Mobilya sektörü zincir marketlerde mobilya satışına düzenleme istiyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 12 No’lu Mobilya, Halı ve Ev Eşyası Meslek Komitesi Meclis Üyeleri pandemi sürecinde hafta sonları açık olan zincir marketlerde mobilya satılıyor olmasına düzenleme istiyor. 

MTSO 12 No’lu Mobilya, Halı ve Ev Eşyası Meslek Komitesi Meclis Üyeleri Osman Kiper ve Hasan Hüseyin İpek, pandemi sürecinin sektöre etkilerini değerlendirdi. Özellikle karşılaştıkları haksız rekabete dikkat çeken Meclis Üyeleri, mobilya mağazalarının en çok iş yapabilecekleri günler olan hafta sonunda pandemi nedeniyle kapalı olduğunu hatırlatıp, aynı süreçte açık olan zincir marketlerin ise gıdanın dışında mobilya da satıyor olmasının sektöre verdiği zararı anlattı. Bu konuda vakit kaybedilmeden düzenlemeye gidilmesini beklediklerini vurgulayan Kiper ve İpek, yaşadıkları sürecin karmaşıklığı nedeniyle sektörün geleceğini öngöremediklerini vurguladı. 

Kiper: “Zincir mağazaların ürün çeşitliliği düzenlenmeli”

12 No’lu Komite Meclis Üyesi ve Barok Mobilya A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kiper, pandemi ile birlikte mağazalara getirilen hafta sonu kısıtlamaları nedeniyle yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekti. Sektörün en hareketli günlerinin hafta sonları olduğunu belirten Kiper, “Bir süredir kapalıyız ve gidişat en az 5-6 hafta sonu daha kapalı devam edeceğimizi gösteriyor. Bu uygulama ciddi ciro kayıplarını da beraberinde getiriyor. Sektör ayakta durmakta zorlanıyor” dedi. Aynı süreçte zincir marketlerin ise açık olduğuna işaret eden Kiper, “Zincir marketlerin açık olma sebebi halkın gıdaya ulaşımını sağlamak olmasına rağmen maalesef bu marketlerde mobilyaya ikame olabilecek ürünler de satılıyor. Bu durum haksız rekabete neden oluyor. Biz kapalıyız ama zincir markette köşe takımı satılıyor. Ticareti eşit şartlarda yapmak istiyoruz” dedi. Bu süreçte online satışların da firmaları zorladığına dikkat çekerek, hafta sonları kapalı kalınan pandemi süreci boyunca bu alanda da düzenleme beklediklerini belirten Kiper, şunları söyledi: 

“Sonuç olarak birçok işletme online altyapıya sahip değil. Oysa çok ciddi mağaza yatırımları var, istihdam edilen personel var. Mağazalar bu süreçte belirli günler ve saatlerde açılamıyorsa internet üzerinden satışların gün ve saatlerine de bir düzenleme getirilebilir. Bunun yurtdışında örnekleri olduğunu görüyoruz. İçinden geçtiğimiz süreç yatırım sahiplerini ciddi boyutlarda zorluyor. Bunca yatırımın ve istihdamın korunması için yeni düzenlemeler gerekiyorsa vakit kaybedilmeden yapılmalı. Her bir yatırım bir milli servet. Ekstra maddi destek beklentimiz yok. Yeter ki çalışmamıza izin verilsin ve karşılaştığımız haksız rekabet önlensin.”

İnşaat sektöründe de ciddi bir durgunluk yaşandığını kaydeden Kiper, bu durgunluğun mobilya sektörünü de etkilediğini sözlerine ekledi. 

İpek: “HES kodu ile mağazalara gelinebilir”

Zor bir süreçten geçtiklerini kaydeden 12 No’lu Meslek Komitesi Meclis Üyesi ve İpek Mobilya, Enerji, İnşaat, Ltd. Şti Sahibi Hasan Hüseyin İpek ise, “Geçmişte çalışmalarımıza 5 ya da 10 yıllık planlar yaparak yön verirdik. Bugün ise yarınımızı öngöremiyoruz. Bu sektörün ayakta kalıp kalmayacağını bilemiyoruz. Sıkıntı büyük” dedi. Pandemi sürecinde mobilya mağazalarının hafta sonu açılmasına izin verilmediğini hatırlatan İpek şöyle konuştu: 

“Mobilya genellikle hafta sonu, geniş bir zamanda inceleyerek alınan bir eşya. Bu nedenle en yoğun satışlarımızı hafta sonları gerçekleştiriyoruz. Oysa bir süredir pandemi gerekçe gösterilerek açılmamıza izin verilmiyor. Şunu söyleyebilirim ki mobilya mağazalarının en küçüğü ?500-1000? metrekarelik oldukça geniş alanlar. Buralarda mesafeyi koruyabilmemiz hiç de zor değil. Bugün 300 kişi ile düğün töreni yapılmasına izin veriliyorsa, AVM’lere HES kodu ile girilebiliyorsa mobilya mağazalarına da HES kodu ile girilebileceğini, hafta sonları çalışabileceğimizi düşünüyorum. Yürüme mesafesindeki bir markete gidilebiliyorsa ticaretin devam edebilmesi adına mesafelerin korunabileceği mağazalarımız da ziyaret edilebilir. Sonuç itibariyle mobilya mağazalarını aynı anda 30-40 kişi ziyaret etmiyor.”

Dayanıklı tüketim mallarının temel ihtiyaç olmaması nedeniyle kriz dönemlerinden ilk etkilenen sektör ve sıkıntı geçtiğinde toparlayan en son sektör olduğunu hatırlatan İpek, “Biz sektör olarak ayrıcalık istemiyoruz ama bugün otobüsler tıklım tıklım doluyken, belirli sayıdaki kişilerle düğünlere, toplantılara izin verilirken maske, mesafe ve hijyeni koruyabileceğimiz mağazalarımızın hafta sonları kapatılmasını anlamlandıramıyoruz. Adil uygulamalar talep ediyoruz” dedi. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir