Patlamanın takipçisi olacağız!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eğitim-Sen Mersin Şube Yürütme Kurulu, Atatürk Endüstri Meslek Lisesi’nin dezenfektan üretim atölyesinde meydana gelen patlamayla ilgili açıklama yayınladı.

Patlamanın meydana geldiği okulda iki öğretmenin yaralandığı anımsatılan açıklamada öğretmenlerden Eğitim-Sen üyesi Ramazan Şahin’in yüzde 60 yanık teşhisi ile Şehir Hastanesi’nde yoğun bakımda tedavi altına alındığı belirtildi.  Pandemi dolayısıyla dezenfektan üretiminin meslek liselerinde yapıldığını ancak bu süreçte iş güvenliği gereği meslek okullarının kapalı olmasını daha önce gündeme getirdiklerini belirten Şube Yürütme Kurulu, yetkilileri göreve davet etti.

Dezenfektan üretiminin iş güvenliğinin sağlandığı profesyonel üretim merkezlerinde yapılması gerektiği vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Mersin merkez Toroslar ilçesinde yer alan Atatürk Endüstri Meslek Lisesi’nin pandemi nedeniyle bir süre önce kurulan dezenfektan üretim atölyesinde henüz bilinmeyen bir nedenle patlama yaşandı. O sırada atölyede çalışan kimya öğretmenlerimiz Ramazan Şahin ile Hasan Satırlı yaralandı. Bölgeye gelen ambulanslar çeşitli yerlerinden yaralanan 2 öğretmene olay yerinde ilk müdahaleyi yaptı. İtfaiye ekipleri de yangına müdahale ederken, sendika üyemiz Ramazan Şahin yüzde 60 yanık teşhisiyle Şehir Hastanesi yoğun bakımında tedavi altına alındı.  Eğitim-Sen olarak pandemi sürecinde meslek liselerinde yapılan üretimlerin öğrencilerimizin ve meslektaşlarımızın sağlığı açısından risk oluşturduğunu, gereksinim duyulan malzemelerin sağlık ve güvenlik önlemlerinin alındığı ortamlarda konunun uzmanı çalışanlar tarafından üretilmesi gerektiğini kamuoyuyla paylaştık. Bu kurumların işletme değil okul olduğunu hatırlatmış ve ihtiyaç bulunan malzemelerin, gerekli sağlık önlemlerinin alındığı merkezlerde, uzman çalışanlar tarafından üretilmesi gerektiğini belirtmiştik. (Eğitim Sen Günlüğü18-Eğitim Sen Günlüğü 22) Bu süreçte iş güvenliğinin sağlandığı profesyonel işletmelerde üretim yapılmalı ve pandemi sürecinde meslek liseleri kapalı olmalıydı. Yetkilileri bir an önce bu konuda göreve davet ediyoruz. Yaşanan olayda yaralanan öğretmenlerimize acil şifalar diliyoruz.”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir