Babaoğlan: Atatürk’e ve Cumhuriyete borçluyuz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazılı bir açıklama yaparak Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayan Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkan Yardımcısı Ali Rıza Babaoğlan, “Bugün Türk milleti, hayat anlayışından, modern görünüşüne kadar güzel olan ne varsa Atatürk’e ve O’nun kurduğu Cumhuriyete borçludur. Atamızı sevgiyle anıyoruz. Cumhuriyetimiz sonsuz ve ölümsüz olsun” dedi.       

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir açıklama yapan DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Halkla İlişkiler Başkanı Ali Rıza Babaoğlan, ” ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ sözünü devlet yönetimine yerleştiren ve demokrasiyi taçlandıran Cumhuriyet’in ilanının üzerinden tam 97 yıl geçti.  29 Ekim, ülkemizin başlattığı kurtuluş mücadelesinin sonucu olarak Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından Cumhuriyetimizin ilan edildiği ve bağımsızlık mücadelemizin taçlandığı gündür. Bugün Türk milleti, hayat anlayışından, modern görünüşüne kadar güzel olan ne varsa Atatürk’e ve O’nun kurduğu Cumhuriyete borçludur” dedi. 

CUMHURİYET KAZANIMLARI TEHDİT ALTINDA

Açıklamasında, “Cumhuriyet yönetimi, devlet yaşantımıza, siyasi yaşantımıza egemenliğin bir kişiye, bir gruba, bir sınıfa değil, doğrudan millete ait olduğu gerçeğini kazandırmıştır ancak maalesef bugün bu kazanım tehdit altında” ifadelerini kullanan Babaoğlan, “Çünkü ülke yönetimi Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemiyle tekrar tek bir kişinin iradesine teslim edilmiş durumda. Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet rejimi aynı zamanda insana verdiği değer, insan hak ve özgürlüklerine gösterdiği saygı nedeniyle çağdaşlaşmayı, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmayı en iyi şekilde gerçekleştiren bir ortam oluşturmuştur. Ancak bu ortam hak ve özgürlükler yine mevcut iktidar döneminde askıya alınmış durumda. Bu cendereden çıkmanın ve ülkeyi tek bir kişinin iradesinden kurtarmanın tek yolu da gerçek anlamda Cumhuriyeti temsil eden parlamenter sisteme dönüştür. Her şeye rağmen Cumhuriyetimizin 97. yılına hep birlikte ulaşmanın mutluluğuyla; ülkemizin bağımsızlık mücadelesi için emek verenlere şükranlarımı bir kez daha sunmak isterim. Atamızı sevgiyle anıyoruz. Cumhuriyetimiz sonsuz ve ölümsüz olsun. Pandemi şartlarının ortadan kalktığı daha sağlıklı günlerde görüşmek üzere.”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir