Toroslar Belediyesi 300 kilo atık pil topladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Toroslar Belediyesi, kaynağında ayrıştırarak 300 kilogram atık pil topladı. Topladığı pilleri Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği’ne (TAP) teslim eden belediye yaklaşık 100 bin metreküp verimli toprağı kirletilmekten kurtardı.

Hayata geçirdiği örnek projelerle dikkat çeken Toroslar Belediyesi, geri dönüşümde de  öncü çalışmalara imza atıyor.

Gelecek nesillere sağlıklı bir çevre bırakmak için sıfır atık ve geri dönüşüm çalışmalarına önem veren belediye, ilçe genelinde topladığı 300 kilogram atık pili Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği’ne (TAP) teslim etti.

İlçedeki okullar, kamu kurum ve kuruluşları ile alışveriş merkezlerine yerleştirilen atık pil toplama kutusundan toplanan 300 kilogram atık pil, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yetkilendirilmiş kuruluş olan TAP tarafından geri kazandırılacak. Çöp yerine atık pil kutularına atılması önemle bildirilen piller, yeniden işlenerek birçok ürünün hammaddesi olarak kullanılıyor.

Yapılan araştırmalara göre bir kalem pilin; 4 metreküp verimli toprağı ve 800 bin litre suyu kirletebildiği görülmekte. Bu kapsamda Toroslar Belediyesi’nin topladığı 300 kilogram atık pil ile yaklaşık 100 bin metreküp toprak kirletilmekten kurtarılmış oldu. 

Başkan Yılmaz; “Ülke Ekonomisine Artı Değer Katıyoruz”

Geri dönüşümün ekonomiye artı değer kattığına vurgu yapan Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz; “Belediye olarak atıkları kaynağında ayrıştırıp topluyoruz. Geri dönüşümün ne denli önemli olduğunun bilinciyle çalışıyoruz” dedi.

Başkan Yılmaz; “Gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak için ambalaj atıklarının kaynağında ayrıştırılarak geri dönüşümü ile ilgili başta kendi personelimiz olmak üzere okullarımızda çocuklarımıza bilinçlendirme eğitimleri veriyoruz. Aynı zamanda amacımız, toplanmış atıkların geri dönüşüme gönderilerek ham madde olarak geri dönmesi ve enerji üretim süreçleriyle buluşturulmasıdır. Geri dönüştürülebilen atıklardan olan pillerin toplanması  ülkemiz ve geleceğimiz için önem arz etmektedir. Geri dönüşüm sayesinde hem çevremizi koruyor hem de ülke ekonomisine artı değer katıyoruz” ifadelerini kullandı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir