Çukurova Bölgesel Havalimanının açılışı için geriye sayım başladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da inşaatını dün havadan incelediği Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın (ÇBH) üst yapı işlerini üstlenen Kozuva Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva, açılış için geriye sayımın başladığını söyledi.

ÇBH’ye ilişkin son durumu değerlendiren Kozuva, Çukurova Bölgesel Havalimanını Cumhuriyet’in 99’uncu yaşına yakışır bir hizmet olarak gördüklerini belirtti.

Kozuva, projeye ilk başladıklarında açılış için 2022 yılının son çeyreğini hedeflediklerini anımsatarak, “Projenin hem mekanik hem de inşaat işlerine baktığımızda yolun yarısına yakınız. Yaklaşık 500 kişilik ekibimizle geceli gündüzlü olarak çalışıyoruz. Hem heyecanlı hem de gururluyuz. Bir de bu adımları tüm dünyanın ve ülkemizin pandemi ile mücadele ettiği bir dönemde attık.” ifadelerini kullandı.

Çukurova Bölgesel Havalimanının aynı zamanda bir devlet projesi olduğuna dikkati çeken Kozuva, “Hem Adana hem de Mersin çok büyük potansiyellere sahip iki ilimiz. Ama neden bu potansiyellerimizi arttırmayalım? Turizm rakamlarını düşünün ya da ticaret rakamlarının ikiye katlandığını düşünün. Bu özelde bölge insanımızın kalkınması, genel olarak düşündüğümüzde de ülkemizin kalkınması anlamına gelecektir.” diye konuştu.

-“Ülkemiz elektronik ticaretten hak ettiği payı almalı”

Elektronik ticaretin dünyada yükselen bir trend olduğuna dikkati çeken Kozuva, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Geçtiğimiz yıl dünyada e-ticaret hacmi 4,3 trilyon dolar olarak gerçekleşti. Türkiye neden bu pastadan payını almasın? Ülkemizdeki üretimi ve imalatı Çukurova Bölgesel Havalimanının kargo bölümü ile Çukurova hatta Akdeniz ve civar bölgelerdeki üretimi rahatlıkla yurt dışına ihraç edebiliriz.” 

Kozuva, Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın aynı zamanda Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan kapısı olacağını da kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir yıl sonrasını düşünüyorsan ‘tohum ek’, on yıl için ‘ağaç dik’ derler ya biz stratejik düşünüyoruz ve onlarca yıl sonrasını düşünerek, hem demiryolu hem de denizyolu bağlantısı olan bir havalimanını inşa ediyoruz. Biz ihracat için her türlü altyapıyı kuruyoruz. Gerisi de hem zeki hem de çalışkan Türk işadamlarımıza kalıyor?”

-Sosyal sorumluluk projeleri

Çukurova Bölgesel Havalimanı’nı çok boyutlu bir proje olarak gördüklerini belirten Kozuva, “Havalimanımızı kullanan yolcularımızın yapacağımız işbirliği ile köy okullarına kütüphane projesini hayata geçireceğiz. Yine havalimanımızı kullanan ilk bin yolcumuzun adına bir hatıra ormanı oluşturmak istiyoruz. Havalimanımız hem doğa hem de çevre dostu bir proje olacak.” bilgisini verdi.

-“Kadın istihdamına pozitif ayrımcılık”

Kozuva, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın desteklediği “istihdamda kadına yönelik pozitif ayrımcılık” projesine de çok önem verdiklerini söyledi. Bu çerçevede Çukurova Bölgesel Havalimanında kadın personel konusuna hassasiyetle yaklaşacaklarını aktaran Kozuva, “Alkışın ses çıkarması için iki elimize ihtiyacımız var. Erkeklerin yanı sıra kadınlarımızın da istihdama katılımı sonrasında ihtiyacımız olan alkış sesine ulaşabileceğiz.” dedi.

Kozuva, kadınların istihdamına yönelik pozitif ayrımcılık yapılacak olan bu büyük projenin 2022 sonbaharında gerçekleştirilecek olan açılışına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da katılmasını çok istediklerini sözlerine ekledi.

-Cumhurbaşkanı Erdoğan inşaat çalışmalarını havadan incelemişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün kamu ve özel sektörün gerçekleştirdiği yatırımların açılış törenleri için geldiği Adana’da inşası devam eden Çukurova Havalimanı’nı da havadan incelemişti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir