Antmen: İktidar halkın vergilerini alıyor ama halka hesap vermiyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, “İktidar halkın vergilerini alıyor ama halka hesap vermiyor” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, bugün Mecliste bir basın toplantısı düzenledi. Antmen açıklamasında iktidarın halka hesap vermesinin bir demokrasi gereği olduğunu söyleyerek “Bütçe demek halktan alınacak vergilerin hesabını vermek demektir. Oysa iktidar halkın parasını alıyor ama halka hesap vermiyor. AKP iktidarı 2004-2020 yılları arasında dolar bazında 35 milyar dolar deprem vergisi topladı. Halk, ’21 yıldır ödediğim deprem vergileri nerede?’ diye soruyor. Ne saray, ne bakanlar, ne de iktidar Vekilleri yanıt vermiyor” ifadelerini kullandı.

Alpay Antmen’in açıklamalarında öne çıkanlar şu şekilde:

DEPREM VERGİSİ DEPREMİN ZARARLARINI ÖNLEMEK İÇİN KULLANILMADI

“Türkiye’de ağır vergi yükü altında ezilen vatandaşlara; bir de depremlere önlem alınsın diye toplanan vergilerin hesabının verilmemesi; 6.8 şiddetinde yaşanan bir depremde can kayıplarının olması, dönemin bakanlarının ‘Deprem vergisi ile yol yaptık’ açıklamalarında bulunması ve Maliye Bakanlığının toplanan deprem vergilerinin nereye harcandığının bilgisine sahip olmaması, 20 yıldır toplanan vergilerin, depreme önlem olarak kullanılmadığını ortaya çıkartmıştır.  Ben 5 Aralık 2018 yılında bir önerge verdim. Hazine ve Maliye Bakanlığına deprem vergilerini sordum; onlar ‘Biz bilmiyoruz İçişleri Bakanlığı bilir’ dedi. Sonra İçişleri Bakanlığına sordum onlar da yanıt veremedi. Cumhurbaşkanlığına sordum onlar da bilmiyor. Devletin geldiği hale bakar mısınız? Bu para nereye gitti onu açıklayın? Saraya mı, yandaş medyaya mı? Müteahhitlerinize mi? Vakıflarınıza mı? Yoksa FETÖ’cü Şirketlere mi?”

TÜRKİYE DEPREM ÖLÜMLERİNDE DÜNYA BİRİNCİSİ

“2020 yılında dünyada depremlerde yaşanan can kayıpları bizlere göstermiştir ki Türkiye deprem ölümlerinde dünya birincisidir. 2020 yılında yaşanan depremler şu şekilde; Elazığ (6.7) – 41 ölü, Jamaika (7.7) – 0 ölü, Rusya (7.5) – 0 ölü, Papua Yeni Gine (7.0) – 1 ölü, İzmir (6.9) – 115 ölü. Japonya’da 9 şiddetinde ve üzerinde deprem olmakta ancak bir kişi bile ölmemektedir. Türkiye’de ise 6.8 şiddetinde depremlerde dahi insanlarımız ölmektedir. 18 yıldır tek başına ülkeyi yöneten iktidarın halktan topladığı vergileri halk için harcamadığı buradan da bellidir”

İKTİDAR HESAP VERENE KADAR SORMAYA DEVAM EDECEĞİZ

“Buradan sesleniyorum; yoksul halktan aldığınız 35 milyar dolar deprem vergisi nerede?

1 ? 21 yıldır toplanan 35 milyar dolar tutarındaki deprem vergileri Suriyeli sığınmacılar başta olmak üzere; sayıları 5 milyonu geçen göçmen, sığınmacı ve mültecilere mi harcanmıştır?

2 ? Deprem vergileri göçmen, sığınmacı ve mültecilere harcandı ise; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Sığınmacılara harcadık’ dediği 50 milyar hangi başka amaçlar doğrultusunda kullanılmıştır? Bunlar nelerdir?

3 ? 1999’dan, 2020 Kasım ayına kadar geçen sürede toplanan deprem vergileri nerelere, kimler tarafından ne şekilde harcanmıştır?

4 ? Bu para müteahhitlere mi gitti? Hangi şirkete gitti?

Halka hesap verin! Eninde sonunda halka bu hesabı elbet kuruş kuruş vereceksiniz. Onlar bu hesabı verene kadar biz de sormaya devam edeceğiz”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir