olarak yorumlanır bu.” şeklinde tepki gösterdi.

SEÇER,” KOCA YANGINI BIRAKTINIZ MESKİ’NİN ZAMMINA TAKILDINIZ” 

Seçer ise “2,5 yıldır ödemeler konusunda sıkıntıya girdik ama bir nokta kadar hizmetlerimizde akşama olmadı. Ülke ekonomisinin zaman zaman girdiği sıkıntılara, pandemiye rağmen paramız, pulumuz yok, yatırım yapamayız demedik. Şimdi bu düzenleme ile bir ülkede yangın varken, koca yangını bıraktınız MESKİ’nin su fiyatlarındaki küçük düzenlemesi ile başka bir tarafı göstermeye çalıyorsunuz. Böyle bir şey olmaz yani bu meclis fesih olsa vallahi rahat edeceğim” dedi.

SEÇER CUMHUR İTTİFAKINI POPÜLİZM YAPMAKLA SUÇLADI 

Başkan Seçer red kararının mahkemeye kadar gideceğini söyleyerek, Cumhur İttifakını popülizm yapmakla suçladı.

ZAM TEKLİFİ KABUL EDİLMEDİ

Görüşmeler sonunda MESKİ Genel Müdürlüğü’nün 2022 yılı mali yılı ücret tarifesi tasarısı idareden geldiği şekliyle oylamaya sunuldu. Meclis çoğunluğuna sahip Cumhur İttifakı’nın, Vahap Seçer’in suya yüzde 10 zam teklifine red kararı vermesi ile kabul görmedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir