Baki Şimşek’ den çiftçi borçlarını erteleyin çağrısı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Milletvekili Baki Şimşek TBMM Genel kurulunda gündem görüşmeleri sırasında  yerinden söz aldı.
 
Ertelenen çiftçi borçlarının süresinin uzatılması gerektiğini vurgulayan Şimşek; “Mahsulünü satmamış, parasını almamış olan çiftçinin borçlarını ödemesi mümkün değildir. Borçlarını ödemesi için çiftçiye verilen süre uzatılmalıdır”  dedi. 
 
Konuşmasında, Çukurova Bölgesinde başlayan üzüm hasadına da yer veren Şimşek, “Sumalık üzüm taban fiyatları bir an önce açıklanmalıdır”  diyerek  Tarım Bakanına çağrıda bulundu.
 
Şimşek konuşmasının devamında; “Çukurova’da bir buçuk aydır üzüm hasadı başlamış, Türkiye’nin ve dünyanın değişik bölgelerine Çukurova’dan üzüm sevkiyatı yapılmaktadır. Fakat, üzüm taban fiyatı henüz açıklanmamıştır. Sumalık üzümle ilgili taban fiyatın bir an önce açıklanmasını ve üreticinin komisyoncuya ezdirilmemesini, ayrıca bu süreç içerisinde de, mahsul sonuna kadar, elektrik ve su fatura ödemelerinin ertelenmesini talep ediyorum.
   
Ziraat Bankası ve Tarım Krediye olan borçlar mayıs-haziran ayları itibarıyla ertelenmiştir. Fakat, temmuz-ağustos aylarındaki borçların da mutlaka ertelenmesi gerekmektedir çünkü çiftçi, mahsulünü satmamış, parasını almamıştır; almadığı bir parayı ödemesi mümkün değildir. Hükümetimizin; Mayıs-Haziran aylarıyla ilgili almış olduğu süreyi uzatmasını; temmuz-ağustos aylarını da mutlaka borç erteleme kapsamına almasını talep ediyor, saygılar sunuyorum. ”   ifadelerini kullandı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir