SU ÜCRETLERİNE YİNE BİNDİRDİ!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin’de su ücretlerine 2021 yılı için TEFE-TÜFE oranında zam yapıldı.

Bir önceki MESKİ Genel Kurulunda görüşülen ve Cumhur İttifakının ret oylarıyla kabul görmeyen, Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi 2021 yılı Mali Ücret tarifesi ilgili maddeyi, bugün yapılan genel kurula yeniden getiren Başkan Vahap Seçer, “Kanunun bana vermiş olduğu bir yetki var, vatandaşın hoşuna gitmese de bu benim siyasi tercihimdir” dedi. Madde oylanmadan, kanunun ilgili maddesince geçti ve 2021 yılında uygulanacak su ücretlerine TEFE-TÜFE oranında zam yapılmış oldu. Bir önceki MESKİ Genel Kurulunda görüşülen ve Cumhur İttifakının ret oylarıyla kabul görmeyen, Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi 2021 yılı Mali Ücret tarifesi ilgili maddeyi, bugün yapılan genel kurula yeniden getiren Başkan Vahap Seçer, “Kanunun bana vermiş olduğu bir yetki var, vatandaşın hoşuna gitmese de bu benim siyasi tercihimdir” dedi. Madde oylanmadan, kanunun ilgili maddesince geçti ve 2021 yılında uygulanacak su ücretlerine TEFE-TÜFE oranında zam yapılmış oldu.

Konuyla ilgili konuşan Vahap Seçer, “Daha önce ret kararı verilen bu konuda, kanunun bana verdiği yetkiye dayanarak, tekrar meclise gönderdim. Bununla ilgili ısrarla sizlerden onay arayacağım” dedi.

Reddedildiği şekliyle ısrar kararı, bir kez daha meclisin onayına sunulurken, Cumhur İttifakı yine ret verdi.

TOPKARA, “BÜTÇE ARTTI ZAMMA GEREK YOK”

Söz alarak, zaten artış kaydeden MESKİ bütçesinin, kayıp, kaçakların da önlenmesiyle yapacağı hizmetler için yeterli parası olacağını dile getiren MHP’li meclis üyesi Mehmet Topkara, “Olağanüsü toplantı. Arada 1 haftalık bir süreç geçti. Biz isterdik ki, başkanımız bu konuyu komisyonlarımızla görüşsün. Atıksu bedellerinden yeterli, kanalizasyon ve atıksu hizmeti verilemiyor demiştik. MESKİ’nin bütçesi geçen yıla göre yüzde 33 artış kaydetti. Bu artışla bütçenin hizmetler için yeterli olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

“VAANDAŞ ZAEN SIKINI YAŞIYOR”

Vatandaşın mevcut pandemi süreci içerisinde de sıkıntı yaşadığını ve yapılacak bu artışın vatandaş açısından daha da sıkıntılı bir süreci beraberinde getireceğini aktaran Topkara,

“Yeni ücret tarifesinde TEFE-TÜFE’nin vatandaş açısından uygulanmamasını, yani zammın olmamasını Talep ediyoruz. Kayıp, kaçak ile ilgili çalışmalarla bütçeye önemli kakı sağlanabilir” şeklinde konuştu.

SEÇER, “VATANDAŞIN HOŞUNA GİTMESE DE BU BENİM SİYASİ TERCİHİM”

Daha sonra konuşan Vahap Seçer ise, İSKİ kanunun, “Ücret arifesi üzerinde genel kurul bütçeyi inceleyerek karara bağlar” şeklindeki maddesini bir kez daha dile getirerek, “Bana kanunla yeki verilmiş ve ben şimdi bunu kullanacağım” dedi. Siyaset yapıklarını ve vatandaşın hoşuna gitmese de bu zammı uygulayacaklarını ifade eden Seçer, “Burası bir kurum, buranın gelirleri giderleri belli. Burada siyaset yapıyoruz. Vatandaşın hoşuna gitmese de bu benim siyasi tercihim. Daha sonra yapılacak hizmetlerle hoşlarına gidecektir” diye konuştu.

Böylece  MESKİ 2021 yılı ücret tarifesi kabul edildi ve su ücretlerine TEFE-TÜFE oranında zam yapılmış odu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir