Uzmanlar uyarıyor… Çene eklem problemlerine dikkat!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çene eklemi bozukluklarının, günümüzde yaygın bir kesimi etkisi altına almış, çok sık rastlanılan bir durum olduğuna dikkat çeken Özel İdealdent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ortaklarından Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzman Dr.Dt. Sancar Şimşek, hastalığının en yaygın nedeninin ise diş eksikliği olduğunu söyledi.

Özel İdealdent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ortaklarından Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Sancar Şimşek, çene eklem problemlerine dikkat çekti. Dr. Dt. Şimşek, “Temporomandibuler eklem (TME, çene eklemi) çiğneme kaslarını tutan ağrı ve fonksiyon bozukluğu sendromudur. Bu sendromda hastanın eklem yüzeyi ve disk arasındaki uyum bozulmuştur. Çene eklem problemine sebep olan en yaygın neden ise diş eksikliğidir.” dedi. TME’de diskin deplasmanı ya da kondil ve diskte dejeneratif değişiklikler de oluşabiliceği uyarısında bulunan Dr. Dt. Şimşek, “TME’deki klinik semptomlardaki farklılıklar her zaman disk deplasmanı olarak açıklanamaz. Çiğneme kaslarının disfonksiyonu da hesaba katılmalıdır.” şeklinde konuştu.

ÇENE EKLEMİ BOZUKLUKLARININ BELİRTİLERİ

Çene eklemi bozukluklarının belirtileri hakkında bilgi veren Dr. Dt. Sancar Şimşek,  şunları kaydetti:

“Ağız açma sırasında ağrı, ağız açıp kapatırken gıcırdama, klik, tıkırtı sesi, ağız açmada kısıtlılık veya kilitlenme, boyunda ağrı veya sertlik, baş ağrısı (Migren ağrısı ile karıştırılır), çiğneme ve yemek yeme sırasında ağrı, yüzde ağrı, dişleri birbiri üstüne kapatırken ağrı, çiğneme sırasında çenede yorgunluk hissi, genellikle sabahları kalkınca çeneyi açmada güçlük ve ağrı, esnemede zorluk, kulak ağrıları, kulaklarda çınlama, gürleme benzeri sesler, üst ve alt dişlerimizin birleşme şeklinde ani değişiklik, yüz kaslarındaki hiperplaziye bağlı olabilecek yüzde asimetri, ağız açma sırasında çenede deviasyon (kayma), kulakta tıkanma hissi ve basınç ve ağrı.”

DİŞ EKSİKLİĞİ ÇENE EKLEMİ BOZUKLUĞUNA NEDEN OLUYOR

Çene eklemi bozukluklarında en sık rastlanan nedenin diş eksikliği olduğunun altını çizen Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Sancar Şimşek, çene eklemi bozukluklarının nedenlerini ise şöyle sıraladı: “Çenelere yada eklem bölgesine gelen direkt travma (kaza ya da darbe sonucu), tek taraflı çiğneme alışkanlığı, diş eksiklikleri(en sık nedeni), diş sıkma ve gıcırdatma, stres, depresyon vs., fizyolojik olmayan diş kapanışı, eklemin gelişimsel defektleri( hipoplaziler vs.), dejeneratif eklem rahatsızlıkları, osteoartritis, artrozis, otoimmün hastalıklar, romatoid artrit, lupus, bilinmeyen faktörler.”

ÇENE EKLEMİ BOZUKLUKLARININ TEŞHİS VE TEDAVİSİ

Çene eklemi bozuklukları teşhisi için klinik muayenenin yanı sıra bazı yardımcı testlerin kullanıldığı bilgisini veren Dr. Dt. Sancar Şimşek, geleneksel veya bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntülemenin de sıklıkla kullanılan görüntüleme yöntemleri olduğunu, nadiren sintigrafi veya PET tetkiklerinin gerekebildiğini kaydetti. Muayene yöntemlerini dişler ve kapanış sisteminin muayenesi, çiğneme kaslarının muayenesi, çene ekleminin muayenesi olarak sıralayan, Dr. Dt. Şimşek, tedavisini ise semptomların tedavisi, altta yatan nedenin tedavisi, hazırlayıcı faktörlerin ortadan kaldırılması, patolojik etkilerin tedavisi olarak sıraladı.

Özel İdealdent Ağız ve Diş Sağlığı merkezi ortaklarından Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Sancar Şimşek, çene eklemi bozuklukları tedavi yöntemlerini şu şekilde sıraladı: “Hasta eğitimi ve koruyucu tedavi, splint tedavisi, ilaç tedavisi, egzersizler, fizik tedavi, manipülasyon, psikiyatrik destek, kas içerisine botoks enjeksiyonu, eklem içersine sıvı enjeksionu(Sodyum Htalurinate) ve Artrosentez, geç kalınmış vakalarda ileri tedaviler (cerrahi vs.)?”

EKLEMLER ÜZERİNDEKİ YÜK AZALTILMALI

Tedavi sürecinde eklemler üzerindeki yükün azaltılmasının çok önemli olduğunun altını vurgulayarak çizen Dr. Dt. Sancar Şimşek, tedavi sürecini hakkında şu bilgileri verdi:

“Hastanın stresten uzaklaştırılması gerekir. Sakız çiğnenmesi, çeneyi yoracak sert gıdalar yenmesi yasaktır. Esnerken, hapşırırken ağız aşırı açılmamalı, çene elle desteklenmelidir. Isırma hareketi kesinlikle yasaktır, besinler küçük parçalar halinde ağza alınır. Tek taraflı çiğneme yapılmamalıdır, besinler her iki tarafta da çiğnenmelidir. Ağrının çok olduğu durumlarda, doktora başvurma sürecine kadar; ağrı kesici, kas gevşetici ve antienflamatuar ilaçlara başvurulabilir.”

DİŞ SIKMA VE GICIRDATMA DEVAM EDİYORSA HASTANIN PSİKİYATRİ KONSÜLTASYONU İSTENİR

Tedavi sürecinin sonunda diş sıkma ve gıcırdatma devam ediyorsa hastanın psikiyatri konsültasyonun istendiğini dile getiren Dr. Dt. Sancar Şimşek, “Tedavi sürecinin sonunda erken ve patolojik tüberkül temasları düzeltilir,  kapanış kontrol edilir, gerekiyorsa hasta ortodonti bölümüne sevk edilir. Diş eksiklikleri varsa protetik tedaviler yoluyla giderilir ve nötral bir kapanış sağlanır. Diş sıkma veya gıcırdatma devam ediyorsa, psikiyatri konsültasyonu istenir.” diye konuştu.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir