Müteahhitler plan bekliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Yapı Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nesim Ekinci, Başkan Yardımcısı Göksel Çat ve MERYAP Yönetim Kurulu Üyeleri, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i ziyaret etti.

MERYAP Başkanı Nesim Ekinci, sektörün önünün uzun yıllardır planlar ile tıkandığını ve yatırım yapmakta zorlandıklarını dile getirerek, nazım imar planlarına ilişkin yürütülen çalışmalar ve zaman kaybetmeden Meclis’ten geçirilmesi yönündeki gösterdikleri hassasiyet için Başkan’a teşekkürlerini iletti.

Nazım imar planlarının uygulamasında yaşanan aksaklıkları da dile getiren Nesim Ekinci, ilçe belediyelerin de 1/binlik uygulama planlarını zaman kaybetmeden bitirmesini ve bu sürecinde Büyükşehir Belediyesi’nden de hızlı bir şekilde tamamlanması konusunda desteklerini rica etti.

Özellikle Yenişehir ilçesinin  bu konuda ciddi tıkanıklık yaşadığını dile getiren Nesim Ekinci, bölge yatırımlarının kısıtlandığı hatta bazı yatırımcıların başka ilçelere kaydığını dikkati çekerek, Yenişehir’in kentin kalbi olduğunu ve önünün açılması gerektiğini söyledi.

 ‘KENTİN GELECEĞİ İÇİN TÜM SİYASİ PARTİLERİMİZ ORTAK HAREKET ETMELİ’

MERYAP Yönetim Kurulu Başkanı Nesim Ekinci, 1/5 binlik plan çalışmasının 1. Etaba ilişkin tamamlanma sürecinin yanı sıra, kentin geleceği için 2. Etap çalışmalarında zaman kaybetmeden hayata geçirilmesi gerektiğini dile getirerek, sözlerine şöyle devam etti:

“1/5 binlik Nazım İmar Planının kentle uyumlu bir şekilde hayata geçirilmesi, kent estetiğinin önü açması ve alt yapı çalışmalarının yapılması ne kadar önemli ise kentin doğu yakasını kapsayan planın 2. Kısmı da bir o kadar önemlidir. Bütün iş yatırımlarının kurulduğu, liman çalışmalarının yapıldığı, depo faaliyetlerinin sürdürüldüğü, Organize Sanayi Bölgemizin de yer aldığı kentimizin doğu yakası da maalesef yine planlar nedeniyle yıllardır ilerleme kaydedemediği gibi artık üretim yapamaz hale gelmiştir. Bildiğiniz üzere kentimizin en büyük sorunlarından biri de işsizliktir. Bizler inşaat sektörü olarak istihdamı desteklemek için elimizden geleni yapıyoruz ancak yeterli olmuyor. Bu nedenle kentimizin güzel kaynaklarını, her türlü potansiyelini ekonomik olarak kazanmalıyız. Kentimizin geleceği için 20-30 yıl sonrası için doğu yakası da aktifleştirilmeli limanın önü açılmalı, üretim sahaları tekrar aktifleştirilmeli. Bunun için de tüm siyasi partilerimizden ricamız siyaset üstü davranarak kentin geleceği için ortak hareket edilmeli ve artık Mersin’de 1/5 binlik plan konusu kapanmalıdır. Bu konuda Ankara’daki siyasi büyüklerimizin de desteklerini bekliyoruz.” 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir