Meclisi siyasallaştırdılar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, borçlanma yetkisinin görüşüldüğü Büyükşehir Meclisi’ni siyasallaştırma nedeniyle terk ettiğini söyledi.

Salgın hastalık nedeniyle olağanüstü toplanan ve borçlanma yetkisi görüşmeleri sırasında meclis salonunda tansiyonun yükselmesi nedeniyle Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan ile meclisi terk eden Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, salonu terk etmesinin sebeplerini açıkladı. Büyükşehir ve MESKİ’nin borçlanma konularının görüşülmesi sırasında ayrı ayrı görüşlerini ve meclisten beklentilerini dile getirdiklerini anımsatan Başkan Tarhan, meclisi siyasallaştırılma nedeniyle terk ettiğini belirtti.

Neden-sonuç ilişkisinde diyalektik olarak değerlendirme derinliği yakalanamaz ise geriye bazı kişi veya kişilerin yanlış anlaması veya bazı bilinen amaç ile yaptığı yorumun kaldığına dikkat çeken Başkan Tarhan, şunları kaydetti:

“Meclis toplantısı sırasında değişik partilerden çok sayıda vatandaş bana mesaj göndererek toplantının seyrini şiddetle eleştiriyorlardı. “Ne yapıyorsunuz?” diye soruyorlardı. 27 yıldır (6 yılı Meclis Üyesi olarak) Mersin Belediye Meclis Toplantılarını izleyen bir kişi olarak 5 saat borçlanma konusunun analitik olarak değerlendirilmesinden ziyade siyasi ön yargıların meclis öncesi kararlaştırıldığı izlenimini veren tartışmaları kamuoyu da izledi. Bu konuda takdiri halka bırakmak gerekir diye düşünüyorum.”

“BORÇLANMA YETKİSİ VERİLMELİYDİ”

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in, 16 Mayıs’a kadar olan süreçteki gelir ve gider akış tablolarını tek tek ve anlaşılır şekilde, yapılacak hizmetlerin her birini de şeffaf biçimde uzun uzun izah ettiğini de dile getiren Tarhan, “Halkımız meclisin borçlanma kararı ile ilgilenmekten ziyade belediyelerimizin halk yararına yaptığı ve yapacağı hizmetleri merak etmekte, izlemekte idi.

Ben bugüne kadar Büyükşehir Belediye başkanımız Sayın Vahap Seçer’in belediye bütçesini dürüstçe, akılcı bir şekilde yönettiğine inananlardanım. Bu nedenle Başkanın istediği miktarlarda olmasa da “Meclisçe uygun görülecek oranda” (ki Mecliste önerim rakamsal olarak da 175 milyon ve 80 milyon olarak ifade edilmiştir) borçlanma yetkileri verilmeli idi.” diye konuştu.

“MECLİS DÜZENİNİ ETKİLEYEN BAZI KONUŞMALAR OLDU”

Belediye Meclislerinde siyasal parti bağlamında konuşmaların yasak olmasına karşın bu bağlamda meclis düzenini etkileyen bazı konuşmaların da gerçekleştiğini ifade eden Tarhan, “Mersin ve 13 ilçesinin beklediği hizmetlerin gerçekleşebilmesi için Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Vahap Seçer’e güvenilerek, kendisine moral gücünü vermemiz gerekirdi diye düşünüyorum. Umarım bundan sonraki meclis toplantıları az sayıda da olsa bazı arkadaşların önyargılarından uzak, konuların daha objektif olarak değerlendirildiği Mersin halkı ile özleşen, Mersin halkının beklentilerine cevap verecek şekilde Türkiye’ye örnek olarak gerçekleşir.” şeklinde konuştu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir