BAŞKAN GÜLTAK’TAN AYKOME UYARISI: VATANDAŞ MAĞDUR, KAMU ZARARLI!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Alt Yapı Koordinasyon Merkezi’nin (AYKOME) elektrik, doğalgaz, telefon hatları gibi telekomünikasyon projeleri ve alt yapı çalışmaları yapan kurumlarla yeterli boyutta çalışmadığının altını çizerek, hem alt yapı çalışması yapacak kurumların hem de vatandaşın mağdur edildiğini dile getirdi. Başkan GültakAYKOME’nin çalışmalarının yetersizliği nedeniyle yapılan yol ve kaldırımların kısa sürede sökülerek kamu zararına neden olunacağını vurguladı. 

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2021 yılı Mayıs ayı toplantısının birinci birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı. 

“FİLİSTİN HALKININ YARASINA MERHEM OLACAK BİR TAVSİYE KARARI ALABİLİRİZ” 

Gündem dışı konuların görüşüldüğü sırada söz alan Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, İsrail’in yapmış olduğu katliamı kınayarak, alt ve üst belediyeler olarak Filistin halkının yarasına merhem olacak bir tavsiye kararı alınması gerektiği önerisinde bulundu. Başkan Gültak,”Akdeniz Belediye Meclisi’nde İsrail’in yapmış olduğu katliamı kınadık. Evet kınamalar güzel ama umarım bu kanamaların dışında da tüm parti meclis üyeleri 1 karar alırlar. Çünkü İsrail’deki mazlum Filistin halkının birçok şeye ihtiyacı var. Alt belediyeler ve üst belediye olarak onların yarasına merhem olacak bir tavsiye kararı alabiliriz diye düşünüyorum.” dedi.  

“AYKOME KURUMLARI VE VATANDAŞI MAĞDUR EDİYOR” 

Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Alt Yapı Koordinasyon Merkezi’nin (AYKOME) özellikle asfalt ve alt yapı kazı bedellerini ilçe belediyelere ödeme noktasında sıkıntı yaşandığını gündeme getiren Başkan Gültak, bu nedenle hem alt yapı çalışması yapacak kurumlar hem de vatandaşın mağdur olduğunun altını çizdi.  

“ASFALT SORUNU NEDENİYLE MAHALLELİ CAM KAPI AÇAMIYOR” 

Geçtiğimiz hafta Çay ve Çilek Mahallesi ziyaretleri esnasında başta muhtarlar ve vatandaşların yaşanan asfalt sorunu nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e selamlarını ilettiklerini dile getiren Başkan Gültak, şunları kaydetti: 

“Başta muhtarlarımızın ve vatandaşlarımızın size selamı var. Özellikle MESKİ’nin yapmış olduğu altyapı yatırımdan dolayı teşekkür ediyorlar. Fakat şuan asfalt konusu orada sorun. Mahalledeki bütün insanlar mevsim gereği ve pandemi gereği camlarını açmak istiyorlar. Dışarıda oturmak istiyorlar. Ama mahallenin şartları şu an buna izin vermiyor. 

“PARAYI BÜYÜKŞEHİRE GÖNDERECEĞİZ, ASFALTI ONLAR DÖKECEK” 

Bu mahalleler benim hizmet sınırlarım içerisinde. Ben bu mahalleleri gezdiğimde asfalt ne zaman dökülecek polemiğini yaşıyorum. O bölgenin belediye başkanı olduğumdan kaynaklı başkanım buranın asfaltını ne zaman dökeceksin diye soruyorlar. Bunun üzerine bende MESKİ ile 4 defa görüştüm. Bunun parasını eğer bize yatıracaksınız, biz asfalt dökelim dedim. Aldığım cevap biz bu miktarları büyükşehir belediye başkanlığına ileteceğiz. Belediye ileteceğiz ve asfaltları büyükşehir belediye başkanlığı tarafından dökülecek dediler. Dolayısıyla halkın bir an önce asfalt beklentisi var. Yaz da geliyor. Bundan kaynaklı asfalt hızlı 1 şekilde dökülmelidir.”  

AYKOME ÇALIŞMALARINI EKSİK YÜRÜTÜYOR, YAPILAN YOLLAR YENİDEN SÖKÜLÜYOR 

Akdeniz ilçesi sınırlarında yapılan asfalt çalışmaları için Başkan Seçer’e teşekkür eden Başkan Gültak, asfaltlama çalışmalarında AYKOME’nin elektrik, doğalgaz, telefon hatları gibi telekomünikasyon projeleri ve alt yapı çalışmaları yapan kurumlarla yeterli boyutta çalışmadığına parmak basarak, yapılan yol ve asfaltların kısa sürede sökülerek kamu zararına neden olunacağını vurguladı. Başkan Gültak, “Mesela burada elektrik hatları dışarıda. Ve telekom’un durumu nedir bilmiyorum. Doğalgazın durumu nedir bilmiyorum. Ben TEDAŞLA görüştüğümde yatırım alabiliriz dedi. Umarım bizim bölgemizde ve diğer döktüğünüz bölgelerdeki asfaltla ilgili tedaş, doğalgaz, meskitelekom gibi kurumlarla ilk görüşmeler yapılmıştır. 156 cadde bu böyle olmamış belli. Şu an güzel asfalt ve kaldırım döktünüz ama yaklaşık 1 yıl sonra tedaş burayı kazmak zorunda kalacak. Çünkü 700 metrelik o caddenin tüm elektrik tesisatı yer altına alınacak. 1 yıl sonra şu an proje aldılar ve dolayısıyla yaptırmış olduğunuz bu olay güzel ama ne olacak? 1 yıl sonra tekrar kazıldığında 1 kamu zararı oluşacak. Yani hizmete karşı heralde olsak vermemezlik yapmazsınız.  Kaldırımda yıkılacak sonuçta. Kurumlar arası AYKOME dediğimiz sizin bünyenizde olan kurumun çok net çalışması gerekiyor. Çünkü bunun bize aynısını Bekirde Mahallesinde yaşadık. Sıcak asfalt döktük ve o bölgede MESKİ’nin çalışmaları oldu ve sonuç itibariyle bunların daha tertipli olması kamu zararını engeller diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.  

“SİNEK VE HAŞEREYLE MÜCADELEDEYOĞUN ŞİKAYET ALIYORUZ” 

Çay Mahallesi’nde sinekle mücadele noktasında da yoğun şikayetler aldıklarını dile getiren Başkan Gültak, “Deli Çay bu bölgede. Bu nedenle sinekle mücadele noktasında yoğun şikayet alıyoruz. Yaklaşık 2 haftadır bende Kocahamzalı Yaylası’nda kalıyorum. Abdullah Bey’in sınırları içinde. 1 haftadır o bölgede yayla komşularımın sinekten şikayetçi. Gittiğimde de vardı. Bu ay da haziranda temmuzda daha da artar. Talimat verirseniz en azından, bu haşereler ile mücadele hızlandıralım. Aksi takdirde geçen seneki sorunların aynısını yaşarız.” diye konuştu.  


E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir