İHALE GİZLİ, TEKLİFLER UÇUK!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İki yıllık görev süresi boyunca kente değer katacak bir projeye imza atamayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in, metro hayalinde fiyaskolar bitmek bilmiyor. Rantabıl olmadığı ve yüksek maliyeti sebebiyle kentin geleceğini ipotek altına alacağı düşünülen ilk ihalesi iptal olan Metro Projesinde ikinci kez ihaleye çıkıldı. Kapalı kapılar arkasında gerçekleştirilen ihalede verilen teklifler dudak uçuklatır cinsten!

KAPALI KAPILAR ARKASINDA GİZLİ İHALE

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer Metro Projesi adeta bilmeceye döndü. Daha önce 2 kez ihale aşamasında iptal edilen, son olarak yapılan 10 firmanın davet edildiği ihalede ise 1 firmanın teklif vermesi ile birkez daha iptal edilen Metro Projesinin ihalesi kapalı kapılar ardında sessiz sedasız yeniden gerçekleştirildi. Daha önce kentin yerel televizyonlarından canlı olarak yayınlanan Metro Proje ihalesinin bu sefer kamuoyundan gizlenmesi kafalarda soru işaretleri bıraktı. 

Neredeyse tüm kentin rantabıl olmadığı ve ekonomik olarak kentin geleceğini ipotek altına alacağından dolayı karşı çıktığı Metro projesinde ihaleye giren firmaların neredeyse tamamı teklif vermemişti. İhaleye ön yeterlilik alan 10 firmanın da katılması bekleniyordu. Ancak İhaleye 4 firma katılmıştı. 2 firma teşekkür edip teklif dahi vermediği ve geriye kalan 2 firmanın birinin teminat mektubu yetmediği için elendiği için ihale son kalan firmaya mecburiyetten verilmişti. İhale tek geçerli teklifle Doğuş İnşaat -Yapı Merkezi ortaklığına 3 milyar 758 milyon 620 bin TL teklif ile kalmıştı. Ancak Büyükşehir Belediyesi maliyetin yüksek olmasından kaynaklı bu ihaleyi iptal etmişti.

TEKLİFLER DUDAK UÇUKLATTI

Fiyasko ile iptal edilen son ihalede 2 milyar 400 milyon yaklaşık maliyeti tahmin edilen metro projesi için yapılan yeni ihalede ise verilen teklifler adeta dudak uçuklattı. Önceki ihalede ön yeterlilik alan 10 firma bu ihaleye de davet edildi. Ancak ihaleye davet edilen 10 firmadan 4’ünün teklif verdiği öğrenildi. Dilingan Constructıon Int+Kiska-Kom İnş. ve Tic. A.Ş. İş Ortaklığı 3 milyar 379 milyon TL, Doğuş İnş. ve Tic. A.Ş. ? Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş. Ortak Girişimi: 3 Milyar 810 milyon TL,  Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.: 4 milyar 122 milyon TL teklif sunarken  Ziver İnşaat Taah. Mad. Turz. Paz.San.Tic. A.Ş.’nin zarfından teklif çıkmadı. İhalenin 3 milyar 190 milyon TL olarak belirlenen yaklaşık yapım maliyetine en yakın teklifi Dilingan Constructıon Int+Kiska-Kom İnş. ve Tic. A.Ş. İş Ortaklığı vermiş oldu. Mevcut ihalede vagon ve çekme araçları ise bulunmuyor. Buda proje maliyetinin daha yüksek olduğu anlamını taşıyor. 

FİNANSMAN KRİZİYLE BİLİNMEZE DOĞRU GİDİYOR

Ağır borç yükü altında olan Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yüksek maliyetli ve rantabıl olmayan ulaşım projesinde ısrarcı olması vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılanıyor. Belediyenin döviz faizlerinin yüksek olduğu bir ortamda finansman kriziyle bilinmez bir sürece doğru gittiği düşünülüyor. İki yılı geride bıraktığı görev süresinde kente değer katacak projeler üretemeyen Başkan Seçer’in metro hayali bilmeceye dönüşürken, kalan 3 yılda ise projenin ilerleme ihtimali ise hayal gibi görünüyor. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir