Faiz çıkmazı 2022’ye kadar devam edecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Büyükşehir Belediye Meclisi toplandı, ihtisas komisyon üyeleri seçildi. CHP’li Meclis Üyesi Muhittin Ertaş’ın, “2019 yılında sadece faizlere 201 milyon lira faiz ödendi. Bu meclisin bu faiz yükünden bu belediyeyi kurtarması gerekiyor” açıklamasına yanıt veren Başkan Seçer, “Bu yıl da 197 milyon lira faiz ödeyeceğiz. 2022’ye kadar da bu yük devam edecek” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Temmuz Ayı meclis toplantısı 2.birleşiminde dün bir araya geldi. İlk toplantıda Vahap Seçer’in 250 Milyon TL’lik borçlanma yetkisi istediği madde görüşülürken sert tartışmalar olmuştu. Olay Mersinliler tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Dün gerçekleştirilen meclis, uyumlu bir şekilde yapıldı. Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan meclis toplantısında komisyonlardan havale edilen 34 konu ile idareden gelen 2 konunun yanı sıra gündem dışı bir konu görüşüldü. Gündemin en önemli maddesi olan ihtisas komisyonları seçildi. Meclis öncesinde sıkı pazarlıkların yaşandığı ve birçok meclis üyesinin girmek istediği İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nda CHP’li Gülcan Kış, Zekeriya Özgür, Abbas Çevik, MHP’li Mahmut Tat ve AKP’li İsmail Yerlikaya komisyonda yerlerini korurken MHP’li Rahmi İlik ile Ahmet Durak komisyonun yeni üyeleri oldu. Toplantıda ayrıca, 805 mahalle muhtarlığına yeni bilgisayar takımı ile yazıcı alınması, alınmış ve alınacak olan bu bilgisayar takımı ve yazıcıların görev sürelerin bitiminde yeni seçilen muhtarlara devredilmesi kaydı ile muhtarlıklara hibe olarak verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

SEÇER, MECLİS ÜYELERİNİN ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİNE UYGUN DAVRANMALARINI İSTEDİ

Büyükşehir Belediye Meclisinin 8 Temmuz Çarşamba günü yapılan ilk birleşiminde, Başkan Seçer’in 250 milyon TL borçlanma yetkisi görüşülürken yaşanan tartışmalar, gerginlikler ve yükselen tansiyon, Mersin gündemine damga vurmuştu. Özellikle Başkan Seçer ile Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz arasında sert tartışmalar yaşanmış, Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak ise kendisine söz hakkı verilmemesine tepki göstererek, öndeki koltuğundan kalkarak salonun en arkasına oturmuştu. Başkan Seçer, meclisin ikinci birleşiminde gündem maddelerine geçmeden önce geçen hafta yaşanan tartışmalara atıfla Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliğinin bazı maddelerini okuyarak, meclis üyelerinin bu kurallara uymasını istedi.

“MECLİS ÜYELERİMİZE GÜNDEM DIŞI KONUŞMA HAKKI VERİYORUZ”

“Meclis çalışmalarımızın daha düzenli geçmesi için meclis çalışma usullerini düzenleyen yönetmelikte amir hükümlerde yer alan bazı hususları sizlerle paylaşmak istiyorum” diye konuşmasına başlayan Seçer, belediye meclislerinin çalışma usul ve esaslarını düzenleyen Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliğinin ‘Üyelerin gündem dışı konuşma isteği yazılı olarak başkana bildirilir. Söz verip vermemek ve söz verildiğinde süresini ve zamanını belirleme yetkisi başkana aittir’ maddesini okudu. Mersin Büyükşehir Meclisinde bugüne kadar böyle bir uygulama yapmadıklarını belirten Seçer, “Ancak gündeme aldığımız bir madde gereği, dilek ve temenniler maddesi gereği, burada yazılı olmadan bizden söz talebinde bulunan arkadaşlarımıza gündemin dışındaki bazı konularla ilgili değerlendirme yapmak üzere konuşma hakkı veriyoruz” diye konuştu. ‘Hem gündemle ilgili hem de usul hakkında leh ve aleyhte olmak üzere başkan birer üyeye söz verebilir. Yapılacak konuşmalar en fazla 10 dakikayla sınırlıdır. Görüşmelerde konuşmak için önceden başkanlıktan söz istenir’ ve ‘Meclisteki konuşmalar başkana hitaben yapılır. Başkan her zaman söz hakkına sahiptir. İhtisas komisyonları ve siyasi parti grupları adına yapılacak konuşmalar 20’şer dakika, üyelerin konuşmaları ise 10 dakika ile sınırlıdır’ maddeleriine istinaden de Seçer, “Bir madde müzakeresi yapıyoruz bir konuda, o maddeyle ilişkili söz istediğiniz zaman bugüne kadar yaptığımız uygulamada her arkadaşımıza biz bu söz hakkını kullandırıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“SİZLERDEN RİCAM; AMİR HÜKÜMLERE UYGUN DAVRANIŞLAR İÇİNDE OLMANIZ”

Seçer, ‘Meclis başkanı, meclis çalışmalarında düzeni sağlamakla yükümlüdür. Meclis görüşmeleri sırasında söz alan üyenin konu dışına çıkması, kişiliğe dokunur söz söylemesi, diğer üyelerin hatibin sözünü kesmesi ve meclisin düzenini bozacak davranışta bulunması yasaktır. Buna aykırı davranan üyeler, başkan tarafından uyarılır, buna rağmen davranışlarında ısrar eden üye başkanın talimatıyla görevliler tarafından meclisten çıkarılır. Meclis görüşmeleri sırasında sükunetin bozulması durumunda başkan tarafından ilgililere ihtarda bulunulur. Görüşmelere devam edilemeyeceğinin anlaşılması halinde başkan oturuma ara verebileceği gibi görüşmeleri bir sonraki birleşime erteleyebilir’ hükümlerini içeren ‘Mecliste düzenin sağlanması’ alt başlıklı 12’nci maddeyi de meclis üyeleriyle paylaşarak, şunları söyledi: “Bugüne kadar yaptığımız birleşimlerde ben başkan olarak bu kurallara azami şekilde riayet etmeye çalıştım. Sizlerden de ricam; meclis üyeleri olarak meclis çalışma yönetmeliğinde yer alan amir hükümlere uygun davranışlar içinde olmanız. Yani benim işimi rahatlatmanız. Böylelikle daha sakin meclisler geçer, daha ne konuştuğumuz anlaşılır, müzakere ettiğimiz konularda daha rahat uzlaşabiliriz ve anlaşabiliriz.”

“BU MECLİSİN BU FAİZ YÜKÜNDEN BU BELEDİYEYİ KURTARMASI GEREKİYOR”

Mersin Büyükşehir Belediyesi 2019 Mali Yılı Kesin Hesabı ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu raporu da tek tek oylanarak meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi. Dilek ve temenniler bölümünde söz alan CHP’li Meclis Üyesi Muhittin Ertaş’ın kabul edilen bütçe kesin hesabında ödenen yüksek faiz oranlarına dikkat çekti. Büyükşehir Belediyesinin, 2019 yılında sadece faizlere 201 milyon lira faiz ödediğine işaret eden Ertaş, “Yatırım gideri olarak da sadece 249 milyon lira para harcayabilmiş. Bu ödediğimiz yüksek faize bu meclisin bir çözüm bulması gerekiyor. Faizlerin günümüzde aylık 0,8’lerde dolaştığı ortamda biz 2018’de 2,6 üzerinde borçlanma yapmışız. Bunun yıllık ortalaması 30’ları buluyor. Bu meclisin bu faiz yükünden bu belediyeyi kurtarması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“FAİZ YÜKÜ 2022’YE KADAR DEVAM EDECEK”

Ertaş’a yanıt veren Başkan Seçer, “Biz de arzu etmiyoruz, geçmiş dönemden devraldığımız yüksek faiz yükünün biz de bir an önce ortadan kalkmasını arzu ediyoruz. Bunun iki yöntemi var; günü geldiği zaman bunu ödeyeceksiniz ki ödüyoruz, geçen yıl 201 milyon, bu yıl da 197 milyon lira faiz ödeyeceğiz. Gelecek yıl da bu kadar var. 2022’ye kadar da bu yük devam edecek bizde. Zaten bu yüksek ödemeler bizim bütçemizde olumsuzluğa neden oluyor, işimizi güçleştiriyor. Bunun bir diğer yöntemi de eski borçlar üzerinden tekrar bir pazarlığa oturursunuz, ‘Ben bu borcumu ödeyeceğim, uzatmayacağım’ dersiniz; yeniden bir değerlendirme yaparlar. Ama bu parayı bulmanız, götürüp yatırmanız lazım. Böyle bir imkanı şu aşamada sağlayamıyoruz” dedi.

“UMUT EDİYORUM, ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE İKLİM DEĞİŞİR AKDENİZ OLUR”

Geçen birleşimde de borçlanma konusunun tartışıldığını dile getiren Seçer, “Hoş bizim referansımız borcu borçla kapatmak için bir borçlanma yetki talebi değildi. Zaten bütçede öngörülen borçlanma kalemini meclisten talep ettik ama kabul görmedi. Bu tamamen yatırımlarla ilgiliydi. Borçlanma alamadık diye biz yatırımları yapmayacak mıyız? Elbette ya bir yol bulaşacağız ya bir yol yapacağız ama bu yatırımları yapacağız. Umut ediyorum, önümüzdeki günlerde iklim değişir Akdeniz olur; hepimiz gülümseriz” dedi.

 

 

 

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi 16 ihtisas komisyonu ve üyeleri şöyle;

 

Plan ve Bütçe Komisyonu

ZAFER ŞAHİN ÖZTURAN

MUHİTTİN ERTAŞ

ABDURRAHMAN YILDIZ

ALİ USÇA

MEHMET TOPKARA

HAŞİM TULUK

HAYRETTİN ORGUN

 İmar ve Bayındırlık Komisyonu

GÜLCAN KIŞ

MAHMUT TAT

İSMAİL YERLİKAYA

ZEKERİYA ÖZGÜR

RAHMİ İLİK

AHMET DURAK

ABBAS ÇEVİK

Çevre ve  Sağlık Komisyonu

TUNCAY GÖKÇEL

ÖZGÜR EMİRE

ERDEN DOĞRUÖZ

MUSTAFA AKIN

OSMAN ÇÖL

TURHAN TUNA

MEVLÜT EKMEKÇİ

 

Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu

MURAT SAKUÇOĞLU

ALİ BOLTAÇ

HAŞİM TULUK

KAZIM KILINÇ

BURAK PARÇA

DURAN KARA

MEHMET EMİN KURT

 

Ulaşım Komisyonu

HASAN ÖZALP ÖNAL

BEDRİ DURSUN

MUHİTTİN ERTAŞ

BÜNYAMİN ÖNEL

MEHMET ÇELİK

HALUK MUTLUAY

HALİT ÇORTUL

Tarım ve Hayvancılık Komisyonu

ALİ YILMAZ

MUSTAFA UMUT YILMAZ

ERDAL KARAN

ALİ DOĞANER

OSMAN ÇÖL

AHMET YALÇIN

NAZIM ÇABUK

Engelliler Komisyonu

ÜNZİLE KURU

ÜMRAN TİMUR

ÖZGÜR EMİRE

MUSTAFA AKIN

MEHMET ÇELİK

HALUK MUTLUAY

HALİT ÇORTUL

 

Amatör Spora Destek Komisyonu

MURAT SAKUÇOĞLU

TUNCAY GÖKÇEL

HASAN ÖZALP ÖNAL

HAYRETTİN ORGUN

TURHAN TUNA

YUSUF MAKSUDİ DUMAN

MEVLÜT EKMEKÇİ

 

 Temizlik Komisyonu

HAŞİM TULUK

AHMET GÖKULU

MUSTAFA UMUT YILMAZ

AHMET ÇETİN

OSMAN YASİN

DURAN KARA

MEVLÜT OK

 

Yurt Dışı İlişkiler Komisyonu

ALİ BOLTAÇ

BEDRİ DURSUN

ERDAL KARAN

RAHMİ İLİK

AHMET DURAK

KAZIM KILINÇ

HASAN TÜZÜN

 

Kadın ve Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu

ÜNZİLE KURU

GÜLCAN KIŞ

AHMET YALÇIN

YUSUF MAKSUDİ DUMAN

RAHMİ İLİK

AYSEL MAVİOĞLU ÖNER

 

 

Etkinlikler ve Tanıtım Komisyonu

ÖZGÜR EMİRE

ALİ BOLTAÇ

ÜMRAN TİMUR

TURHAN TUNA

FAHRETTİN KILINÇ

NAZIM ÇABUK

HÜSEYİN YEŞİL

 

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Ortak Olduğu Şirketlerin Hesaplarını İnceleme Komisyonu

ALİ DİNSEVER

MUHİTTİN ERTAŞ

MEHMET TOPKARA

ERDEN DOĞRUOZ

ALİ USÇA

BURAK PARÇA

HÜSEYİN YEŞİL

 

Ekonomik Kalkınma ve Turizm Komisyonu

ALİ BOLTAÇ

AHMET GÖKULU

HAŞİM TULUK

MEHMET ÇELİK

AHMET ÇETİN

OSMAN YASİN

MEVLÜT OK

 

 İşsizlikle Mücadele Komisyonu

ERDAL KARAN

ALİ DOĞANEL

MURAT SAKUÇOĞLU

MAHMUT TAT

BÜNYAMİN ÖNEL

AHMET YALÇIN

HASAN TÜZÜN

 

Kamu ve Özel Sektör Yatırımları Koordine ve İzleme Komisyonu

ALİ DİNSEVER

ERDEN DOĞRUÖZ

ABDURRAHMAN YILDIZ

MEHMET TOPKARA

MEHMET DURAK

NAZIM ÇABUK

İSMAİL YERLİKAYA 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir