MGC Başkanı Tepe: Cemiyet üyemiz değil!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı R. Kaya Tepe, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Mersin’den satın aldırıp, vatandaşa ücretsiz dağıttığı limonlarla ilgili Erdemli’de bir limon üreticisini yönlendirerek haber yapan kameramanın MGC üyesi olmadığını söyledi.

Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı R. Kaya Tepe, Erdemli’de bir limon üreticisini yönlendirerek haber yapan kameramanın MGC üyesi olmadığını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Mersin’den satın aldığı limonların çiftçilerden değil, yandaş stokçulardan alındığına yönelik algı yaratmaya çalışan kameramanın görüntüleri tepki çekmişti. Erdemli’de çekilen videoda limon üreticisini yönlendiren gazeteci ile ilgili Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı R. Kaya Tepe açıklama yaptı. Sözü geçen videoda yer alan kişinin MGC üyesi olmadığını belirten Başkan Tepe, “Erdemli ilçemizde çekilen bir video, sosyal medya paylaşımlarında ve haber bültenlerinde gazetecilik mesleğine ve onuruna yakışmayacak bir şekilde gündeme gelmiştir. Bu olumsuz haber gerçek anlamda gazetecilik yapan her bir meslektaşımızı derinden üzmüştür. Videoda yer alan kişi cemiyetimizin üyesi değildir. Mersin Gazeteciler Cemiyeti, mesleğini, onurla, şerefle yapan gazetecilerden oluşmaktadır. Mersin Gazeteciler Cemiyeti, kentimizin tüm sorunlarına duyarlı olmakla beraber, kamu kurum ve yerel yönetimlerde kamu yararına etkisi ve toplumsal barışa katkısı olan bir cemiyettir.” dedi.

“GAZETECİLİĞİN İLK ŞARTI DÜRÜST VE AHLAKLI OLMAKTIR”

“Gazeteciliğin ilk şartı dürüst ve ahlaklı olmaktır” diyen MGC Başkanı Tepe, sözlerine şöyle devam etti: Gazeteci milyonlarca insanın gönlünde bir emniyet ve saygınlık abidesi gibi yaşamalıdır. Haberin ulaştırılmasında asıl olan doğruluk ve güvenilirliktir.Bir kamu hizmeti olan gazetecilik genel ahlaka aykırı maksat ve menfaatlere alet    edilmemelidir. Objektiflikten,yapıcılıktan ve toplumu bilgilendirme hedefinden asla sapmamalıdır.”

 “BU OLAY YÜZÜNDEN LİMON ÜRETİCİLERİNİN ÇABALARI LEKELENMİŞTİR”

Tepkileri çeken videonun Erdemlili limon üreticilerinin verdikleri mücadeleyi haksız bir şekilde lekelediğini söyleyen Başkan Tepe, “Erdemlili limon üreticileri,Erdemli Ziraat Odası,Erdemli Belediyesi ve duyarlı kamuoyu bir aydan fazla süredir, ihracat kapılarının açılması konusunda haklı taleplerini dile getirmektedirler. Bu yaşanan hadise Erdemlili limon üreticilerinin seslerini tüm Türkiye kamuoyuna duyurmak için verdikleri mücadeleyi haksız bir şekilde lekelemiş ve gölgelemiştir. Mesele kadın,erkek,genç,yaşlı binlerce Erdemlili limon üreticisinin kutsal  emeğinin heba olmaması meselesidir.” şeklinde konuştu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir