Yenişehir’de kadınlar üretiyor, Pazar Ötesinde kazanıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yenişehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve kadınların el emeği ürünlerini vatandaşlarla buluşturma fırsatı yakaladığı Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarı ile kadınlar hem üretiyor hem de kazanıyor. Pazarda organik ürünlerle elde edilmiş çeşitli gıdalar, meyve ve sebzeler, takılar, örgüler ve birbirinden güzel süs eşyaları satılıyor.

Üreten kadınlara destek veren ve kadınları üretime teşvik eden Yenişehir Belediyesi, Yenişehir Kent Konseyi ile birlikte Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarını açtı. Her hafta cuma ve cumartesi günleri Güvenevler Mahallesinde bulunan Dikenli Yol Caddesindeki pazar alanında tezgâh açan üretici kadınlar el emeği ürünlerini satarak güçleniyor.  Kadın üretici pazarıyla vatandaşların aile ekonomisine katkıda bulunan Yenişehir Belediyesi vatandaşların güvenilir ve sağlıklı gıdaya ulaşmasını da sağlıyor. Üreticiden tüketiciye doğrudan ulaşan ürünler uygun fiyatlarla satılırken, Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarı ile kadınlar için gelir alanı da yaratılıyor. Kırsal mahallelerden gelen kadınlar da ürettikleri organik ürünleri taze olarak vatandaşa sunuyor.

Üretici kadınlardan Başkan Özyiğit’e teşekkür

Pazar Ötesi Kadın Üreticileri, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ve Yenişehir Kent Konseyine teşekkür etti. Kırsal mahalle olan Karahacılı’dan kent merkezine gelerek kadın üretici pazarında kendi yetiştirdiği ürünleri satma imkânı yakalayan Fatma Gül, “Pazarın açılması biz kadınlar için çok iyi oldu. Ben Karahacılı köyünde geliyorum. 3 çocuğum var. Yetiştirdiğim doğal ürünleri burada satma imkânı buluyorum ve bu şekilde hem kendi ihtiyaçlarımı karşılıyorum hem de çocuklarımın isteklerini yerine getirebiliyorum. Kadın üretici pazarında sattığım domates, biber ve patlıcan gibi ürünleri sağlıklı bir şekilde kendim yetiştiriyorum. Bizlere bu fırsatı sunan Yenişehir Belediye Başkanımız Abdullah Özyiğit’e çok teşekkür ediyorum.” dedi. Bebekler için yaptığı örgü ürünlerini Pazarda satan Müzeyyen Terzi ise “Pazarda yer alabilmek için yaklaşık dokuz ay önce başvurduk. Başkanımız Abdullah Özyiğit ve Yenişehir Kent Konseyinin desteğiyle pazarımız açıldı. Kadın üretici pazarında bulunmaktan dolayı çok mutluyuz. Burada genç, dinamik ve kendi ürünleri satan kadınlar tanışıyoruz. Güzel vakit geçiriyoruz. Önümüzdeki süreçte halkımız buraya ilgi gösterecek ve müşterilerimiz de artacaktır. Bütün hanımları da bekliyoruz. Kendi el üretimi ürünlerimiz olduğu için de vatandaşlarımızın desteklerini ayrıca bekliyoruz.” diye konuştu.

“Kadın üretici pazarı sosyal bir ağ sağlıyor”

Yetiştirdiği çiçekleri satan Dursun Yalçın Güngörü, Pazar Ötesinden alışveriş yapmanın insanları mutlu ettiğini ifade ederek şunları söyledi: “İnsanlar burada kendi ürettikleri ürünlerini halkla buluşturuyor. Ben de yetiştirdiğim çiçekleri satıyorum.  Şuan için herkes çok memnun Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ve Yenişehir Kent Konseyine çok teşekkür ediyoruz. Kadınlar burada hem ürünlerin halkla buluşturmuş oluyor hem de sosyalleşiyor. Kadın üretici pazarı sosyal bir ağ sağlıyor. Hepimiz ayrı şeyler üretiyoruz kimimiz çiçek üretirken, kimimiz sebze, meyve veya takılar üretiyor. Ürünlerimizin organik, sağlıklı ve fiyatlarının uygun olmasına özen gösteriyoruz. Biz çok memnunuz umarım alı veriş yapan halkımız da memnun olur. Bu pazardan alışveriş yapan herkes çok mutlu olarak ayrılıyor.”

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir