Kreş yapmak istiyoruz!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankaya İlköğretim Okulu’nun bulunduğu alanın imar planına ticarethane olarak işaretlenmesi için Akdeniz Belediyesi tarafında Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gelen imar değişiklik talebi imar komisyonunda reddedilerek, planda tadilat için Akdeniz Belediyesi’ne iade edildi. Konuyla ilgili mecliste konuşan Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, söz konusu okulu kreş yapmak istediklerinin altını çizerek, “Dolayısıyla 18 yıldır kendi kaderine terk edilmiş bir okulun ticari konut olarak meclisimizden geçirir, plan notlarına da sosyal tesis diye bot düşersek imar sorununu ortadan kaldıracağız. Daha sonra vakıflardan burayı biz kiralamak istiyoruz. Burayı Akdeniz Belediyesi Kreşi yapmak istiyoruz. Takdir meclisindir. Ticari konut olarak işaretlendi diye burası ticarete açılmıyor. Burası yıkılamaz. Biraz bilgi kirliliği var” dedi.

Çankaya İlköğretim Okulu’nun bulunduğu alanın imar planına ticarethane olarak işaretlenmesi için Akdeniz Belediyesi tarafında Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gelen imar değişiklik talebi imar komisyonunda reddedilerek, planda tadilat için Akdeniz Belediyesi’ne iade edildi.

“BİLGİ KİRLİLİĞİ VAR”

Konuyla ilgili söz alan Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, “Burası 2002 yılından beri Milli eğitim Müdürlüğü tarafından boşaltılmış ve rehberlik hizmetleri adı altında içine tescilli bir 4 katlı bina yapılmış. Konuyla ilgili bizim de 2008 yılında bir başvurumuz var. Anıtlar Kurulu tarafından alınan karara göre buranın yıkılması lazım. Tescilli bir binanın için böyle absürt bir yapının olmasının manası yok. Bu önergeyi ben vermiştim ve sizinle de görüşmüştük konuyla ilgili. Siz de Vakıflar Genel Müdürlüğü ile görüşmüştünüz. Buranın ticari alan ya da konut olmasıyla ilgili kent kamuoyunda bir tepki var ve birazda yanlış bilgilendirme var. O yüzden söz aldım. Evet doğrudur sosyal konut olmasını istedik fakat vakıflar bölge müdürü ve genel müdürle görüşmemizin sonucunda  Vakıflar genel müdürlüğünü böyle yapılarla 2 mal durumu oluyor. Biri hayrat öteki de akar. Hayratlarda bir sıkıntı yok. Fakat akarlarda durum farklı. Burası önce ev olarak kullanılmış sonra okul yapılmış ve 18 yıldır da terk edilmiş. Vakıflar Genel Müdürlüğü burası akar olduğu için tüzük gereği buranın imar durumunun ticari alan olarak ya da ticari konut olarak geçmesini söylüyor. Burası benim kendi okulumdur aynı zamanda. Burası 18 yıldır boş durumda ve kullanılmıyor. Dolayısıyla bu okulun faaliyete geçmesini istiyoruz. Kaldı ki bir önceki belediye yönetiminde 1/5 binlik imarda ticari alan olarak geçirilmiş zaten. Eğer burayı ticari alan olarak işaretlersek plan notlarının altına kreş, müze ve eğitim alanları sosyal tesisler gibi notlar koyarsak bizden sonra gelenler burayı başka bir amaç ya da faaliyet için kullanamaz. Burası yıkılacak ve buranın yerine 5 kat, 10 kat şeklinde ticari bina yapılacak duyumları geliyor kulağımıza. Şunu kimse unutmasın Çankaya İlköğretim Okulu tescilli bir binadır. Bugün yansa da yıkılsa da şuanki halinden farklı bir şey yapılamaz. Dolayısıyla 18 yıldır kendi kaderine terk edilmiş bir okulun ticari konut olarak meclisimizden geçirir, plan notlarına da sosyal tesis diye bot düşersek imar sorununu ortadan kaldıracağız. Daha sonra vakıflardan burayı biz kiralamak istiyoruz. Bizim seçim vaatlerimizde de bu vardı. Eğer vakıflar bölge müdürlüğü imarlar tamamlandıktan sonra bize kiralarsa da buradan beyan ediyoruz ki oranın şöyle bir kiralama durumu olacak. Burayı Akdeniz Belediyesi Kreşi yapmak istiyoruz. Takdir meclisindir. Ticari konut olarak işaretlendi diye burası ticarete açılmıyor. Burası yıkılamaz. Biraz bilgi kirliliği var. meclisin takdirlerine sunuyorum.

TARHAN: “KULAĞI TERS GÖSTERMENİN MANASI YOK”

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ise, “Bazen insanların iyi niyetleri yeterli olmuyor. Sayın Gültak’ın iyi niyetinden zerre kuşkum yok ama kulağı da ters göstermenin manası yok. Burayı ticarethane olarak işaretlediğimiz zaman birisi gelip hukuken burayı sonuna kadar zorlar. Kaldı ki ben buranın ticari konut olarak Anıtlar kurulundan geçeceğini de zannetmiyorum. Orası gerçekten önemli bir okul herkesin bir anısı var. Burası ticari konut olarak işaretlenmemeli. Böyle bir durum herkesi rahatsız eder” ifadelerini kullandı. 

TANRIVERDİ: “TİCARİ ALAN OLARAK İŞARETLENSE MERSİN’E İHANET OLUR”

HDP Meclis Üyesi Ali Tanrıverdi de, “Çankaya İlköğretim Okulu’nun Mersin açısından çok büyük bir önemi var. Mersin’in yetirdiği önemli insanların tepkisi var. Mersin’in hafızasının ticari alana çevrilmesi Mersin’e ihanettir. Başkanımız iyi niyetiyle hareket edebilir ancak biz bugün varız yarın yokuz. Burayı yarın ticari konuta çevirebilirler. Biz bu günahın altından çıkamayız. Mersin kamuoyuna da bunun hesabını veremeyiz. Burayı korumamız lazım. Sayın Gültak’ın görüşlerinize katılmıyoruz. Gelin bu sevdadan vazgeçin” dedi. AK Parti Meclis Üyesi İsmail Yerikaya, “Zaten 1/5 binlik planda ticari alan olarak işaretlenmiş. Sayın Gültak buradaki ticari alanın önünü kısıtlamak istiyor” dedi. MHP’li Mahmut Tat da, “Burada yanlış bir anlama var. Burasını biz ticari alan olarak işaretleyelim demiyoruz. Yeniden bir çalışma olsun diye belediyesine binlik çalışma için iade etme kararı aldık. Olay budur” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından komisyon raporu geldiği şeklinde kabul edildi. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir