Depreme hazırlıklı değiliz!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Yapı Müteahhitleri Derneği (MERYAP) Başkanı Nesim Ekinci, Türk topraklarının büyük çoğunluğunun deprem kuşağında bulunduğunun altını çizerek, “Maalesef hala depreme hazırlıklı değiliz. Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu unutmamalıyız” dedi.

Türkiye’de büyük yıkıma yol açan 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 21’inci yıldönümünde MERYAP Başkanı Nesim Ekinci, hayata geçirilen düzenlenmelere rağmen Türkiye’nin de Mersin’in de hala depreme tam anlamıyla hazırlıklı olmadığını belirtti. Bugün Türkiye genelinde milyonlarca konutta halen binaların gücünü zayıflatan korozyona karşı su yalıtımı uygulamasının bulunmadığını belirten Ekinci, “Güvenli, kaliteli yapılaşma anlayışıyla hareket etmeli ve kentsel dönüşüm fırsatını iyi değerlendirmeliyiz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ülkemizdeki toplam 20 milyon konutun risk alanı içindeki 6,5 milyonunun dönüşmesi gerektiğini, acil öncelikli 1,5 milyon konutun ise 2023’e kadar dönüştürüleceğini açıkladı. Şehirlerimizi, talep ve ihtiyaçlara göre planlayıp geliştirmeli, değiştirmeli ve dönüştürmeliyiz” dedi.

“MERSİN, DEPREME DAYANIKLI HALE GETİRİLMELİ”

Öte yandan otoyolu, havalimanı, şehir hastaneleri gibi imkânları ile son yıllarda Türkiye’nin herhangi bir afet durumunda güçlü bir altyapıya kavuştuğunu da belirten MERYAP Başkanı Ekinci, bina güvenliğinde de bu seviye gelinmesi gerektiğinin altını çizdi. Son 15 yıldır Mersin’de yaşanabilir şehir hedefine dönük olarak; afetlere karşı güvenli, altyapısı tam, çevre dostu konutların üretildiğine dikkati çeken Nesim Ekinci, dönüşümün inşaat sektörüne de ivme kazandıracağını belirterek, ” MERYAP olarak, kentsel dönüşüm çalışmalarına katkı vermeye her zaman hazırız” ifadelerini kullandı. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir