10 Bin Yıllık Miras Ata Tohumundan Gelen Karakılçık Buğdayı Kadınlarımızın Ellerinde Hayat Buldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akdeniz ilçesi Yenitaşkent (Homurlu) Mahallesinde 5 dönümlük araziye ekilen ve geçtiğimiz haftalarda hasadı yapılan Karakılçık Buğdayından elde edilen un, Akdenizli üreten kadınlara hediye edildi. Ürettikleri ürünler ile kent ve ülkeye katma değer sağlayan kooperatiflerin bulunduğu Zeytinlibahçe Caddesi ile Kuvai Milliye Caddesi’nin kesiştiği yerde yer alan Akdeniz Belediyesi Kadın Emeği Diyarı’nda faaliyet gösteren kadınlar, 10 bin yıllık geçmişi olan Ata Tohumu Karakılçık Buğdayından elde edilen undan sıkma ve börek yaparak Mersinlilerin beğenisine sundu.

 

Akdeniz Belediyesi tarafından desteklenen Kadın Emeği Diyarı’nda; Akdeniz Renkli Eller Kadın Üretim ve İşletme Kooperatifi, Mersin Toprak Ana Kadın Girişim Üretim İşletme Kooperatifi ile Umut Girişimciler Üretim Kooperatifi yer alıyor. Kooperatif üyesi kadınlar burada, kendi ürettikleri gıdaların yanı sıra, el emeği eserlerini sergileyip satışa sunarak, kazanç elde ediyor.

 

“Akdeniz Belediyesi sayesinde evime ekmek götürebiliyorum”

Kadın Emeği Diyarı’nda üreten kadınlardan biri olan Müzeyyen Çiçek daha öncesinde hiçbir çalışma hayatı olmadığını, Akdeniz Belediyesi ve kooperatifleri sayesinde evine ekmek götürdüğünü söyledi.

Akdeniz Belediyesi’nin toprakla buluşturduğu ve 10 bin yıllık ata tohumu Karakılçık buğdayından elde edilen unların kendilerine hediye edildiğini kaydeden Çiçek; “Bizler de hediye edilen unlardan sıkma ve börek yapıp vatandaşlarımızın beğenisine sunduk. Hem onlar hem de biz çok beğendik. Burada ayrıca kendi ellerimiz ile ürettiğimiz reçel, turşu ve el işlerimiz de var. Mersinlileri buraya davet ediyoruz. Bize sağlanan desteklerden dolayı Akdeniz Belediyemize ve Başkanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

“Ata tohumu buğdayı unundan birbirinden lezzetli ürünler ürettik”

El emeği birçok ürünü vatandaşların hizmetine sunduklarını dile getiren Leyla Gümüştaş ise, “Akdeniz Belediyemizin ata tohumuna sahip çıkarak ürettiği buğdaydan elde edilen unlar bize hediye edildi. Bizler de Karakılçık Buğdayı ununu kullanıp birbirinden lezzetli yiyecekler üreterek vatandaşlarımıza ulaştırma fırsatı yakaladık. Bize sağladığı her türlü imkân için Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Gültak’a çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir