MERSİN GENEL SİYASETTEKİ ÇEKİŞMELERE KURBAN EDİLİYOR!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Büyükşehir Meclisi’nde Meclis Üyeleri siyasal zeminde genel merkezin etkisiyle savrulurken, Mersin genel siyasetteki ideolojik çekişmelere kurban ediliyor. Kentin sorunlarının ve geleceğinin masaya yatırılması gereken MBB Meclisi’nde, Mersin’den çok siyaset konuşulunca meclis gerildi. Genel-yerel siyaset tartışmasının yaşandığı mecliste siyaset yapan CHP’li Meclis Üyelerine AK Parti Büyükşehir Meclisi Grup Sözcüsü Zafer Şahin Özturan okkalı bir yanıt vererek, “Şehri genel siyasetle germeyelim. Genel politikayı bırakalım artık. Bırakın geneli genel yapsın. Biz yereli yapalım. Burada bence yerel konuşmalar yapılsın” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2021 yılı Nisan Ayı 2. birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan toplantıda Cumhur İttifakı gündem dışı maddelerin, gündem maddelerinden sonra konuşulmasını talep etti. Toplantıda genel sorunlar ile yerel sorunların birbirine karışması ile ilgili tartışma yaşandı.

TARHAN: “KEŞKE BAKAN OLMASAYDI”

Gündem dışı maddeler kısmında söz alan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Ekonomi ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a ulaşamadıklarına iddia ederek, “Ben buradan Lütfi Elvan’a teşekkür ediyorum. Bakan olmadan önce çözüm bulmasa da en azından her aradığımızda ulaşıyorduk. Yapsın, yapmasın önemli değil ilgilenmesi yetiyordu. Bakana ulaşmak şu anda mümkün olmuyor. Ben bunu şikayet olsun diye söylemiyorum. Doğal bir şey bu. Diyorum ki; keşke bakan olmasaydı daha çok işimize yarayacaktı. ” ifadelerini kullandı.

ÖZTURAN: “BAKANIMIZIN KAPISI SİYASİ AYRIM YAPMADAN HERKESE AÇIK”

Tarhan’ın bu sözleri üzerine söz alan AK Parti Meclis Üyesi Zafer Şahin Özturan da Tarhan’ın sözlerinin kendilerini üzdüğünü dile getirdi. Özturan, “Neşet Başkan, Lütfi Elvan için keşke bakan olmasaydı gibi bir cümle kullandı. Aslında Mersin’den bir milletvekilimizin devlet bakanı olması bizim için bir onurdur. Türkiye için de büyük bir başarıdır. Sayın bakanıma ulaşamıyorum dedi. Aslında bugün Mersin’de hiçbir siyasi ayrım yapmaksızın kapısını kim çalarsa sonuna kadar açık. Hep kullandığı güzel şeyler var. Bana bu şehre üreteceğimiz projeler getirin sonuna kadar arkanızdayız diyor. Destek veren bir bakanımız. Mersin’e çok büyük bir katkılar sağladı” şeklinde yanıt verdi.

Gündem dışı maddeler kısmında söz alan CHP Büyükşehir Meclisi Grup Sözcüsü Ünzile Kuru da Ramazan Ayı’nın dostluk, saygı, sevgi ve sağlık getirmesini temenni ettiğini söyleyerek, “Şu ramazan ayında en önemlisi sağlık. Umarım manen bulduğumuz gibi fiziken de şifa buluruz. Umarım hepimiz aşılanabiliriz. Umarım aşılarımız hepimize, tüm halkımıza yeter. Hatta fazlasını da ihtiyaç sahibi başka ülkelere de göndeririz ümidindeyim. Umarım ekonomimiz de iyi yerlere ulaşır” ifadelerini kullandı.

ÖZTURAN: “ŞEHRİ GENELLE GERMEYELİM”

Özturan, Kuru’nun bu sözlerine yanıt vererek, “Biz aslında yerelin formatından çıktık genel formatta gidiyoruz. Bunu 3, 4 aydır yaşıyoruz. Yerelin ciddi sorunlarını bıraktık, genelin sorunları üzerinden politika üretmeye çalışıyoruz. Sürekli merkez hükümeti eleştireceğiz” dedi. Kuru’nun “Umarım hepimiz aşı olabiliriz” sözüne de yanıt veren Özturan, “Büyük bir devletiz. Bugün dünyada ilk 10’nun içinde 15 milyonu insanımızın aşılandığı bir süreci yaşıyoruz. Pandemi süreci de bir an önce biter. Aslında bugün birbirimize destek olma zamanı. Bugün Türkiye tarihinde sosyal devlet anlayışı ile bir hükümet olmadı. Bugün milyonlarca insana sosyal devleti sağlıyoruz. Pandemi bizim sorunumuz değil sadece, dünyanın sorunu. Dünyanın en gelişmiş ülkelerin bile sağlık sektörü çöktü. Bana göre arkadaşlar bu şehrin en büyük sorunu ne? Onu bulup getirsinler. Alt yapı, kentsel dönüşüm, yol köprü, sosyal yardımları getirelim gündeme. Genel politikayı bırakalım artık. Bugün yerel yönetimlerden sorunlu belediye başkanısınız. Bugün biz burada yerel yönetimlerden sorumlu meclis üyeleriyiz. Bırakın geneli genel yapsın. Biz yereli yapalım. İnsanların bizden talebi var. Bizim belediye başkanı bir yerde işgal varsa her türlü yetkiyi kullanabilir zaten. Burada bence yerel konuşmalar yapılsın. Şehri de genelle germeyelim” diye konuştu.

Belediye Başkanı Vahap Seçer ise, “Davul bizim kucağımızda tokmak bir başkasının elinde. İstediğimiz kamu kurumu, isteyen kamu, yarar kamu yararı. Bunları da konuşmamız lazım. Sizlerin de iktidara mensup meclis üyeleri olarak bizlere yardımcı olmanız lazım. Burada birbirimize zor durumda sokma gibi bir anlayışımız yok” dedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir