HDP’li Meclis Üyeleri kentsel dönüşüm üzerinden siyaset yapınca, meclis gerildi!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akdeniz Belediye Meclisi’ne Çay Mahallesi’nde TOKİ ile yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarına HDP’li Meclis Üyeleri’nin karşı çıkması damga vurdu. Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında TOKİ ile protokol imzalamak için meclisten yetki isteyen Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’a, HDP’li Ali Tanrıverdi “Bölge insansızlaştırılıyor” şeklinde tepki verince mecliste gergin anlar yaşandı.  Tartışmalar “HDP Çay Mahallesi’nin gelişmesini istemiyor mu?” sorusunu akıllara getirince mecliste  tansiyon yükseldi.

Akdeniz Belediye Meclisi, Mart ayı birinci birleşimini Mustafa Gültak Başkanlığı’nda gerçekleştirdi. Çay Mahallesi’nde; Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile yapılacak kentsel dönüşüm çalışmalarında protokol imzalamak için Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’a yetki verilmesini içeren komisyon raporlarının görüşülmesi sırasında çok sert tartışmalar yaşandı. HDP’li Ali Tanrıverdi’nin AK Parti hükümetlerinin geçmişte bölgede insansızlaştırılma yönünde politika izlediğine dair iddiaları mecliste gergin anların yaşanmasına neden oldu.

“ASIL İNSANSIZLAŞTIRMAYI DÖNÜŞÜME İZİN VERMEYEREK SİZLER YAPTINIZ”
Konuşmalar üzerine söz alan AK Partili meclis üyesi Aysel Mavioğlu, “İnsansızlaştırma diyorsunuz. Ben burada bütün meclise soruyorum. Sosyoekonomik düzeyi iyileşen meclis üyeleri de oradaki halklarımız da dahil kaç kişi Akdeniz’den Yenişehir ve Mezitli’ye göçtü? Madem bu kadar Akdeniz sevdalısıydınız burada sosyo ekonomik düzeyi iyi hale gelenler, sosyokültürel olarak daha iyi koşullarda yaşamak için niye hepsi Yenişehir ve Mezitli’ye gitti? Asıl insansızlaştırmayı oradaki değişime, dönüşüme, konfora, halkın refahına izin vermeyerek, bu durumu yıllarca mahkemelerde sürdürerek asıl sizler yaptınız” dedi.

HDP’Lİ KUŞ’TAN AK PARTİLİ MAVİOĞLU’NA: “KES SESİNİ!”
HDP’li Bedriye Kuş, AK Partili Aysel Mavioğlu’nun konuşması esnasında “Kes sesini” diye bağırınca Başkan Gültak, “Bağırmayın, siz taraf değilsiniz. Sakin olun. Dinleyin” dedi. Gergin bir atmosferde sözlerini sürdüren Mavioğlu, “Burada halkın onaylamadığı, vatandaşın imzalamadığı hiçbir şeyi zorbalıkla yapacak bir Akdeniz Belediyesi meclisi de belediye başkanı da yok. Başkan, ‘Vatandaşı ikna edeceğim. Buyursun gelsin’ diyor. Yeter ki siz köstek olmayın. Halk ne yapacağını da nerede duracağını da nasıl yaşayacağını da biliyor. Biz zorla kepenk kapattırmadık; kimseye baskı yapmadık” diye konuştu.

BAŞKAN GÜLTAK: “O TRAVMALARINIZI UNUTUN”
HDP’lilere seslenen Başkan Gültak, “Sizin bu itirazların eski dönemlerde kaldı. Artık yeni Akdeniz’deyiz. Yeni başkanınız, yeni meclis üyeleri var. O dönemler, o Türkiye geride kaldı. O Türkiye’yi ve Akdeniz’i unutun. Hür, özgür, herkesin konuştuğu, baskı altında kalmadığı bir Akdeniz’deyiz. Barışın, kardeşliğin ve sevginin olduğu bir Akdeniz’deyiz. O günleri unutun. O travmalarınızı unutun. O travmalar bitti. Sizi anlıyorum. Travmalarınız var ama onlarla yaşanılmaz” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN GÜLTAK: “BU CÜMLENİN DEVAMI SOYKIRIMA GİDER”
CHP’li Muhittin Ertaş’ın Başkan Gültak’a “Bu konuların buraya gelmesinde sizin de bir miktar payınız var. Burası AK Parti’nin kongresi değil” ifadeleri üzerine ise Başkan Gültak, “Ali Tanrıverdi’nin ifade ettiği insansızlaştırmayı nasıl kabul edelim? Bu cümlenin devamı soykırıma kadar gider” diye konuştu. Ertaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Arkadaşlarımızın bu konuyla ilgili bir takım endişeler taşıması, konuyu burada gündeme getirmesi, ‘Bu projeye engel oluyorlar’ düşüncesini ortaya çıkarmaz. Hatta bu yetkinin ertelenmesi fikri de bu işin engellenmesi anlamını da taşımaz. Sadece bu konuda yeterince tartışılmadığını biraz daha görüşmeye muhtaç olduğunu düşünüyoruz” dedi.

GÜLTAK: “YETKİ VERMEZSENİZ AMAÇ ÜZÜM YEMEK OLMAZ”
Konuşmalar üzerine Başkan Gültak, “Ben sizlere 1 ay daha ek süre vereceğimi ifade ettim zaten. Buradaki atılan imza bir prosedür. Biz önümüzdeki bir yıl içinde bunu bol bol tartışacağız. Vatandaşa bu konu gidecek. Burada fren yapmanın bir anlamı yok. Bunu da anlattım ama buna rağmen gördüm ki meclis ‘yetki vermeyiz’ diyor. Saygı duyarız. Bunların içeriğini size anlatmama rağmen siz bana yetki vermiyorsanız o zaman amaç üzüm yemek olmaz” diye konuştu. Çay Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’ne ilişkin değerlendirme ve tartışmaları sonucu, komisyona 1 ay ek daha süre verilmesi oybirliğiyle kabul edildi. Bir sonraki toplantının, 5 Mart Cuma günü saat 10:00’da yapılmasının açıklanmasından sonra Meclis toplantısı sona erdi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir