BORÇLANMAYI GEREKÇE GÖSTEREREK HALKA YARDIMI MECLİS GÜNDEMİNE ALMADI!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pandemi nedeniyle halka daha çok yardım edilmesi ile ilgili Cumhur İttifakı’nın meclisteki önergelerini gündeme almayan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, gerekçe olarak ise borçlanma yetkisi alamamış olmasını gösterdi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2021 Yılı Ocak Ayı Olağan Toplantısının 2. Birleşimi Kongre ve Sergi Sarayı’nda pandemi kuralları çerçevesinde yapıldı. Toplantıya pandemi kapsamında Büyükşehir Belediyesi’nin vatandaşa katkı olarak neler yapılabileceği ve maddi desteklere ilişkin Cumhur İttifakı’nın önergelerinin Belediye Başkanı Vahap Seçer tarafından gündeme alınmaması damga vurdu. Başkan Seçer, söz konusu önergelerin idarenin çalışma alanına girdiğini, meclis üyelerinin görevleri arasında olmadığını istenirse bilgilendirme yoluyla bilgi istenebileceğini söyledi.

MHP’li Mahmut Tat ise belediye çalışmaları ile ilgili bilgi edinemediklerini, basından takip edebildiklerini söyleyerek, önergelerinin gündeme alınmamasını eleştirdi.

Başkan Seçer, “Mecliste her şeyi görüşme taraftarıyım” diyerek, gizlediği, üzerini örttüğü hiçbir konu olmadığını, konunun yöntem tartışması olduğunu savundu. Bunları sorun, bana öneri olarak getirin ama ben meclisi kanunlarla, yönetmeliklere göre yönetmek zorunda olduğunu belirten Seçer, “Yöntemleri kendimiz belirleyemeyiz” dedi.

“PARA VERMEK KONUSUNDA PEK BONKÖR DEĞİLSİNİZ”

“Örneğin, bütçeyi etkileyecek bir konuda meclis karar alamaz, ancak talep veya temenni edebilirsiniz” diyen Seçer, Cumhur İttifakı’nın pandemi nedeniyle yapılacak yardımların arttırılması talebini gündeme alamamasına borçlanma yetkisi alamamış olmasını gerekçe gösterdi. Başkan Seçer, şunları söyledi:

“Pandemi ile ilgili ilave tedbirler olsun diyorsunuz ama meclisin de bir şeyi var; para vermek konusunda pek bonkör değilsiniz ama para isteme konusunda acayip bonkörsünüz. Her yere para dağıtabiliyorsunuz. Ama belediye sıkıntıda olduğu zaman da biraz bizi tek kulağınız ile dinliyor, etkileniyorsunuz bazı şeylerden.”

“ESNAF İÇİN DAHA ÇOK ŞEY YAPABİLİRİZ”

MHP’li Meclis Üyesi Mahmut Tat ise “Pandemi de her şeyde nakit para vereceğiz diye bir şey yok. Gündemimize alalım ne yapabileceğimizi, alımları konuşalım istedik. Mersin’de faaliyet gösteren esnaflarımızdan malzeme alımları yapılabilir. Çoğu bilbordlar belediyemizce haftalarca kullanılıyor. Bunları esnaflarımızın kullanımına sunabiliriz cüzi ücretler karşılığında. Kamuoyundan bir şey saklıyorsunuz’ demiyoruz ama belediyenin yaptığı ihale ve işlerle ilgili her şey kamuoyunda tartışılıyor. Bizde meclis üyesi olmamız nedeniyle bize de bilgi soruluyor. ‘Haberimiz yok’ dediğimiz de enteresan oluyor. Ülke gündemine oturan araç kiralamasını soruyorlar ama cevap veremiyorlar. Biz de direk size soruyoruz. Bu önergelerin gündeme alınmasının hiçbir mahsuru yok” dedi.

“ESNAFA DESTEK OLUYORUZ”

Başkan Vahap Seçer ise esnaf için ayrıca desteklerde bulunduklarını söyleyerek, “Bilbordlar ile ilgili ihale yaptık ve ihaleyi İmar Aş kazandı. Belediyeye ayrılan bölüm var bu kullanımda ve biz bunu isteyen sivil toplum kuruluşlarının talepleri doğrultusunda da buraları kullanmasına imkan veriyoruz. Halkkart’larin Mersinli esnafta değerlendirilebilmesini sağladık. Refakat desteği sağladık hastalarımıza bunu ilimizdeki otellerle yapıyoruz. Süt dağıtımını 1,5 milyon tona çıkarttık bu ürünler ilimizde elde ediliyor. İstedikleri zaman da bilbordlarımızı kullanabilirler” diye konuştu.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir