Seçer: Nükleer teknolojiye karşı değilim.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2020 yılı Ağustos Ayı Olağan Toplantı Döneminin 1. Birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis Toplantısı’nda Akkuyu Nükleer Güç Santrali de gündeme geldi. CHP Meclis Üyeleri Akkuyu NGS yatırımına karşı olduklarını, bundan sonra da meclise gelecek her adımda aynı tutarlılık içerisinde hareket edeceklerini açıklarken, Başkan Vahap Seçer, “Ben nükleer teknolojiye karşı değilim” dedi. Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ise “Gelin Akkuyu’daki teknolojiyi beraber belirleyelim” şeklinde konuştu.

Meclis’te TEİAŞ Genel Müdürlüğü yatırım programında yer alan 380 kV Akkuyu NGS – Mersin 380 TM Enerji İletim Hattına ait, Gülnar İlçesi Büyükeceli Mahallesi sınırları içinde 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı değişiklik teklifi ile ilgili komisyonlara müştereken havale edilen konu görüşüldü.

SEÇER: “NÜKLEERE KARŞI DEĞİLİM”

Başkan Seçer, nükleer santral projesinin yargıya taşındığını anımsatarak, şunları söyledi:

“Konumuz nükleerin faydası, zararı, eksiği, Türkiye’nin enerji açığından ziyade daha önce bir mahkeme kararına istinaden Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında bir uluslararası sözleşme imzalandı. Buranın daha önce ihalesi yapılmıştı. Danıştay ihaleyi bozdu, yürütmeyi durdurdu. İç hukukun aşılması yöntemi olarak, sizin de bildiğiniz gibi anayasamız gereği ‘Uluslararası sözleşmeler iç hukukun üzerindedir’den yola çıkarak, böyle bir uluslararası sözleşme oldu. Şimdi burada Meclis’i ya da bu işe muhalefet eden arkadaşlarımızın tamamını zan altında bırakacak yanlış bir değerlendirme oldu. Türkiye’de enerji açığı var, enerji yatırımlarına karşı gibi bir hüküm verdiniz, böyle bir hüküm yok. Hepimiz Türkiye’de yatırımın olmasını istiyoruz ama yatırım yaparken de başta ülkemiz koşulları, özellikle çevreyi, ekolojik dengeyi ilgilendiren konuları, o hassasiyeti ön plana alarak yatırımların yapılmasını istiyoruz. Örneğin burada polipropilen tesisi yapılacak, kimyasal tesis yapılmasına karşı olmamız eşyanın tabiatına aykırı. Türkiye’nin ihtiyacı varsa bunlar olacaktır. Liman genişlemesine bazı kesimler yanlış diyorsa bu demek değildir ki Mersin’de ikinci bir liman yapılmasın diye kimsenin bir iddiası yok. Burada yapılacak işlemlerin bize, çevremize, kentimize, yaratacağı olumsuzluklara bakmak lazım.

Bir de kavramlar yanlış kullanılıyor. Nükleer güce karşı olmak farklı bir şeydir, nükleer güç santraline karşı olmak çok farklı bir şeydir. Türkiye’de nükleer güç santrallerinin yapılmasının değerlendirilmesi farklı kavramlardır. Ben nükleer teknolojiye karşı değilim. Tıpta da, ziraatta da, enerjide de kullanılıyor. Bu başka bir alan. Çok geniş bir tartışma götüren bir alan. Buradaki temel konu daha önce yapımına başlanan Akkuyu NGS ile ilgili enerji nakil hatları için bazı imar uygulamaları ile ilgili”

SEÇER “KAÇAK KAYIP ORANIMIZ % 20”

Türkiye olarak aslında demode olmuş enerji nakil hatlarının yenilenmesi durumunda kaçak kayıp oranının elektrikte resmi rakamlarla % 20 olacağını söyleyen Seçer, “Çok büyük bir oran. Yaklaşık olarak  % 6 civarında Türkiye’nin kullandığı elektriği karşılayacak bir nükleer güç santralinden bahsediyoruz. Diğer tarafta kaçak kayıp oranımız % 20, oraya dikkat çekmiyoruz. Bunlar çok geniş tartışılacak konu ama çok fazla dağıtmak istemiyorum. Ben nükleer teknolojiye karşı değilim. Tıpta da kullanılıyor, ziraatta da kullanılıyor, enerjide de kullanılıyor, bu başka bir alan. Çok geniş bir tartışma götüren bir alan, onun için burada noktalamak istiyorum. Yanlış bir mecraya götürmeyelim konuyu. Herkes görüşünü aktardı, buradaki temel konu daha önce yapımına başlanan Akkuyu Nükleer Güç Santrali ile ilgili, enerji nakil hatlarıyla ilintili imarda yapılacak bazı uygulamalarla ilgili” dedi.

GÜLTAK: “GELİN AKKUYU’DAKİ TEKNOLOJİYİ BERABER BELİRLEYELİM”

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ise o dönemde il başkanı olduğunu anımsatarak, “O dönemde ısrarla gelin bir konsensüs sağlayalım, teknolojisini, standartlarını belirleyelim’ dedim. Ama tek yanıt alırdım, ‘istemiyoruz’. Tarih bunu bir tarafa yazdı. Ayrıca rüzgar gülünü, diğer yenilenebilir enerjilerini destekliyoruz. Gelişen, ekonomisi büyüyen bir ülkeyiz. Herkesin rekabet etmesi gereken bir ülkeyiz. Biz eğer bu planlamaları yapmazsak 20­30 yıl sonra Türkiye’de enerji açığı olacak. Gelin hep beraber planlayalım. Mut’ta dünya kadar enerji paneli var, üretim yapılıyor. Planlama yapmazsak, enerji sıkıntısı çekmek istemiyorsak bu plan ile olur. Duygusal bakmakla olmaz, aksi takdirde sanayicimiz, çiftçimiz dünya ile rekabet edemez. Gelin bunun en iyi teknolojisi ne ise bunun kararını hep beraber alalım. Ankara’ya gidelim. Yok demek ayrı bir şey çözüm üretmek ayrı bir şey” dedi.

OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ

CHP’liler Akkuyu NGS yatırımına karşı olduklarını, bundan sonra da meclise gelecek her adımda aynı tutarlılık içerisinde hareket edeceklerini açıklarken, teklifler komisyonun kabulü yönünde çıkan raporu doğrultusunda meclise geldiği haliyle oylamaya sunuldu. Teklif Cumhur İttifakı’nın oy çokluğuyla kabul edildi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir