Mersin’de orman köylülerine 34 milyon lira ödeme yapılacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman, Mersin genelinde gerçekleştirilecek orman emvali üretim işçiliği için yerel orman köylülerine 34 milyon lira ödeme yapacaklarını söyledi. 

Mersin Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman, Mersin Orman İşletme Müdürlüğü, Fındıkpınarı ve Arslanköy Orman İşletme Şeflikleri sorumluluk alanında bulunan 1500-2000 metre rakımdaki sedir ormanlarında önceki yıllarda tesis edilmiş başarılı genç sedir fidanlarını baskılayan, ekonomik ömrünü tamamlamış ağaçların kesim ve bakımını yapan işçileri ziyaret edip incelemelerde bulundu. Bölge Müdürü Akduman’a Mersin Orman İşletme Müdürü Adnan Zorlukan Aber, müdür yardımcısı ve şefler eşlik etti.

Bölge Müdürü Akduman “1984 yılından itibaren başlayan karpelli sedir tohumu ekimleri, gençleştirmeler, ağaçlandırmalarla bölgemizde dünya nezdinde çok değerli ve kıymetli sedir ormanları oluşturuldu. Bu ormanların sürekliliğinin sağlanması amacıyla yapılan teknik müdahaleler aynı zamanda önemli bir istihdam alanı da oluşturmaktadır. 2020 yılında Mersin genelinde gerçekleştirilecek orman emvali üretim işçiliği için yerel orman köylülerimize 34 milyon lira ödeme yapacağız. Yaptığımız her işin bir teknik yönü olmasıyla birlikte, ekonomik yönü de var. Burada orman köylülerimiz ve kesimcilerimiz çalışıyor. Biz hem onlara istihdam sağlıyor, hem de burada ürettiğimiz odun hammaddesini ülkemizin odun hammadde ihtiyacını karşılama yönünde bir hizmet sunuyoruz. Yeni yetişen genç fidanlar üzerinde baskı oluşturan ağaçları alandan temizleyerek, yeni gelecek fidanlara daha iyi yetişme ortamı sağlamak gibi bir çalışmamız var.” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü’nün kırsal kesimde yaşayan vatandaşlara çok önemli girdi sağladığına dikkat çeken Akduman, “Aslında bizim kuruluşumuzun en büyük fonksiyonu da bu. Bildiğiniz üzere ülkemizdeki demografik yapının değişmesiyle beraber göçle birlikte kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımız maalesef azaldı. Tabi biz ülke olarak bu insanlarımızı yerinde kalkındırarak tutmak zorundayız. Bu kapsamda biz özellikle üretim işçiliğinde, ağaçlandırma, fidan dikimi, bakım işlerinde çalışan vatandaşlarımızın da ekonomik durumunun iyileştirilmesi manasında yaptığımız çalışmaları çok önemsiyoruz” şeklinde konuştu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir