Seçer: Vatandaşa söz verdiğimiz projeleri hayata geçireceğiz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, seçim öncesi ortaya konulan ve pandemiden dolayı beklemeye aldıkları projeleri bir bir hayata geçirmeye başlayacaklarını ifade ederek, “Artık yol yapımından köprülü kavşaklara, alt yapılara, kültür merkezlerine kadar birçok alanda vatandaşlarımıza söz verdiğimiz projeleri hayata geçireceğiz” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Gazete Kritik’in sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanan ve Deniz Olgun’un moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Kritik Sorular Programı”nın canlı yayın konuğu oldu. Başkan Seçer, programda pandemi ve yeni normal sürecinde Büyükşehir Belediyesi olarak aldıkları önlemleri, gerçekleştirdikleri hizmetleri anlattı. Seçer, seçim öncesi ortaya konulan ve pandemiden dolayı beklemeye aldıkları projeleri bir bir hayata geçirmeye başlayacaklarını ifade etti.

 “Mersin’de turizmi devasa noktalara getirecek bir imkanımız yok”

Başkan Seçer, programda Mersin’in turizm potansiyelinden Büyükşehir Belediyesi tarafından tarıma verilen desteğe kadar pek çok farklı konuda bilgilendirme yaptı. Mersin’de turizmi ön plana çıkarmak için ne gibi projelerin hayata geçirilmesi gerektiği konusunda soruları yanıtlayan Başkan Seçer, “Çok net söylemem gerekirse, turizm bizim için başarısız olunmuş bir alandır. Antalya’ya baktığınız zaman 15-16 milyon gibi bir rakam ama bizim burada yazlıkçı, yabancı, yerli, 1-1 milyon 200 bin konuk ağırlıyoruz. Bunun da yaklaşık 135 bini yabancı turisttir. Bunlar önemli ve değerli rakamlar değildir. Bunların artması lazım. Merkezi yönetimin de projeksiyonun içerisinde olacağı, turizm projeleriyle gerçekleşebilecek bazı alanlardır. Yetkilerimizin sınırlı olması dolayısıyla Mersin’de turizmi devasa noktalara getirecek bir imkanımız yok. Ancak tabi ki yerel yönetimlerin de yapacağı işler vardır. Burası tarih kenti. Burada şehrin özellikle tarihi noktalarını, sokaklarını, caddelerini restore edip, turizme açık hale getirmek, bazı imar düzenlemeleri yapmak gerekir” dedi.

 “Bizlerden çok büyük beklentiler var”

Büyükşehir Belediyesi’nin pandemi döneminde pek çok farklı alandaki uygulamaları ile Mersin halkının yanında olduğunu ifade eden Seçer, yeni normalde de çalışmaların devam ettiğini söyledi. Başkan Seçer, “Artık şimdi seçim öncesi ortaya koyduğumuz projelerin hayata geçirilme dönemi. Çok büyük beklentiler var bizlerden. Şehrin bekleyen sorunları var, yatırımları var, işsizlik, işsizliği giderici birtakım yatırımlar, yatırımların önünü açacak hamleler bekliyorlar. Diğer taraftan kentin fakiri, fukarası var ki biz ilk projelerimizi sosyal projeler üzerinden başlattık. Sosyal yardımlar, sosyal projeler konusunda birçok yeniliği Mersin’de hayata geçirdik” ifadelerini kullandı. Mersin’in plan sorunlarının yatırımların önünde engel olduğunu belirten Başkan Seçer,  “Bunların bir an önce bitirilmesi lazım ki yatırımların önünü açalım. Diğer taraftan trafik, ulaşım, birbirine iç içe geçmiş iki ana sorun Mersin için” dedi.

“Metro ihalesi için uygun ortamı bekliyoruz”

Kent için 3 etaplı bir Metro projesi üzerinde de çalışıldığını ifade eden Seçer, şunları söyledi:

“İlk etapta yaklaşık olarak 13 kilometrelik bir güzergahta bu çalışmayı yapacağız. Biz pandemi dolayısıyla birçok projeyi beklemeye aldık. İhaleleri iptal ettik. Daha önce metro ihalesine itiraz olmuştu. İhale yenileme kararı bize bildirilmişti. Biz onların çalışmasını şu anda yaptık ve bitirmek üzereyiz. Tabi ki hayatın normalleşmesi lazım. Çünkü dünyanın birçok yerinden firmaların bu ihaleye iştirak etmesini beklediğimiz için daha uygun bir ortamı bekliyoruz. Yine toplu taşıma araçlarında belediye otobüslerimizin sayısını artırmak için yeni alıma çıktık. Yine alım yapmıştık, ihale bitmişti, tamamlanmıştı. İptal etmek zorunda kaldık. Bütün bu pandemi sürecinin sonucunu görmek, önümüzü görmek için bir müddet bunları beklemeye almıştık. Ama artık yol yapımından, köprülü kavşaklara, alt yapılara, kültür merkezlerine kadar birçok alanda vatandaşlarımıza söz verdiğimiz projeleri hayata geçireceğiz.”

“Meclis’te borçlanma yetkisi alamadık”

Bütçe konusunda hükümetten yeteri kadar destek alınıp alınamadığı konusunda da yönlendirilen soruları yanıtlayan Başkan Seçer, “O konuda çok iyi durumda olduğumu söyleyemem. Geçtiğimiz Meclis’te borçlanma yetkisi alamadık. Aslında olmaması gereken sığ sularda zorlanıyoruz. İller Bankası bizim için önemli bir finans kaynağı. Uluslararası kurumlardan özellikle alt yapı projeleri için alınan hibeler son derece önemli. Bütün bunlarda önemli sıkıntılar yaşıyoruz. Dönemsel sıkıntılar olabiliyor. Genel sıkıntılar olabiliyor. Daha önce dünya ekonomik konjonktürünün ortaya çıkardığı bazı sonuçlar var. Ülkeler arası münasebetten Türkiye’nin yurt dışında görünümüne kadar birçok konu, kredi, kredibilite, hibe. Bu finans kaynaklarını etkileyen konular. Çok iyi noktada olduğumuzu söyleyemem. Bir tabir vardır; kendi yağımızla kavruluyoruz şu anda” dedi.

Başkan Seçer, finansa erişim konusunda yaşadıkları sıkıntıları da ifade ederek, “Kamu bankaları belediyelere borç vermiyor. Böyle bir kaynak yaratmadılar bugüne kadar. 15’inci ayında bir belediye başkanıyım. Bir kamu bankasından borçlanma imkanı henüz bulunamadı. Yani finansa erişimde son derece sıkıntı yaşadığımızı söyleyebilirim. Tabi pandeminin getirdiği gelirimizdeki azalmalardan kaynaklı da önemli sıkıntılar yaşıyoruz. Türkiye Belediyeler Birliği’ne çağrıda bulunduk. Cumhurbaşkanı bizi bir araya getirsin, dertlerimizi dinlesin diye. Şu ana kadar da herhangi bir dönüş olmadı. Daha önce Sayın Cumhurbaşkanı ile köşkte toplanmıştık. Ancak ondan sonra bunun devamı gelmedi. 30 Büyükşehir’in zaman zaman bir arada olması gerekiyor. Çünkü dertlerimiz ortak. Farklı siyasi partilere de mensup olsak, içinde yaşadığımız sorunlar fark etmiyor. Bir arada olmayı önemsiyoruz, konuşmayı, merkezi yönetimin bize pozitif yaklaşmasını önemsiyoruz” dedi.

Başkan Seçer, Mersin’in Doğu’dan Batı’ya çok farklı etnik yapılardan, sosyo-ekonomik toplulukları, farklı beklentileri olan insanları bünyesinde barındırdığını ifade ederken, bu farklılıkların taleplerini karşılamak için tam zamanlı çalıştıklarını vurguladı. Seçer, Mersin’i çok iyi bildiğini, bu nedenle de yönetimde bir sıkıntı yaşamadığını söyledi.

“Sevmediğiniz işi yapamazsınız”

Siyasi geçmişinin 20’li yaşlara kadar dayandığını anlatan Seçer, Belediye Başkanlığı’nın milletvekilliğinden çok farklı bir görev olduğunu söyledi. Seçer, “Belediye Başkanlığı benim için daha uygun diye düşünüyorum. Çünkü ben iş dünyasından, özel sektörden siyasete atılmış bir siyasetçiyim. Belediye Başkanlığı daha icraata yakın, vatandaşla iç içe olan, yerelde her sokağın, hatta her evin içerisinde olması, insanlara temas etmesi gereken, bir ağaç diktiğiniz zaman büyümesini görebileceğiniz, yaptığınız emeğin ya da mücadelenin sonucunu görebildiğiniz bir alan. Daha severek ve hakikaten çok inanarak yaptığım bir şey. Gecemi, gündüzüme katıyorum. ‘Bu enerji nereden alınıyor?’ diye bazen soranlar da oluyor. Sevmediğiniz işi yapamazsınız, başarılı olamazsınız. Gayet kutsal bir iş yaptığımızı düşünüyoruz. Yaptığımız hizmetler sonucu insanlar mutlu olduğunda, bize dua ettiğinde, teşekkür ettiğinde bizim için çok büyük keyif ve mutluluk oluyor” ifadelerini kullandı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir