Gültak yetki krizini meclis gündemine taşıdı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Çamlıbel Mahallesi’nde hayata geçirmeyi planladıkları ‘Çamlıbel Atatürk Caddesi Çevre Düzenleme ve Işıklandırma Projesi’ için Büyükşehir Belediyesi’nden istedikleri ‘yetki devri‘nin reddedilmesi konusunu meclis gündemine taşıdı. Gültak, projeyi birlikte yapmak istediklerini söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise, “Biz, sizi bu işe sokmayacağız, kendimiz yapacağız diye bir kaidemiz de yok. Biz bunu ilçe belediyelerimizle de paylaşabiliriz. Ancak şimdi biz ayrı siz ayrı yaparsak çalışmada bir bütünlük olmaz” dedi.

“KONUYU MECLİSE TAŞIYACAĞIM” DEMİŞTİ, DEDİĞİNİ YAPTI

Geçtiğimiz günlerde Çamlıbel Derneği yönetimi ve semt esnafıyla bir araya gelen Başkan Gültak, Millet Bahçesi ve Çamlıbel Balıkçı Barınağı Projesi gibi, Akdeniz ve Mersin’e kazandırdıkları bazı projeleri anlatarak, ‘Çamlıbel Atatürk Caddesi Çevre Düzenleme ve Işıklandırma Projesi’ni ise neden hayata geçiremeyeceklerine açıklık getirmişti.

Projenin ve kaynağının hazır olduğunu anlatan Başkan Gültak, “TEDAŞ ile yaptığımız görüşmeler bitti ve her şey hazır. Fakat Büyükşehirden istediğimiz yetki devrine olumsuz yanıt aldık. Bölgeyi ışıl ışıl hale getirip canlandıracak, kaldırım düzenlemelerinin yapılacağı, LED ışık süslemeleri ve ışıl ışıl yol aydınlatmaları ile ‘Aşıklar Parkı’nın yeniden hayat bulacağı projeyi uygulamayı planladık. Atatürk Caddesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi yetki ve sorumluluğunda. Uygulamayı düşündüğümüz proje için 10 Haziran 2020 tarihinde resmi yazıyla Büyükşehir Belediyesinden ‘yetki devri’ istedik fakat 28 Temmuz 2020’de aldığımız yanıtla talebimiz reddedildi. Bir Mersinli ve bir belediye başkanı olarak, Büyükşehir Belediyesinden gelen bu yanıt beni kendisini üzdü. Seçildiğimiz günden bu yana, Çamlıbel’in önemini bilen ve değer veren bir belediye başkanı oldum. Lütfi Elvan Bakanımızla birlikte Ulaştırma Bakanımız da buraya geldi. Şunun müjdesini verebilirim, buradaki profesyonel balıkçılar Karaduvar’a gidiyor, marina değişiyor. Yatların gelebileceği, su oyunlarının oynanabileceği bir yat limanına dönüşecek burası. Akdeniz Belediye Başkanı olarak ben yine yanınızdayım. Her şeyi hazır olan bu projeyi hayata geçiremeyeceğim için üzgünüm. Ama ben suçlu değilim, onu bilmenizi isterim. Bundan sonra sizin yapmanız gereken, bize yollanan bu cevabi yazıyı alıp, Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne gidip, ‘Sizin projeniz nedir, ne zaman hayata geçireceksiniz?’ diye sormanız gerekiyor. Proje hayata geçirilmez ise Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de gündeme getireceğim” diye konuşmuştu.

GÜLTAK: “BEN DE KATKI SUNMAK İSTİYORUM”

Akdeniz ilçesi, Mahmudiye Mahallesi 81, 82, 83, 84, 124, 125, 126, 127, 154, 156, 750, 752, 1049 ve 9928 ada ile Cami Şerif Mahallesi 71 adanın “1. Etap Proje Alanı” olarak belirlenmesi, diğer etapların daha sonra belirlenmesi ve tüm işlemlerin 5366 sayılı Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkındaki Kanun ve uygulama yönetmeliğinde yer alan hükümler gereğince yapılması ile ilgili konunun görüşülmesi esnasıında söz alan Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, proje için Başkan Seçer’e teşekkür ederek, projeyi birlikte hayata geçirmek istediklerini ifade etti.

Başkan Gültak, “Özellikle halk arasında Bit Pazarı ile ilgili sizden bir isteğimiz olmuştu ancak yetki vermediniz. Esnaflar proje için çok istekli ve ısrarlı. Ben yine yanınızda olurum. İsterseniz siz yapın isterseniz de ben size katkı sunayım. Çünkü buralar Akdeniz’in en hareketli yerleri. Ben de ilçemde bulunan bu yerlerle ilgili Belediye Başkanı olarak katkı sunmak isterim” dedi.

BAŞKAN SEÇER: “GÖRSEL KARMAŞAYA NEDEN OLUR”

Başkan Seçer ise Gültak’ın talebine şöyle yanıt verdi:

“Bölgenin tamamıyla ilgili bir yenileme çalışması mümkün olmadığı için etap etap olarak planlamak istedik. Bu projeyi Mersin Üniversitesi ile işbirliği içerisinde götürmek istiyoruz. Şimdi burada sizin de söylediğiniz gibi Kasaplar Çarşısı var, Zafer Çarşısı var, Kırmızı Lacivert İşhanı var. Buralar 1. Etap içerisinde yer alacak. Bunları yapmak hem zaman alacak hem de maliyetli olacak. Hiçbir kaynak bulamazsak da biz bunu karşılarız. 70-80 milyonu bulabilecek güçteyiz. Burası bizim geçmişimizi temsil eden bir bölge. Biz zaten bunu bilimsel bir gözle yapıyoruz. Bürokrasi kadromuz da buna destek verecek. Bu bölgeyi etap etap dönüştüreceğiz. Biz sizi bu işe sokmayacağız, kendimiz yapacağız diye bir kaidemiz de yok. Biz bunu ilçe belediyelerimizle de paylaşabiliriz. Ancak şimdi biz ayrı siz ayrı yaparsak çalışmada bir bütünlük olmaz. Neticede kent estetiği konuşuluyor. Uzman gözüyle değerlendirilmesi gereken bir proje. Her birimizin bakış açısına göre o caddeleri düzenlemeye kalktığımız zaman görsel karmaşa meydana gelir. Bu temel prensipler çerçevesinde bizler de her türlü işbirliğine hazırız. Zaten bu konuyu komisyona havale etmem gerekiyor” dedi.

Konuşmaların ardından konu, imar ve bayındırlık, çevre ve sağlık, plan ve bütçe komisyonuna havale edildi. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir