Mersin’deki kadın cinayetleri meclis gündeminde

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son dönemde artan kadın cinayetleri, taciz, tecavüz ve istismar vakalarına yönelik resmi rakamların, ilgili bakanlıklar tarafından açıklanmadığını iddia eden HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan artan cinayet vakalarının sayına ve Mersin’de yaşanan kadına yönelik şiddet vakalarına ilişkin Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığına soru önergesi vererek, “Son on yıl içerisinde Mersin ilinde kaç kadın öldürülmüştür? Mersin’de gerçekleşen kadın cinayetlerinin failleri belirlenmiş midir? Faillerin kim olduğuna dair istatistiki bilgiler ne şekildedir?” diye sordu.

Son zamanlarda artan kadın cinayetleri, taciz, tecavüz ve istismar vakalarıyla ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığına soru önergesi veren HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, “Kadına yönelik şiddet ülke gündeminin sıralamasında hiç değişmeyen, başat gündem olmaya devam etse de tarafınızca yapılan açıklamada, “Her kadın cinayeti bizim kadına yönelik şiddetteki kadın cinayeti değildir. Her intihar kadın cinayeti değildir. Her şüpheli ölüm de kadın cinayeti değildir” denmiştir. Ne var ki kamuoyuna yansıyan resmi veriler bu açıklama ile tezat durumdadır. Nitekim 2009’da Adalet Bakanlığı’nın veri paylaşımı, 2002’den 2009’a kadar kadına yönelik şiddet vakalarında yüzde 1400’lük bir artış olduğunu göstermiştir. Paylaşılan bu veriler son derece önemli bir tabloyu gün yüzüne çıkarmaktadır. Bu tarihten itibaren uzunca bir süre boyunca ilgili bakanlıklarca herhangi bir veri paylaşılmamış olması, verilerin arttığına dair emare olarak değerlendirilmektedir. En son resmi veri paylaşımı, 2019 yılında Polis Akademisi tarafından paylaşılan 2016-2018 istatistikleridir. Burada ise sadece 3 yılda 932 kadın cinayeti olduğu belirtilmekte olup, iktidarın verileri gizlediğine dair kaygılar artmaktadır. Çünkü kadın dernekleri tarafından ifade edilen rakamlar bunun çok üstünde olup, sadece basına yansıyan vakalar dahi eril şiddetin boyutlarını gözler önüne sermektedir” dedi.

“KAÇ ŞİKAYET BAŞVURUSU VAR”

Önergesinde “Neredeyse her gün birkaç kadın cinayetine tanıklık ediliyor olması ile birlikte şüpheli kadın ölümleri, fiziksel şiddet, taciz, tecavüz, istismar vakaları da eklenince erkek şiddeti önlenemez boyutlara varmış durumdadır” ifadelerini kullanan Kurtulan, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na şu soruları yöneltti: “Son on yıl içerisinde Mersin ilinde kaç kadın öldürülmüştür? Mersin’de gerçekleşen kadın cinayetlerinin failleri belirlenmiş midir? Faillerin kim olduğuna dair istatistiki bilgiler ne şekildedir? Mersin ilinde kadın cinayetlerinin failleri hakkında etkin soruşturma başlatılmış mıdır? Soruşturmalar neticesinde kaç kişi hakkında dava açılmış, kaç kişi hakkında kovuşturmaya gerek olmadığı yönünde karar verilmiştir? Mersin ilinde gerçekleşen kadın cinayetlerinin yargılanan failleri ne kadar ceza almıştır? Buna dair istatistiki bilgiler ne şekildedir? Mersin ilinde kadın cinayeti faillerinden ceza alan, davası devam eden ve beraat edenlerin sayısına dair istatistiki bilgiler ne şekildedir? Mersin ilinde son on yıl içerisinde kaç şüpheli kadın ölümü gerçekleşmiştir? Mersin ilinde gerçekleşen şüpheli kadın ölümlerinde etkin soruşturma yürütülmüş müdür? Yürütülen soruşturmalar neticesinde kaç kişi hakkında dava açılmıştır? Açılan davaların akıbeti ne olmuştur? Mersin ilinde kadına yönelik şiddet kapsamında 10 yıl içerisinde kaç şikayet başvurusu yapılmıştır? Yapılan başvurular neticesinde kaç kamu davası açılmıştır? Davalar ne şekilde neticelenmiştir? Kaç kişi ceza almış, kaç kişi beraat etmiştir? Mersin ilinde tecavüz, taciz, istismar vakalarına dair son on yıl içerisinde kaç şikayet başvurusu yapılmıştır? Yapılan başvurular neticesinde kaç kamu davası açılmıştır? Davalar ne şekilde neticelenmiştir? Kaç kişi ceza almış, kaç kişi beraat etmiştir? Mersin ili genelinde son on yıl içerisinde Bakanlığınızın müdahil olduğu kaç kadına yönelik şiddet, cinayet, taciz, tecavüz ve istismar davası vardır? Bu davaların neticelerine dair istatistiki bilgiler ne şekildedir? Bakanlığınızın bu tür davalara müdahil olması, yargılamaların seyrine katkı sağlamakta mıdır? Kadın cinayetlerinin sıradan ve meşru hale geldiğine dair söylem ve tespitler karşısında Bakanlık olarak bu algıyı değiştirmek ve kadınların şiddete maruz kalmasını engellemek adına bir çalışma yapılmasını ne zaman gündeminize alacaksınız? Bakanlığınız şiddete, tacize ve tecavüze maruz kalan kadınlara psikolojik destek sağlamakta mıdır? Yine kadın cinayetinde yaşam hakkı elinden alınan kadınların geride bıraktıkları çocuklara Bakanlık olarak ne tür bir destek sağlıyorsunuz?”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir