• Yasemin Toklucu
  • 11.10.2021 - 23:40
  • yasemintoklucu@gmail.com

BU FESTİVAL MERSİN'E ÇOK YAKIŞTI!

Günümüzde şehirler, hatta ilçeler kendi şehir turizmini oluşturmak ve 'markalaşmak' için festivaller yapmaya başladı.

Eskinin panayırları ve şenlikleri yerini festival ve karnavallara bıraktı.

Renkli görüntülere, eğlencelere sahne olan festivaller yeni nesil tanıtım biçimi haline geldi.

Hatta artık festivaller şehirlerin yerel değerlerini, kültürlerini, önemli yemek ve lezzetlerini tanıtmada, şehirde ciddi bir turizm hareketinin oluşmasına destek sağlayan önemli tanıtım biçimi oldu. 

Bu konuda Mersin'de Akdeniz Belediyesi tarafından düzenlenen Karaduvar Balık Festivali ilk akla gelen başarılı örneklerden biri olmayı başardı.

Akdeniz ilçesi sınırlarında bulunan, eşsiz bir sahile ve güzelliklere sahip ama şirin bir balıkçı kasabası olarak bilinen Karaduvar, ikincisi düzenlenen bu festival ile adını bir kez daha tüm ülkeye duyurdu.

2 günde şehir içi ve şehir dışından 50 binden fazla kişinin ziyaret ettiği festivalde, hem Akdeniz'in lezzeti sardalya balığının hem de Karaduvar'ın lobisi başarılı bir şekilde yapıldı.

Festival, ulusal kanallarda canlı yayınlandı. Pek çok gazete ve haber sitesinde yer aldı. Festivale gelen insanlar sosyal medya hesaplarından festivalde çekildikleri fotoğrafları, videoları paylaştı.

Karaduvar, sıkışıp kaldığı şirin balıkçı kasabası kabuğunu kırarak, adeta festival diyarına dönüştü.

Büyük yankı uyandıran bu festivalde 5 tondan fazla Akdeniz'in lezzeti sardalya tüketilirken, ziyaretçilere binlerce balık ekmek ikram edildi.

Konserler, gösteriler, çocuk etkinlikleri ve oltayla balık tutma da dahil bir çok farklı alanda ödüllü yarışmaların düzenlendiği festival renkli görüntülere sahne oldu.

Festivale akın eden vatandaşlar, ekim ayının ortasında hem güneşin tadını çıkardı hem de balık ekmeğe doydu.

Dr. Ender Saraç söyleşisiyle, ünlü sanatçılar İrem Derici ve Ece Seçkin ise konserleriyle festivale renk kattı.

2 gün boyunca vatandaşlar gönüllerince eğlendi.

Karaduvar esnafı ise uzun zamandır yapmadığı işi yaptı.

Restoranlar dolup taştı. 

Balıkçılar kasa kasa balık sattı. 

 Akdeniz esnafı ekonomik açıdan kalkındı.

Festivali organize eden Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ise bir an olsun festival alanından ayrılmadı.

Hatta "Karadeniz' in hamisisi varsa, Akdeniz'in sardalyası var" diyerek, ızgaranın başına geçti, elleriyle sardalya pişirip, vatandaşlara ikram etti.

Çocuklarla kucaklaştı.

İyi bir siyasetçi, iyi bir halk adamı nasıl olunur onun örneğini sergiledi adeta.

Başkan Gültak, bir kez daha vatandaşa hizmet için göreve geldiğini, her daim vatandaşla iç içe, gönül gönüle olduğunu ispatladı.

Bir zamanların terörle anılan Akdeniz'in makus kaderini değiştiren Gültak Başkan;

FESTİVAL DE SEN DE BU ŞEHRE ÇOK YAKIŞTIN! 

SEN GELDİN; AKDENİZ HİZMET GÖRDÜ! 

SEN GELDİN; AKDENİZ'İN YÜZÜ GÜLDÜ!

  1. Yazılan yazıların hepsi çok güzel fakat son misralarinizda yer alan (bir zamanlarin terörle anılan) kelimeleri çok yanlış çünkü Karaduvar hiç bir zaman terörle anılan bir yer mahalle olmadı sizlerin içinde teror vardır bizde yoktur bunu böyle bilin!

  1. Bir zamanların terörle anılan Akdenizin makus kaderini değiştiren Gültak Başkan; Siz kimsiniz ve neye göre bu cümleyi kullanabiliyorsunuz ? Kişiye yönelik ıspatınız varsa yazabilirsiniz, ancak Akdenizimizin güzel insanlarına ve bu şekilde bir haber yapmanız hoş karşılanacan bir haber değil Özellikle söz konusu Karaduvar Festival haberiyse o cümleyi bu haberde yazamazsınız. Terörü davullarla karşılıyanların haberinde paylaşın bu sözlerinizi.

Yorum Bırak

Bilgilendirme : E-Posta Adresiniz Sitede Gözükmez.