MESKİ kirletiyor, Akdeniz temizliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Her fırsatta Mersin’in atık su ile ilgili problemlerini çözdüklerini ve covid-19 salgınına karşın 7/24 teyakkuzda olduğunu iddia eden MESKİ’nin, kanalizasyon atığını Akdeniz Belediyesi temizledi.

Mersin’in merkez Akdeniz ilçesine bağlı Mesudiye Mahallesinde bulunan 5113, 5114, 5115, 5116 ve 5117 numaralı sokaklarda MESKİ tarafından yapılan çalışma sonucunda taşan kanalizasyon suları, vatandaşları çileden çıkardı. Sosyal medyadan şikayetlerini dile getiren mahalle sakinlerinin imdadına Akdeniz Belediyesi yetişti. Taşan kanalizasyon suları Akdeniz Belediyesi ekiplerince titizlikle temizlendi.

Mahalle sakinleri, her yağış sonrasında taşan lağım sularının temizlenmesi için MESKİ’yi aradıklarını ancak ekiplerin günler süren aramalar sonucunda geldiğini belirtirken, yetkililerin geldiklerinde de sadece yaşanan tıkanıklığı giderdiklerini ve herhangi bir temizlik çalışması yapmadan gittiklerini söyleyerek isyan ediyor.

Olayı sosyal medya hesabından paylaşarak yaşananlara tepki gösteren bir mahalle sakini, “Her yağış sonrası mahallemizde su birikintileri oluyor ve lağımlar taşıyor. MESKİ’yi arıyoruz ancak gelen olmuyor. Mahalleli olarak günler süren aramalarımızdan sonra telefondaki yetkililer ekip göndereceklerini belirtiyor fakat yine gelen olmuyor. Çok sonra gelen MESKİ ekipleri ise sadece tıkanıklığı giderip ayrılıyor. Taşan lağım suları mahallede kötü koku yaymaya devam ediyor. Yetkililerden burayı suyla yıkamalarını, en azından korona sürecinde konuya hassas yaklaşmalarını söylememize rağmen talebimizi yanıtsız bırakıyorlar” diyerek MESKİ’yi göreve çağırdı.

AKDENİZ BELEDİYESİ HAREKETE GEÇTİ

Mahalle sakinin sosyal medya üzerinden gerçekleştirdiği paylaşımı gören Akdeniz Belediyesi ekipleri ise hemen harekete geçerek mahalleyi komple yıkadı ve dezenfekte etti. Söz konusu olan 5116 sokakla da yetinmeyen belediye ekipleri 5113, 5114, 5115, 5116 ve 5117 sokaklarını da hem yıkadı hem de dezenfekte çalışması yaptı. Akdeniz Belediyesinin yapmış olduğu bu temizlik ve dezenfekte çalışmaları mahalle halkının takdirini kazandı.

BAŞKAN GÜLTAK UYARMIŞTI

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak ise daha önce yaptığı açıklamada Akdeniz ilçesinde alt yapı sorununa değinmiş ve Büyükşehir’den Akdeniz için pozitif ayrımcılık yapılmasını istemişti. Başkan Gültak, yaptığı açıklamada şunları dile getirmişti:

“Akdeniz’in altyapısı çözülmediği süreci, biz bu filmi birçok kere izleyeceğiz. Küçücük çocuklarımızın gözlerinde o korkuyu gördüm. Bir an önce Akdeniz’in birçok mahallesinin altyapısının elden geçmesi gerekiyor. Aksi halde her yağmurda yüreğimiz hop kalkıyor, hop oturuyor. Dün herkes çalıştı ama siz hazırlığınızı yapmazsanız yetersiz kalır. Altyapı ile ilgili büyük yatırımlara ihtiyaç var. Biz, kendi tedbirlerimizi almaya çalışıyoruz. Geçen yıl 20 adet su çeken pompa aldık. İyi ki de almışız. Fakat bu altyapı, bu tür aşırı yağışları kaldıramaz. Bu açıdan Akdeniz ilçesinin acilen pozitif ayrımcılığa acil ihtiyacı olduğuna inanıyorum.”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir