HDP'Lİ TANRIVERDİ HDP DÖNEMİNİ AKLAMAYA ÇALIŞIRKEN FENA FAKA BASTI!

  • Haber Merkezi
  • 16.10.2021 - 13:35

Akdeniz Belediyesi Ekim Ayı 2. Birleşiminde bütçe görüşmeleri esnasında HDP'li Meclis Üyesi Ali Tanrıverdi belediyenin HDP tarafından yönetildiği dönemi aklamaya çalışırken fena faka bastı. Belediyeyi ağır borç yüküyle devrettikleri yetmezmiş gibi Başkan Gültak'a belediye borcu üzerinden yüklenmeye çalışan Tanrıverdi, devrettikleri 108 milyon borç yükünün yapılandırma faizleriyle 180 milyonu bulduğunu hesaba katmayı unuttu. "2016 yılı bizim dönemimizde kesin borç devri, 108 milyon 295 bin 863 lira borç devretmiş. Sizin borcunuz, resmi rakama göre 219 milyon küsür. Yani, borcu yükseltmişsiniz" şeklinde konuşan Tanrıverdi'ye yanıt veren Başkan Gültak, "Ali Bey'in 108 milyonu doğru da bunun danası da var. Kimse kimseye babasının hayrına para vermiyor. Bu borçları yapılandırdığınızda İller Bankası'nda faiz biniyor üstüne ve bir anda 108 milyon borcunuz oluyor 180 milyon. Saygı duyuyorum, siyaset yapıyorsunuz." dedi.

Akdeniz Belediyesi Ekim Ayı 2. Birleşimi Belediye Başkanı Mustafa Gültak başkanlığında, konferans salonunda gerçekleştirdi. Toplantıda Başkan Gültak, Meclis üyelerine; 2019-2020-2021 yıllarını kapsayan belediye bütçesi, borç durumu, gelir-gider durumu, İller Bankası kesintileri ve harcamalarla ilgili detaylı bir sunum ve bilgilendirme de yaptı.

BIRAKTIKLARI BORÇLARIN YAPILANDIRMA FAİZLERİNİ HESABA KATMADAN GÜLTAK BAŞKANA YÜKLENDİ

HDP'li Tanrıverdi ise mecliste söz alarak belediyenin HDP tarafından yönetildiği dönemi aklamaya çalıştı. HDP'nin belediyeyi 108 milyon borçla devrettiğini, belediyenin daha sonra borcu yükselttiğini dile getirerek, bırakılan borçların yapılandırma faizlerini hesaba katmayarak Başkan Gültak'a belediye borçları üzerinden yüklendi. Tanrıverdi, şöyle konuştu:

"Siz sürekli diyorsunuz ki biz geçmişten gelen borçları ödüyoruz. Bu konuda bazen topu bize de atıyorsunuz. Ben resmi kayıtları inceledim. Bizim dönemimizde yapılmayan, başarısız olunan çok şeyler var. Bizim ciddi eleştirdiğimiz şeyler de var. Ama tüm kapılar size açılıyor, bizim dönemimizde tüm kapılar bize kapatılıyordu. Böyle bir sıkıntımız da vardı. O dönemde Akdeniz Belediyesi'nin 2016 yılı bizim dönemimizde kesin borç devri, 108 milyon 295 bin 863 lira borç devretmiş. Bu borcun 40 milyonu, belde belediyeleri devredildiği için gelen borçlar. Yani bu şekilde bir borç devrettik biz. Ama borç, ana para bu. 2021 Haziran müfettiş raporunu gelelim. Sizin borcunuz, resmi rakama göre 219 milyon küsür. Yani, borcu yükseltmişsiniz. Bütçe gerçekten tatmin edici yatırıma, halkın hizmetine yatırıma yönelik olarak bir bütçe değil. Ama gerek yasal zorunluluklar gerekse bizim sorumluluğumuzun gereği olarak, gerekse içimizde ahengin, bütünlüğün bozulmamasını da dikkate alarak eleştirilerimizi yapıyoruz."

"108 MİLYON DOĞRU DA BUNUN ANASI DA, DANASI DA VAR"

Başkan Gültak ise bırakılan borçların yapılan faizlerini anımsatarak, "Kayyum zamanında da 25-30 milyon borç yapıldığını gözüküyor. Zaten hesaplarımızda 15 milyon bir borç var. Toplamda 174-180 milyon civarında borç, geçmişe ait bir borçtur. Ali Bey'in 108 milyon doğru da bunun anası da, danası da var. Kimse kimseye babasının hayrına para vermiyor. Bu borçları yapılandırdığınızda İller Bankası'nda faiz biniyor üstüne ve bir anda 108 milyon borcunuz oluyor 180 milyon.

"SAYGI DUYUYORUM SİYASET YAPIYORSUNUZ"

Biz doğruları söylüyoruz. Ali Bey, sizin söylediğiniz de doğru ama bu yapılandırdığından itibaren 180 milyonu buluyor. Saygı duyuyorum, siyaset yapıyorsunuz. Geçmişe ait 24 milyon küsur TL'den fazla borç ödedik. Peki ne borç alınmış bugüne kadar? 120 aylık; toplamda anapara 14 milyon, faizi 10 milyon, ödenen miktar 7 milyon küsur. Bu paralardan 17 milyon TL borç kalmış.

Diğeri, bizim dönemimiz; Meclisin desteğiyle 5 milyon TL borç almışız. Faizi ile ödemelerini yapmışız ve 3 milyon TL kalmış. 1 Temmuz 2013; bizden önceki belediye başkanının dönemi; 9 milyon anapara, 4 milyon faiz; 14 milyon küsur. Bu borcu da bitirmişiz. Diğer bir borç bizim dönemde, sizin desteğinizle aldık; 10 milyon TL. 1 milyon faiz, ödenen miktar 6 milyon TL. 5 milyon 400 bin TL bu borçlanmadan kalan borcumuz."

"BORÇ BIRAKMAMAK İÇİN 36 AY VADEYLE KREDİ ÇEKTİK"

Başkan Gültak sözlerini şöyle sürdürdü; "Dikkatinizi çekmek isterim; Bizim dönemimizde 36 aylık vadelerle krediler çektik. Yani kendi dönemimizi esas alıyoruz. Zira kimseye borç bırakmak gibi bir niyetimiz yok" diyerek sürdüren Başkan Mustafa Gültak; "İsteseydik biz bu borçları 10 yıl, 12 veya 5 yıl vadelerle de çekebilirdik. Sonrasında da küçük küçük rakamlarla öderdik. 'Gelecekte de kim geliyorsa o ödesin' diyebilirdik. Fakat bizim farklı bir tarzımız var. Kendi dönemimde bu borçları bitirmiş olacağım."

Yorum Bırak

Bilgilendirme : E-Posta Adresiniz Sitede Gözükmez.