Gülnarlı Öğrencı̇ler Akkuyu NGS Sahasını Gezdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AKKUYU NÜKLEER A.Ş, Gülnar ilçesinde okuyan öğrencilere Türkiye’nin ilk nükleer güç santralinin inşa sahasını ziyaret etme fırsatı sundu. Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) sahasına yapılan bilgilendirici gezi sırasında çocuklar, NGS’nin çalışma prensipleri ve santral inşaatının özellikleri konusunda bilgi alırken aynı zamanda iş makineleri tanıtıldı.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş, Gülnar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesiyle Gülnar ilçesinde okuyan öğrencilere, Türkiye’nin ilk nükleer güç santralinin inşa sahasını ziyaret etme fırsatı sundu. Gülnar ilçesindeki ilk ve orta dereceli okullardan 100’den fazla öğrencinin 26 Ekim – 1 Kasım tarihleri arasında yaptığı saha turları, şantiyedeki güvenlik kuralları hakkında bilgi verilmesiyle başladı. Çocuklara büyük boyutlu ekipmanları taşıyan gemilerin yanaştığı Doğu Kargo Terminali, dünyanın en güçlü paletli vinci Liebherr LR 13000 ve NGS’nin güvenliğinde büyük önem teşkil eden bir tesis olan itfaiye birimi gösterildi. Akkuyu NGS itfaiyecileri çocuklara, çeşitli itfaiye ekipmanlarını göstererek, itfaiyecilerin çalışmaları, başarıları ve orman yangınlarının çıktığı dönemde Mersin itfaiyesine verdikleri destek hakkında bilgi verildi. Çocuklar deniz seviyesinden 200 metre yükseklikteki seyir tepesinden inşaat halindeki güç ünitelerini görme fırsatı yakaladı. Akkuyu NGS sahası ziyareti ve nükleer enerji hakkında verilen temel bilgilerle, eğitim sürecinin çeşitlendirilmesi ve öğrencilerin bilim ve teknolojiye olan ilgisinin artırılması hedefleniyor.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş Genel Müdürü Anastasia Zoteeva konuyla ilgili olarak şunları belirtti: “Akkuyu NGS uzun vadeli bir projedir. Santral, bölgeye en az 60 yıl boyunca güvenilir ve çevre dostu elektrik sağlayacak. Şimdiden, bugün sıralarda oturan ama çok yakında mesleklerini seçecek çocukların geleceğini düşünüyoruz. Çocuklar için Akkuyu NGS sahasına düzenlenen geziler, şirketimizin güzel bir geleneği haline geldi ve inşaat bölgesindeki büyük ölçekli kariyer rehberliği projesinin bir parçasını oluşturuyor. Birçok çocuğun burada çalışan ebeveynleri var. Çocuklara nükleer teknolojileri, annelerinin ve babalarının başarıyla görev yaptığı dünyanın en büyük nükleer şantiyesini göstermek ve anlatmak bizim için önem taşıyor. Öğrencileri ağırlamaktan, onların parlayan gözlerini ve gülümsemelerini görmekten, tüm sorularını yanıtlamaktan mutluluk duyuyoruz. Bizim için en büyük ödül, çocukların mutluluğu ve neşesi, merakı ve yeni bilgiler için duydukları özlem.” dedi

Ziyaretin anısına her öğrenciye AKKUYU NÜKLEER A.Ş adına hediyeler dağıtıldı. NGS’lerin yapımı ve işletimine ilişkin bilgi yarışmasında en fazla doğru cevabı veren dikkatli öğrencilere  ödüllerin verilmesinin ardından gezi sona erdi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir